Érdemes-e még lakóingatlanba fektetni?
A hazai lakáspiac újabb jelentős áremelkedésen van túl, így felmerül a kérdés, hogy van-e még tovább. Befektetőként én mindig azt mondom, hogy a diverzifikálás fontos. Ne tartsunk minden tojást egy kosárban: megtakarításainkat osszuk el földrajzilag, eszközosztályok és devizák szerint. Az ingatlannak is helye van a portfólióban.
Ha a hazai lakáspiac helyzetét nézem, akkor a helyzet sok szempontból változatlan. Kis esélyt látok arra, hogy az áremelkedés érdemben megtörjön. Ez nem jelenti azt, hogy az elmúlt hónapok dinamikája feltétlen folytatódni fog, de – és különösen az új építésű ingatlanok terén – nem sok tényező van, ami megállíthatja a növekedést (miközben az ingatlanbefektetés is lehet sokféle, nem csak a lakóingatlan létezik.)
Sok a vadász, kevés a fóka – talán így lehet legjobban jellemezni a hazai ingatlanpiaci helyzetet.
Az elmúlt évek gyenge gazdasági teljesítménye kivárásra késztette az építőipart, így meglehetősen kevés projekt érhető el manapság. Ezzel párhuzamosan az állam a lakosságot és azon belül is a lakosság vagyonosabb részét az elmúlt egy évben jelentős kamatjövedelemmel támogatta meg.
Ezek a pénzek mostantól érkeznek majd arra az ingatlanpiacra, a kínálat pedig szűkös. A nyugdíjpénztári megtakarításokból a kormány várakozásai szerint 300 milliárd forint érkezhet a hazai lakáspiacra, ennél jelentősebb az állampapírkamatok és lejáratok közel 1800 milliárd forintja, amelynek egy ma még nem látható része is az ingatlanpiacra érkezhet. A közel 7000 milliárdos lakossági állampapír-állomány kamata pedig jelentősen a bérleti díjhozamok szintje alá csökken, különösen, ha utóbbiakra reálhozamként tekintünk.
Így hiába látható komoly áremelkedés már az elmúlt hónapokban is, a kínálat nem tudja tartani a lépést. Az új építésű ingatlanok hiányán a több lakásfelújítás segítene, ez viszont jelentős strukturális nehézségbe ütközik.
Már megint csak szaladunk a technológiai fejlődés után
Az építőipart is elérte ugyanis a technológiai váltás szele. Manapság az új építésű ingatlanok egyre nagyobb hányada készül hőszivattyús felületfűtést és hűtést biztosító épületgépészeti technikával. Egy ilyen technológiai váltás a régebben épült gázfűtéses, radiátoros ingatlanok esetében szinte lehetetlen vállalkozást jelentenek. A felújítások magas költsége, és akár a társasházi struktúrák merevsége miatt érdemi technológiai megújulás a használt ingatlanoknál nehézkes, ha egyáltalán megvalósítható.