Szerelem 50 felett – 6. rész: Hogyan működtessünk jól egy kapcsolatot? És hogyan szakítsunk?
A kutatások szerint 50 éves kor felett jobb önismeretünknek és tapasztalatainknak köszönhetően érettebben, könnyebben alakíthatunk ki tartós és kiegyensúlyozott párkapcsolatot. Nagyobb érzelmi stabilitást tudunk nyújtani, és jobban összpontosítunk a társunkra. Pszichológusoktól származó esettanulmányok és kutatási eredmények alapján Francine Russo újságíró útmutatót kínál az előző kapcsolatok lezárásához, a gyászfeldolgozáshoz és a szülői minták felismeréséhez. Nem csak az érett kapcsolatok mozgatórugóit tárja fel, hanem praktikus tanácsokkal látja az olvasót. A Szerelem 50 felett című kötetet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki.
Néhány hete már randizgatunk, ami általában szombat esti találkákat jelent. Akkor mi már „kapcsolatban” vagyunk? Talán igen, talán nem. Ez attól függ, hogyan definiáljuk a kapcsolatot – és hogyan a másik.
Sokan azt gondolják, ha egyszer lefeküdtek valakivel, akkor attól kezdve monogám párkapcsolatban élnek. Talán igen, talán nem. Ezt a másikkal kell egyeztetnünk; ideális esetben még az előtt, hogy ágyba bújnánk.
Fektessük le a saját kapcsolati alapszabályainkat
Szex és kizárólagosság
Ha több partnerrel akarunk szexelni, és nem bánjuk, ha a párunk is így tesz, akkor az teljesen rendben van – amíg mindketten elfogadjuk a feltételeket, és ügyelünk a biztonságra. A legtöbb interjúalanyom azonban kellemetlenül érzi magát egy olyan kapcsolatban, amely nem monogám.
Honnan lehet tudni, hogy akar-e kapcsolatot a másik? Először is, kérjünk kizárólagosságot. Aztán kérjük meg, hogy csináltassunk mindketten szűrővizsgálatot nemi (úton terjedő) betegségekre. Ez komoly egészségügyi kérdés (a következő fejezetben lesz róla szó). Ha a másik erre nem hajlandó, akkor tudhatjuk, hogy nem komolyak a szándékai. Már abból kiderül, mennyire megbízható, hogy hogyan kezeli ezt a kérést.
Carla Marie Manly, a kaliforniai Santa Rosában élő pszichológus, az Aging Joyfully (Örömteli öregedés) című könyv szerzője azt mondja, ha a másik nemet mond a nemibeteg-szűrésre, ott „be kell húzni a kéziféket”. „Hiába mondja, hogy imád, hogy tartós kapcsolatot akar, nem tudhatjuk, mik a valódi szándékai” – magyarázza Manly. Ha mégis beleegyezik, figyeljünk, hogy tényleg elmegy-e a szűrővizsgálatra, és megmutatja-e az eredményeket. Ha már megbízunk benne annyira, akkor talán meg sem kell néznünk a laboreredményeket. Az ő részéről azonban az őszinteség biztató jele, ha hajlandó megmutatni.
Vannak, akik ennél is többet követelnek szex előtt. Meg akarják várni a barátság kialakulását. Mások még ennél is sokkal tovább várnak, a legtöbb interjúalanyom azonban a gyorsabb tempó híve volt. Valószínűleg hiába is várnánk a szex előtt tartós elkötelezettséget. Hiszen hogyan tudna bárki hosszú távra elköteleződni néhány hét vagy hónap után? A randizásból azért váltunk át párkapcsolatba, hogy kiderüljön, milyen is valójában, amikor csakis egymáséi vagyunk. Ez segít gyorsan eldönteni, működik-e a dolog vagy sem.