Parászka Boróka: Kelemen Hunor győzött, de mit veszítenek az erdélyiek?
Az RMDSZ április végi tisztújító kongresszusa előtt hosszan lebegtette Kelemen Hunor, hogy újra indul-e az elnöki posztért, holott érdemi kihívója, vetélytársa nincs. Aligha van ma olyan bátor ember, aki az eljelentéktelenedő szervezetet a nyakába venné. Erdélyben a kérdés egyre inkább az, lesz-e még valaki, aki mögé be lehet állni. Az erdélyi választókat mindenesetre automata üzemmódra állították.
"Lehet úgy nyerni, hogy a játszmázó veszít" - ez lehetne a mottója az RMDSZ hétvégi, 16. tisztújító kongresszusának, amelyen várhatóan újraválasztják Kelemen Hunor elnököt.
Nehéz örökséget vett át az RMDSZ-t tizenkét éve vezető Kelemen Hunor Markó Bélától. Ezalatt az idő alatt Kelemen kockáztatott, nyert és ez rengeteg veszteséget hozott már eddig is. A feketeleves pedig csak most jön.
Mi a különbség a Markó- és a Kelemen-korszak között? Miért tudott Markó Béla kínosan hosszú, tizennyolc éves elnöki mandátuma után is pozitív mérleggel távozni? És miért marad Kelemen, ha ez a mérleg már most korrigálhatatlanul negatív?
Elsősorban azért, mert Markó Béla a rendszerváltás utáni évtizedek egyik legkülönösebb politikusa, nem csak romániai magyar politikai életben, hanem általában a magyar politikai életben. Markó Béla alatt központosított, kontrollált szervezetként működött az RMDSZ, de mindig meg tudta őrizni a demokratikus minimumot. Ez ma az akut demokráciahiány időszakában rendkívül tanulságos bravúr.
Kelemen Hunor akkor vette át az RMDSZ szervezetét, amikor az illiberális rendszerek Közép-Kelet-Európában elkezdtek szárba szökkenni - amiben élen járt Magyarország. A tízes évek elején látszott:
a magyar illiberalizmus kiépítésében és megerősítésében kulcsfontosságú szerepe lehet az erdélyi magyaroknak, illetve a rájuk való hivatkozásnak.
Egyrészt azért, mert a kettős állampolgárság és a hozzá társított szavazati jog jó eszköz a magyar választási rendszer meghackeléséhez. Másrészt azért, mert az Erdély-téma mindig ad muníciót a magyar nacionalizmus revitalizálásához, megújításához.
Mindkettőnek ellenállt Markó Béla, amíg a szervezet elnöke volt.