A mexikói elnök megmutatta, hogy a baloldalon is felépíthető az illiberális állam
Az illiberalizmus baloldali változatát építette ki Mexikóban Andrés Manuel López Obrador, de ezt Washingtonban a kábítószer-csempészet és az illegális bevándorlás elleni küzdelem érdekében elnézik.
Az öt férfi a járdán feküdt, a kezüket összekötötték, az ingjüket a fejükre húzták, és egy levél volt mellettük, amelyben az USA-val határos Tamaulipas mexikói szövetségi államot uraló Gulf drogkartell bocsánatot kér a néhány nappal korábbi emberrablásért, amiben négy amerikai állampolgárnak veszett nyoma. Az üzenet a Rio Grande folyótól délre fekvő határváros, Matamoros lakóit is megkövette az incidensért, mondván, a hatóságoknak ilyen látványos módon kiszolgáltatott öt ember fegyelmezetlennek bizonyult, és megszegte a kartell szabályait, miszerint nem bántanak ártatlanokat. A három amerikai férfi a nőrokonukat kísérte el a Mexikóban olcsó zsírleszívásra, amikor egy útkereszteződésben fegyveresek lövöldözve megtámadták őket, ekkor egy mexikói járókelő is életét vesztette. Az emberrablás nyomán két férfi meghalt, harmadik társukat és a nőt négy nappal később élve kiszabadították a mexikói hatóságok.
Ketten meghaltak, ketten hazatértek a Mexikóban elrabolt amerikaiak közül
Katonai fegyverzettel harcolnak riválisaik és az állam ellen a mexikói élet minden területét behálózó kartellek, amelyek erőszakkal, vesztegetéssel, kapcsolatépítéssel és a lakosságnak nyújtott segítséggel építik támogatóik körét. Az egyik legnagyobb közülük a Sinaloa, amelynek a Köpcös után újabb vezetőjét tartóztatták le. A következmények háborús állapotokat idéztek elő.
A Gulf azért adta ki az öt embert – akikről nem derült ki, valóban az elkövetők, vagy csak odadobott bűnbakok –, mert
az íratlan szabályok szerint amerikaiakat nem szabad bántani, hiszen az veszélybe sodorja az üzletüket,
a kábítószer és az illegális bevándorlók USA-ba csempészését. Ezúttal is az FBI átvette az ügyet, a mexikói Nemzeti Gárda és a hadsereg különleges egységei pedig akcióba lendültek.