szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egyelőre nem világos, hogy a támadásnak tényleg a négy amerikai volt-e a célpontja, esetleg a kartell fegyveresei összetévesztették őket a rivális kábítószerkereskedőkkel, vagy csak rossz helyen voltak rossz időben és belehajtottak egy bandák közötti összecsapásba.

A múlt héten Mexikóban elrabolt négy amerikai közül ketten meghaltak, ketten pedig biztonságban visszatértek az Egyesült Államokba – írja a mexikói hatóságok közleményére hivatkozva a BBC. A négy amerikai állampolgárt március 3-án rabolták el fegyveresek, miközben a mexikói Tamaulipas állam északkeleti részén, a texasi határ túloldalán fekvő Matamoros városába tartottak.

Az amerikaiakat egy közös felkutatási művelet eredményeként találták meg – közölte Tamaulipas állam főügyésze egy közleményben, bár részleteket nem árult el a történtekről. A BBC amerikai médiapartnerének, a CBS Newsnak a jelentése szerint az amerikaiak nevei: Latavia "Tay" McGee, Shaeed Woodard, Eric James Williams és Zindell Brown. A négyes egy észak-karolinai rendszámú fehér kisbuszban haladt át az USA-Mexikó határon fekvő, 500 ezres lakosú Matamoroson, amikor ismeretlen fegyveresek tüzet nyitottak rájuk – közölte az FBI. A lövöldözésben egy járókelő is életét vesztette.

A nyomozók úgy vélik, hogy az Öböl-kartell, Mexikó egyik legrégebbi szervezett bűnözői csoportja felelős a támadásért - mondta egy amerikai bűnüldözési forrás a CBS-nek. Egyelőre nem világos, hogy a támadásnak tényleg a négy amerikai volt-e a célpontja, esetleg a kartell fegyveresei összetévesztették őket a rivális kábítószerkereskedőkkel, vagy csak rossz helyen voltak rossz időben és belehajtottak egy bandák közötti összecsapásba.

Matamoros Tamaulipas államban található, egyike annak a hat mexikói államnak, amelyet az amerikai külügyminisztérium a „bűnözés és emberrablás” miatt nem ajánl az utazóknak. Az életben maradt két amerikai hazatérésének némi köze ahhoz is lehetett, hogy az FBI 50 ezer dollár jutalmat ajánlott fel a hazajuttatásukért. Állítólag a négy amerikai azért kockáztatta meg az utat, hogy plasztikai műtétet hajtsanak végre rajtuk, mivel az egészségügyi turizmus a határmenti államokból jelentős Mexikóba, hiszen ott jóval olcsóbb az orvcosi ellátás, mint bárhol az USA-ban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Horn Andrea Világ

A drogkartellen belüli rivalizálás szabadíthatta el a poklot Mexikóban

Katonai fegyverzettel harcolnak riválisaik és az állam ellen a mexikói élet minden területét behálózó kartellek, amelyek erőszakkal, vesztegetéssel, kapcsolatépítéssel és a lakosságnak nyújtott segítséggel építik támogatóik körét. Az egyik legnagyobb közülük a Sinaloa, amelynek a Köpcös után újabb vezetőjét tartóztatták le. A következmények háborús állapotokat idéztek elő.