Követhetetlennek és embertelennek tűnik a feltöltőkártyás villanyórásoknak kitalált rezsiszabály

7 perc

2022.08.04. 16:35

Nehezen értelmezhető rendszer várja az amúgy is jellemzően nehéz helyzetben lévőket. Az E.ON ügyfelei jobban jártak, az eddigi információk szerint az övék könnyebben áttekinthető rendszer. Jelenleg 134 ezer otthonban van feltöltőkártyás villanyóra, hiszen sok főbérlő is él ezzel a lehetőséggel. A számok pedig várhatóan csak nőni fognak.

Alaposan megkavarta a "lakossági piaci ár" bevezetése a rezsiszámlákat. A fogyasztók döntő többségénél - nagyon leegyszerűsítve - egyértelmű a rendszer: ugyan napi elszámolás van a villany és a gáz esetében is, de az éves keret mértékéig (2535 kWh és 1728 köbméter) a rezsicsökkentett árat kell fizetni, az azon felüli fogyasztás után pedig a piacit.

Hogy ez miként csapódik le pontosan a számlákban, hamarosan kiderül. Van viszont 134 ezer olyan háztartás, ahol a villanyóra és 13 ezer, ahol a gázóra feltöltőkártyával működik. Nem csak a szegényebb sorban élőknél lehet ilyen a rendszer, több lakáskiadó így próbálja megakadályozni, hogy a bérlője óriási számlákat hagyjon maga után. Nem véletlen, hogy a HVG információi szerint a rezsinövelés bejelentése óta egyre több bérbeadó térne át az előre fizetős módszerre. Ők egészen eddig nem kaptak pontos tájékoztatást arról, mi történik velük.

Múlt héten - tehát még az új rendszer hatályba lépése előtt - szerettük volna tisztázni a részleteket az MVM-mel, válasz azonban a mai napig nem érkezett. Csütörtök reggel (augusztus 4-én, az új szabályok negyedik napján) aztán az MVM a saját honlapján tette közzé a feltöltőkártyásokra vonatkozó szabályokat. Kérdéseink megválaszolása helyett ennek az oldalnak a címét küldte csak el a szolgáltató.

MTI / MTVA / Róka László

Az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. azon ügyfelei esetén, akiknek 2021. szeptember 1-je előtt még az ELMŰ-ÉMÁSZ volt az áramszolgáltatója, továbbra sem áll rendelkezésre semmilyen információ, csak annyit ír a honlap:

Tájékoztatás hamarosan.

Az E.ON Áramszolgáltató fogyasztóinál mindössze annyi a szabály, hogy augusztus 1. és jövő év július vége között 2523 kWh-t lehet kedvezményes áron venni, a többiért a lakossági piacit számolják fel. Ugyanígy működnek majd a gázórák is, 1729 m3-ig a kedvezményes áron és afölött a lakossági piaci áron vásárolhatók feltöltések. Itt tehát arra kell ügyelni, hogy a fogyasztás a kedvezményes (pl. napi 6,9 kWh, illetve 4,7 m3) szinten belül maradjon - ha azonban ezt túllépik, a teljes fogyasztás a piaci áron számítódik majd.

Az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. ügyfeleinél viszont egy sokkal bonyolultabb rendszer él. Az ő ügyfeleik ugyanis hiába fizetnek előre az áramért, a kért mennyiséget visszamenőleg osztják el, figyelembe véve, hogy hány nap telt el az utolsó feltöltés óta. Azt is kikötötték, hogy augusztus 1. után minden napra legfeljebb 6,9 kWh áram jár rezsicsökkentett áron. (Így jön ki ugyanis az éves rezsicsökkentett áramkeret.)

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a mostani sokaknak tört hónap lehet, hiszen az elszámolási időszakba még a teljesen rezsicsökkentett július is beletartozhat.

Matekozzon az MVM-mel

Beidézzük szó szerint a két példájukat, amit tájékoztatásul közöltek a gyakori kérdések fülön csütörtök délelőtt (ezeket a konkrét példákat a nap folyamán egyszer leszedték, majd újra visszarakták).

