Árrésstop, a kettős állampolgárok stigmatizálása, a Pride betiltása – belehúzott a kormány, alig lehet követni, és még itt van a mellözön a Hunyadiból. Alig lehet követni Donald Trump békeharcát és vámháborúját is. Ez a Fülszöveg, az e heti HVG ajánlója.
Annyi jó híre van a kormánynak, hogy honlapot kell fenntartania a felsorolásukra. Királyság! Ugyanakkor rossz hír, hogy a kiskereskedelmi láncok ármánykodnak, 80 százalékkal lopnak meg minket a vajon, ezért árrésstoppal kell megállítani a nyerészkedést 30 alapvető élelmiszeren, amiből négyet tesz ki a tej és ötöt a csirke melle, szárnya, combja és far-háta, valamint az egész csirke. Visszakérdeznénk, hogy az egész szárnyas combjára akkor duplán jár-e az árrésstop, de a kormány száguld a következő jó hírre.
Az árrés nem egyenlő a nyereséggel, a boltok abból fedezik a költségeiket, beleértve a kormányzati különadót. Az olcsóbb, saját márkás termékeken nincs nagy árrés, a hamarosan érkező 10 százalékos sapka a drágább, márkás termékeket érinti majd elsősorban – amelyeket nyilván azok vásárolnak, akik megengedhetik maguknak.
Fantasztikus évünk lesz, hiszen Trump beiktatásával lényegében már beköszöntött a béke, ezért olyan erős a forint! És hiába a vámok, velünk majd kivételeznek. De miközben már érezzük a fegyvernyugvás pozitív hatását, Orbánnak kell Brüsszelben vétóznia, mert a háborúpárti ukránok európai támogatással nem hagynak fel azzal, hogy kórházaikkal orosz rakétákat tesznek tönkre. Nem csoda hát a háborús infláció, ezért nőnek 7 százalékkal az élelmiszerárak. De legalább Amerika berekesztette a fegyverszállítást pár napra, hogy már a béke fegyvereit szállítsa a jövőben Kijevnek.
Az ukrán hadsereget alaposan meggyöngítheti az amerikai katonai támogatás megvonása. Európa itt nem tud az USA helyébe lépni, így csak abban reménykedhet, hogy Trump meggondolja magát. Közben a tűzszüneti tárgyalásokon előrelépés történt, az ukránok és az amerikaiak megegyeztek, utóbbiak most Moszkvát igyekeznek meggyőzni, hogy fogadja el a megállapodást.
Akárhogy is, eljött az áttörés éve, Washington, Moszkva és Peking már mellettünk van, a Soros-bérencek kotródnak mindenhonnan, a patriótáké az európai jövő. Ugyanakkor rettegni kell, hiszen a világméretű liberális összeesküvés annyira erős, hogy az utolsó védbástyaként útjába álló Szerbia, Szlovákia és Magyarország kormányára ront, mint szegény Hunyadi Jánosra a félmeztelen olasz kurtizánok. Még jó, hogy a kormány betiltja a Pride-ot, itt ugyanis azonos nemű párok nem ronthatják meg látványukkal a magyar fiatalokat, kivéve a TV2 sorozatában, mert akkor maga Orbán szólítja fel őket, hogy ezt mindenkinek látnia kell.
Nemi erőszak, sorjázó pucér mellek, fanszőrborotválás és leszbikus szex – sokakat talán felkészületlenül ért a minden idők legnagyobb állami támogatásából készült, Hunyadi című sorozat. Igyekszünk segíteni.
De a magyar családok nyugodtan alhatnak, legalább a határon minden veszélyt megállít a kormány. Kivéve a kábítószer-kereskedelmet, így aztán azonnal intézkedni kell. Mindenki tudja, mi a leghatásosabb! Igen, alkotmányba rögzítik, hogy magyar ember nem drogozik. Legfeljebb ha kettős állampolgár, akkor viszont repül. Mondhatom a következő jó hírt?
Aki tudta követni az eddigieket, annak küldenénk Magyarország Alaptörvényéből egy díszkiadást, csak valahogy sohasem sikerül olyan gyorsan nyomtatni és bekötni, hogy ne veszítse hatályát a gyártás alatt. A Fidesznek és elnökének évtizedeken keresztül volt egy rendkívüli ajánlata a választóknak: ha változott is a mondandója, ha hajtűkanyarokat vettek is az elvei, a narratíva koherens volt.
„Én vagyok az egyetlen tucatember a világon” – hirdette Karinthyval szólva a miniszterelnök, és a szavak értelmét már nem kereste senki. Igaznak érezték sokan. Most azonban egyszerre jött el a Kánaán és az ármány, egyszerre válogattak be minket a legerősebbek csapatába, és kell kilátástalan helyzetből küzdeni. Vajon eljön a pillanat, amikor érzetre minden szava hazugsággá válik?
Hiába ígért családi adóparadicsomot Orbán Viktor, és hiába hirdeti a Fidesz ezernyi jó hírét, a magyar választók 56 százaléka kormányváltást akar – derül ki a hétvégén zárult legfrissebb közvéleménykutatásból. A Medián adatai szerint a kispártok közül csak a Mi Hazánknak van komoly esélye a parlamentbe jutásra.
A Magyarország rovatban is a polgár a főszereplő, pontosabban a kettős állampolgár, akit a Fidesz már most stigmatizál, a határon túliakat pedig kiszolgáltatja a szomszédos országok többségi nemzete kénye-kedvének.
A Világ bemutatja, hogyan vív vámháborút Trump, és a béke nevében hogyan teszi könnyebbé a gyilkolást a fronton, Spiró György szembenéz az új urakkal, Rácz Krisztina pedig a szerb tüntető fiatalsággal.
Ha nem volnánk a vakhitre genetikailag előkészítve, a diktatúrákat nem lehetne létrehozni. Miért ne alakulhatna át császársággá a királyságból lett köztársaság, mint Rómában? Spiró György író esszéjében történelmi analógiákkal fest sötét képet a jelenkorról.
A Szellem rovat emlékeztet, mivel jár a hódítók osztozkodása mások feje felett, a Gazdaság pedig a jó hírek végére néz. Mint kiderült, nem is kell azt soká keresni.
Így állunk március 15-e előestéjén. Kívánjuk a sajtó szabadságát, mert kelleni fog, hogy kitaláljunk a spindoktorok labirintusából.
Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.