Ember legyen a talpán, aki meg akarja tudni, hogyan szavazott a képviselője a magyar parlamentben

5 perc

2025.02.03. 13:41

2025.02.03. 15:41

Mennyire átlátható és a nyilvánosság számára hozzáférhető a parlamenti döntéshozatal a világ különböző részein? Cikkünkben nemzeti parlamentek munkáját hasonlítjuk össze: milyen és mennyit adatot tesznek közzé, mennyire könnyű azokat megtalálni. Például végig kell-e nézni egy adott információ megszerzéséhez a maratoni élő közvetítéseket vagy elolvasni több száz oldalnyi jegyzőkönyvet?

Az európai, valamint a világ más részein működő parlamentek törekszenek átláthatóan működni azáltal, hogy a törvényhozás üléseit és gyakran a szavazásokat is nyilvánossá teszik. Adatokat gyűjtöttünk 13 európai országból, valamint Ausztráliából, az Egyesült Államokból, Kanadából és az Európai Parlamentből annak érdekében, hogy megvizsgáljuk: mi érhető el a felsoroltakból a nyilvánosság számára ezeknek a parlamenteknek a munkájáról. Fő megállapításként kijelenthető, hogy a plenáris ülések jegyzőkönyvei általában elérhetők, igaz, nem mindig könnyen, viszont a szavazások és a bizottsági üléseken történtek kevésbé ismertek. jellemzően titkosak.

Transzparencia: az elszámoltathatóság feltétele

Az elszámoltathatóság minden működő valódi demokrácia alappillére. Az állampolgároknak, ha akarnak, optimális esetben könnyen hozzá kell férniük a törvényhozási dokumentumokhoz vagy a parlamenti viták élő vagy utólagos követéséhez, hogy ellenőrizni tudják a képviselőket. A 21. századra a technológia lehetővé tette, hogy bármely politikai testület könnyen megossza munkáját a szélesebb közönséggel. A 2000-es évek közepe óta valóság, hogy minden parlament nyilvánosan megossza a fontos történéseket, beleértve az üléseket, jogalkotási javaslatokat vagy szavazatokat, teljesen digitalizált formában.

Az általunk vizsgált összes közgyűlés elérhetővé teszi a plenáris ülések közvetítését online, ellenben a bizottsági ülések és szavazások képviselőkre lebontott nyilvántartásai a legtöbb esetben nem állnak rendelkezésre. Így pedig nehéz nyomon követni a jogalkotási folyamatot, illetve adott esetben megállapítani, hogy a képviselők megfelelően képviselik-e szavazóikat.