1. példa

Amennyiben Ön 90 kWh-t szeretne feltölteni, és a két feltöltés között eltelt napok száma 30 (például július 21. és augusztus 20. között), akkor az egy napra eső feltöltött mennyiség 3 kWh (90 kWh ÷ 30 nap = 3 kWh/nap). A július 21. és július 31. közötti időszakra 30 kWh feltöltés esik, ezt a korábban megszokott módon számoljuk el. Az augusztus 1. és augusztus 20. közötti időszakra eső feltöltött mennyiség 60 kWh.

A 2022. augusztus 1-től az 1 napra eső kedvezményes mennyiség 6,9 kWh (2 523 kWh ÷ 365 nap = 6,912 kWh/nap), azaz augusztus 20-ig Önnek 138 kWh (6,9 kWh × 20 nap = 138 kWh) kedvezményes mennyiség jár. A fentiek alapján az augusztus 20-ig kiadható kedvezményes mennyiség (138 kWh) több, mint amit Ön igénybe fog venni (60 kWh), így Önnek csak a kedvezményes áron történik az elszámolás.

2. példa:

Amennyiben Ön 270 kWh-t szeretne feltölteni, és a két feltöltés között eltelt napok száma 30 (például július 21. és augusztus 20. között), akkor az egy napra eső feltöltött mennyiség 9 kWh (270 kWh ÷ 30 nap = 9 kWh/nap). A július 21. és július 31. közötti időszakra 90 kWh feltöltés esik, ezt a korábban megszokott módon számoljuk el. Az augusztus 1. és augusztus 20. közötti időszakra eső feltöltött mennyiség 180 kWh.

A 2022. augusztus 1-től az 1 napra eső kedvezményes mennyiség 6,9 kWh (2 523 kWh ÷ 365 nap = 6,912 kWh/nap), azaz augusztus 20-ig Önnek 138 kWh (6,9 kWh × 20 nap = 138 kWh) kedvezményes mennyiség jár. A fentiek alapján az augusztus 20-ig kiadható kedvezményes mennyiség (138 kWh) kevesebb, mint amit Ön igénybe fog venni (180 kWh), így 138 kWh-ig a kedvezményes áron történik az elszámolás, és 42 kWh lesz elszámolva a magasabb, lakossági piaci áron.

Fazekas István

Tudta követni?

Értelmezésünk szerint ez azt jelenti, hogy az érintettek egy-egy húzósabb időszakot nem tudnak később, visszafogottabb fogyasztással kompenzálni, törekedniük kell arra, hogy egyenletes legyen a fogyasztásuk. Még érdekesebb, mi lesz a feltöltős gázórát használókkal (ami 13 ezer otthont érint), hiszen ott nagyon meglódulhat a számla egy-egy túlcsúszással (márpedig a gáz esetében egy extrém hideghullám esetében ez nagyon is elképzelhető), és az is kérdés, ők hogyan tudják érvényesíteni a nagycsaládos kedvezményt.

Mivel készpénzben legkevesebb 3000 forinttal lehet feltölteni a villanyórákat, ami a 6,9 kWh-s fogyasztást alapul véve nagyjából 12 napra elegendő kedvezményes árú energiát jelent, arra is oda kell figyelni, hogy 12 napnál ne vegyenek gyakrabban áramot, ha az egész összegért rezsicsökkentett áron vennének energiát.

A másik probléma, hogy a számítás miatt el is veszíthet rezsicsökkentett áron vásárolható kilowattokat a felhasználó. Ha például harminc nap telt el az utolsó feltöltés óta, de nincs 7560 forintja áramra, hanem csak 3000-ért vesz feltöltést, akkor a maradék 4560 forintért már soha nem kaphat rezsicsökkentett áron áramot, hiszen a következő feltöltéskor már az ettől a feltöltéstől számított napokat veszik majd figyelembe. Ezzel a rendszerrel gyakorlatilag arra kényszerítik a felhasználót, hogy mindig ugyanannyi naponként vegyen áramot, amivel pont a feltőkártya rugalmassága szűnik meg. Nem tartalékolhatnak energiát az órákon, és a kis összegű befizetésekkel is könnyen az emelt áron kényszerülhetnek vásárolni.

