Érinthetetlen Trump: miért képtelen az amerikai igazságszolgáltatás felelősségre vonni egy elnököt?
Csalás, rágalmazás, a választások befolyásolása, kicsent államtitkok: a terjedelmes bűnlajstrom és a rengeteg bizonyíték ellenére még sincs semmi esély a leendő republikánus elnök szankcionálására. A január 20-ára időzített beiktatás itt van a nyakunkon, ezért időszerű sorra venni Donald Trump különféle ügyeit.
Trump republikánus jelöltként tavaly novemberben újfent választás nyert az USA-ban, idén január 10-én pedig büntetőügyben hirdettek felette ítéletet. Ezáltal az első olyan elnök lett, akit regnálása után bűncselekmény miatt elítéltek és egyben az első elítélt bűnöző is, akit elnökké választottak. A posztmodern politika sajátos dinamikájának köszönhetően azonban valószínűsíthető, hogy a vele szemben folytatott eljárások és az üldözöttség imázsa nemhogy gyengítette, de inkább erősítette a támogatottságát. De milyen ügyekről van szó egyáltalán?
A duma bojkottja
2023 márciusában Manhattan kerületi ügyésze, Alvin Bragg vádolta először bűncselekmény elkövetésével Trumpot, azt állítva, hogy az elnök céges könyvelést hamisított. A feltételezett célzat meglehetősen abszurd: Trump többek között jogi költségnek álcázva fizetett ki hallgatási pénzt Stormy Daniels pornósztárnak, aki azt állította, hogy szexuális kapcsolata volt Trumppal. Ez New York államban úgynevezett E osztályú bűncselekménynek minősül, amely legfeljebb négy év börtönbüntetéssel és vádpontonként akár 5000 dolláros pénzbírsággal járhat a bíróság mérlegelésétől függően. 2024. május 30-án egy New York-i esküdtszék Trumpot bűnösnek találta mind a 34 felhozott vádpontban.
Trump sikertelenül próbálta elérni, hogy a döntést érvénytelenítsék, arra hivatkozva, hogy az Egyesült Államok Legfelsőbb Bíróságának egyik elnöki mentességről szóló döntése megakadályozza az ítélethozatalt. A Legfelsőbb Bíróság álláspontja szerint az amerikai Alkotmány teljes mentességet biztosít a büntetőeljárások alól az elnök alkotmányos hatáskörén belüli cselekményei esetében, ugyanakkor azt is megállapították, hogy a mentesség a nem hivatalos cselekmények esetében már nem áll fenn. Fontos megjegyezni, hogy
Trumpot olyan jogellenes magatartás miatt ítélték el, amely az első elnöki ciklusa előtt történt és semmiképp sem tekinthető hivatalosnak.
Trump az ítélethirdetést is próbálta akadályozni, azonban a Legfelsőbb Bíróság elutasította a kérvényét. Végül egy nappal később, idén január 10-én Juan Merchan bíró elmarasztalta Trumpot, azonban feltétel nélkül mentesítette a büntetés kiszabás alól. New York állam törvényei szerint a bíróság „feltétel nélküli mentesítést rendelhet el, ha úgy véli, hogy az elkövetett bűncselekmény természete és körülményei, valamint az elkövető körülményei, jelleme és állapota alapján a közérdeket vagy az igazságosság céljait nem szolgálná a szabadságvesztés kiszabása, és a próbaidő alkalmazása sem lenne célszerű.” Úgy tűnik Merchan arra a következtetésre jutott, hogy nem szolgálná a közérdeket Trump bebörtönzése, különös tekintettel az újraválasztására.
A múlt heti ítélethirdetés lezárta az ügy ezen szakaszát. Amint a döntést hivatalosan is bejegyzik, Trump fellebbezhet. Ügyvédje, Todd Blanche egyértelművé tette, hogy a kedvezőnek tűnő döntés ellenére szándékoznak élni ezzel a lehetőséggel, mivel szeretnék, ha egyáltalán nem lehetne Trumpra elítélt bűnözőként hivatkozni.