Donáth Anna: Nincs messiás, munka van

5 perc

2023.02.04. 17:20

Nagyszabású eseményen tért vissza Donáth Anna a politikába, annak ellenére, hogy azt állítja, igazából el sem tűnt. Radikális őszinteséget hirdetett meg programként, de nem árulta el, hogy pontosan milyen szerepben lett ő a Momentum (plakátkampánnyal is beharangozott) régi-új arca. Arról viszont beszélt az úgynevezett jövőértékelőjében, hogy le kell szállni az ellenzéki összefogás vonatáról, az Orbán-rendszer a hazugságokba fog belebukni, a feladat pedig a bukás utáni rendszer megtervezése. Az Újpesten összegyűlt nagyjából 500 fős, momentumos közönség pedig láthatóan vevő volt ezekre az üzenetekre.

Nem tudom, mennyire célravezető egy országosan ismert politikus nagy visszatérését az országosan ismert arca helyett egy üres sziluettel promózni hetekig. Úgy képzelem, hogy a kreatív koncepció ötletelésekor valaki biztosan bedobta a várakozás, a találgatás, meg az izgalom szavakat, de legyünk őszinték: a lila háttér előtti hosszúhajú ürességről már a megjelenés pillanatában egyértelmű volt, hogy Donát Annát takarja. Jobb esetben. Rosszabb esetben az, hogy a fantomkép őt ábrázolja. Itt pedig el is érkezünk ennek a kampánynak a legnagyobb problémájához:

zavaros az üzenet.

Mert persze, lehet úgy magyarázni, hogy a tavaly tavaszi választási vereség után hátrébb húzódó, nyári tisztújításon el sem induló Momentum-exelnök a kirakós hiányzó darabkája, az egyetlen, aki pont beleillik ebbe a szerepbe. De nem lehet kizárni, hogy az ember egy kicsit más megoldásra jutva azt lássa, hogy a nagy Donáth-messianizmus épp olyan üres, mint a fehér sziluett: nem a tartalom, csak a forma számít. Azért tőle kell remélni, hogy majd új útra tereli az egész magyar birkanyájat, mert neki van olyan alakja (szép, magas, fiatal, nő), ami kívülről a legegyértelműbben Orbán ellentétjének tűnik.

Ezt meg lehet akár úgy is fogalmazni, hogy Donáth Anna a legkevésbé elutasított magyar politikus – ahogy azt a Momentumnak is dolgozó 21 Kutatóközpont meg is mérte. De addig azért ez az üzenet sem merészkedik, hogy Donáthot önértékén hirdesse. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy

ez a 21. századi jó pásztor hogyan vezetne egy egész országot akkor, ha még a saját, erőtlen ellenzékben is inkább csak másodhegedűs szerepbe szoruló pártja élére sem tér vissza – ahogy azt a Momentum nem győzte sietve hangsúlyozni az egész plakátolósdi kezdetén.

Ilyen felvezetés után tartotta meg a Momentum szombaton, Újpesten Donáth Anna az úgynevezett "jövőértékelőjét", amely úgy tűnik, több kérdésre sem tudott egyértelmű választ megfogalmazni.

Kell-e messiás?

Donáth ősz óta nem szerepelt nyilvánosan, a nagy februári visszatérésének a felvezetése, nemcsak a plakátkampányt tekintve, de a szombati beszédek alapján is úgy tűnt: a Momentum már-már messiásként várja vissza.

Veres Viktor / hvg.hu

Gelencsér Ferenc pártelnök a mérsékelt lelkesedést kiváltó nyitóbeszédét így zárta: „Álljunk Donáth Anna mellé, az igazság és a becsületesség mellé, álljunk a jövő oldalára”. Kerpel-Frónius Gábor, momentumos főpolgármester-helyettes a közönséggel jól rezonáló, saját, a momentumosokénál érettebb korával tréfálkozó beszédében úgy fogalmazott:

Donáth Anna az a politikus, aki érzi annak a felelősségét, hogy le kell számolni az elmúlt 30 év csalódásaival és tévedéseivel, Magyarország ilyen politikusokat érdemel

Ezt pedig tapsvihar követte.

A legmagasztosabb – és az Újpesten összegyűlt 500 fős közönség által leghangosabban díjazott – felvezetést azonban Soproni Tamás, Terézváros momentumos polgármestere szolgáltatta. Ő arról beszélt, hogy Donáth volt az, aki már a Momentum hőskorában, a Rózsa utcai pincében is az igazságot képviselte, és azóta is világítótoronyként vezeti a közösséget, akkor is, amikor nem ő van az előtérben.

