Frankfurter Rundschau
Orbán Viktor öröksége a bezárkózás – fejti ki a menekültinvázió 10. évfordulóján a kommentár. A szerző, Markus Schönherr rámutat, hogy 2015 óta szigorúbb menedékpolitika jellemzi az ország hozzáállását, pártállástól függetlenül. Emiatt jogvédők bírálják az országot, a szomszédokkal rendszeres a vita.
Annak idején a Keleti pályaudvarról elindult tömeget taps, takaró és étel várta Bécsben és Berlinben, a magyar fél viszont teljesen más irányt választott. A „masszív migráció” miatt szükséghelyzetet hirdetett. Techet Péter, a Duna-térséggel, valamint Közép-Európával foglalkozó bécsi intézettől azt mondja, hogy a miniszterelnök identitáspolitikájának jól jött a válság.
Már korán felismerte, hogy sokat hozhat neki a konyhára a félelemkeltés. 2015 januárjában, a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni merénylet után kijelentette, hogy igen veszélyes a bevándorlás, majd nem sokkal később méregnek nevezte a menekülteket Európa szempontjából.
Azóta folyamatosan szigorítja a befogadás feltételeit. Ennek megfelelően tavaly csupán 29 embernek sikerült egyáltalán megkezdenie a menedékeljárást. Ugyanakkor még ha a Tisza győz is tavasszal, ebben a kérdésben aligha talál szövetségesekre az Unióban, mert a közvélemény a Fidesz pártján van, így sok tekintetben az ellenzék is követi a migrációellenes álláspontot – hangsúlyozza Techet.