Fazekas István

A gondot az okozza, hogy központi szinten nincs rálátása a szolgáltatónak az ilyen típusú mérőórák állására. Tehát nem tudják, hogy a megvásárolt energiát felhasználta-e már a fogyasztó vagy úgy vett újabb kreditet, hogy még volt az órában. Ez utóbbi állapot talán a gyakoribb, ugyanis, ha az óra lemerül, akkor nem csökkentett üzemmódban működik tovább, hanem teljesen megszűnik az áram vagy gázszolgáltatás a lakásban. A rendszer ilyen irányú hiányossága miatt az ünnepek alatti kikapcsolási moratóriumra sem számíthatnak ezek az ügyfelek és akár a karácsonyi vacsora alatt is kikapcsolhatnak a fűtőtestek.

Nem stimmel a matek

Szerdán több felhasználó is azt jelezte, hogy csak piaci áron tudott áramot vásárolni. Mások olyan számlákat mutattak, amelyekből – gyors számítás után – kiderül, hogy 3 napnyi energiát kaptak csökkentett áron és a többit piacin, noha hetekkel korábbi volt az előző feltöltésük. Sőt, kollégánk szerdán megpróbálta feltölteni a villanyóráját, ám több helyen is azt mondták neki, ha még van rajta kredit, inkább várjon, mert még elég zavaros a rendszer, azonos összegért különböző mennyiségű áramot ad el. Mindeközben az MVM honlapján lévő tájékoztatás háromszor is megváltozott a nap folyamán, a cég pedig mindezidáig nem jelezte, hogyan kívánja kárpótolni a pórul járt vásárlókat.

Az e heti HVG azt írta, mivel az elmúlt napokban semmilyen részletszabály nem volt ismert, több feltöltőponton azt tapasztalták, hogy július utolsó napjaiban szokatlanul sokan vásároltak energiát nagyobb összegért, akár százezer forintos nagyságrendben. Ők úgy okoskodtak, hogy az augusztus előtti vásárlásokra még nem vonatkozhat a korlátozás, így olcsón felhalmozhatnak az órájukon kreditet ínségesebb időkre. Az MVM mostani tájékoztatótja alapján úgy tűnik, ők jól kalkuláltak, hiszen amíg az a keret tart, a júliusi árakon fogyaszthatnak. Ez a megoldás azonban csak az előre fizetők kis részére lehet igaz, jobbára ugyanis szociálisan rászorulók, fogyatékkal élők vagy jelentős tartozást felhalmozók használnak ilyen órákat, ők pedig aligha tudtak százezreket energiába fektetni az elmúlt hetekben.

A közeljövőben ugyanakkor felgyorsulhat a feltöltős metódus terjedése, nem azért, mintha annyira népszerű lenne, hanem az energiaárak növekedésével bajba kerülők küzdelmei miatt. Ha valaki 63 napnál hosszabb ideig nem fizet a szolgáltatójának, s ezt követően is csak két hónaposnál hosszabb részletfizetéssel tudja törleszteni a tartozását, akkor nála előre fizetős mérőt szerelnek fel. Amíg hátraléka van az ügyfélnek, addig minden feltöltés felét tartozástörlesztésként értelmezi a cég, ezzel garantálva az elmaradás ledolgozását.

Fazekas István

Így viszont az az abszurd helyzet áll elő, hogy az a család, amelynek már a havi összeg fizetésével is gondja akadt, most kétszer annyit kénytelen kiadni ugyanannyi energia felhasználásáért. Ha ráadásul még a rezsinövelést is érvényesíti valahogy a szolgáltató, akkor már egészen csillagászati számokkal szembesülhetnek a pórul járt fogyasztók, akik a duplázáson fölül a nyakukba kaphatják a kedvezményes és a piacinak mondott gázár közötti hétszeres szorzót is.

Míg az MVM és a kormány a szociálisan védendő csoportok érdekének tartja ezeknek az óráknak a használatát, a valóságban sok helyzetben sorsukra hagyják az érintett családokat. Miközben például a normál előfizetésben vételezőknek jár a kikapcsolási moratórium a téli ünnepek vagy a rekordhidegek idején, az előre fizetőknél elalszanak a lámpák és lekapcsol a fűtés, amint lemerül az óra.

Ez a rendszer nem ismer méltányosságot.

Akik pedig csak készpénzben tudják kifizetni a rezsit, akár órákat is utazhatnak azért, hogy feltöltőpontot találjanak, ahol ki tudja mennyit ér majd a pénzük.