Donáth Anna ehhez képest nagyon határozottan visszautasította a messiásvárást a saját beszédében:

A politikában nincs messiás, munka van. Ne várjatok csodákat a politikusoktól, munkát és őszinteséget várjatok. Aki ma ellenzéki szereplőként azonnali nagy eredményeket ígér, annak ne higgyetek. Aki a magyar kormány idő előtti leváltását ígéri, az hazudik

Ehhez az esemény után, a hvg.hu kérdésére azt is hozzátette, hogy a Momentum plakátkampánya tudatosan épített arra az igényre, hogy a szavazók egy vezető képében várják a változást, ezt az igényt kihasználva ugyanakkor arra akarják felhívni a figyelmet, hogy "politikai vezetőre szükség van, de nincs messiás, munka van, az pedig csapatban végezzük el."

Mi ez az elvégzendő munka?

Donáth szerint a választási rendszer szülte tévút volt az ellenzéki összefogás, erről az újra és újra kétharmadot eredményező vonatról le kell szállni. Az alternatíva, amit felkínált a „radikális őszinteség” volt, ami azt jelenti, hogy a Momentumnak is be kell látnia, hogy „elsodortak minket az ellenzéki politika rossz beidegződései”.

Azt, hogy hogyan fog véget érni az Orbán-rendszer (amit NER helyett a hazugság rendszerének nevezett), Donáth viszonylag könnyen elintézte: majd összeomlik, ahogyan összeomlott a Horthy, a Rákosi- meg a Kádár-rendszer is. A Momentum visszatérő arca szerint nem ennek az elérésére kell koncentrálni, hanem arra, hogy mi lesz az összeomlás után.

Veres Viktor / hvg.hu

A Donáth szerint ehhez hiteles jövőképet kell mutatni, ebből három feladat következik:

  • Másképp kell viszonyulni egymáshoz, szükség van a szolidaritásra, emberségre a politikai önzés helyett, ebben pedig a politikusoknak kell példát mutatniuk.
  • Új szövetséget kell kötnie a politikusoknak és a civileknek.
  • Közösen kell megtervezni azt a Magyarországot, ahol holnap, meg holnapután élni szeretnénk. Meg kell mutatni, hogy mit várhatnak, akik a Momentumot választják.

A jövőértékelőként beharangozott Donáth beszéd valójában elég sok pontján múlt és jelen fókuszú volt, de megfogalmazott három olyan kihívást, amelyek meghatározzák a jövőt – amit új, anyaszerepében Donáth hangsúlyosan kötött a saját kisfiához is. Arról beszélt, hogy az oktatásnak esélyteremtőnek kell lennie, a munka alapú gazdaság helyett emberközpontú gazdaságra van szükség, és

a klímaváltozás köré kell szervezni a politikát, progresszívek a jövő, konzervatívok a teremtett világ megóvása miatt.

Mikor arról kérdeztük, mi a különbség a feladatok és a kihívások között, Donáth azt válaszolta: a feladatok nem várhatnak, ezek megoldásához minden meg kell tennünk a már most rendelkezésünkre álló eszközkészletet felhasználva. A kihívásokra adandó válaszai pedig már megvannak a Momentumnak (a holnapmagyarorszaga.hu-n el lehet olvasni őket), ezekhez viszont szükséges eljutni odáig, hogy az állami gyeplő ott legyen, ahol lennie kell az igazi megoldások megvalósításához – mondta.

Milyen szerepben tért vissza Donáth?

Amikor Donáth sziluettje megjelent a lila plakátokon, többekben felmerült, hogy a párt talán így küld selyemzsinórt a jelenlegi elnöknek, Gelencsérnek. Ezt a párt gyorsan igyekezett cáfolni, és az újpesti jövőértékelőn valóban úgy tűnt, nincs harag közte és Donáth között, lelkesen összeölelkeztek és együtt pózolva mosolyogtak a kamerák kereszttüzében.

Az is szimbolikus volt, hogy az első plakátokon még a "ki vezethet új útra minket?" kérdés szerepelt, de az új plakátok és a Donáth-beszéd álló tapsviharral jutalmazott zárómondata már egy többesszámú fálszólítás: "vezessük új útra Magyarországot!"

Ettől függetlenül az továbbra is tisztázatlan maradt, mi lesz a szülés után ismét a poltika felé forduló korábbi elnök új szerepe, mit jelent pontosan, hogy ismét ő lesz a párt arca. Akárki érdeklődött arról Donáthnál, hogy lesz-e belőle ismét pártelnök, netán a 2024-es EP-választás momentumos listavezetője vagy a 2026-os országgyűlési választás egyik miniszterelnök-jelöltje, a politikus mindig az anyaszerepére hivatkozva kerület ki a konkrét választ.

Veres Viktor / hvg.hu

A hvg.hu-nak azt mondta, nem is arról van szó, hogy most visszatér, mivel el sem tűnt, csak a korábban lecsavart hangerőt kezdte el kicsit visszatekerni, és hozzátette:

Soha nem tűntem el, csak elmentem gyermeket szülni, mindenki, aki szült már, az tudja, hogy ez egy kemény meló. A következő időszakban az elsődleges prioritás a kisfiamról való gondoskodás lesz – hiszen még mindig csak egy négyhónapos csecsemőről beszélünk – de mindent meg fogok tenni, ami emellett belefér, hiszen az ő jövőjéért dolgozom.