A munkakeresés alatt a következő figyelmeztető jelekre figyelj, hogy elkerüld a karrier-katasztrófákat:
1. A célok és az elvárások nem tiszták és ésszerűek
A cég elég egyenes volt hozzád azzal kapcsolatban, mire van szükségük, és mik a követelményeik? Az elvárások reálisak és teljesíthetőek? Légy biztos abban, hogy igennel tudsz ezekre a kérdésekre válaszolni, mielőtt elkezdenéd a munkát. Óvatosságra int, ha a főnököd teljesen más munkakörnyezetből jön, ahol te dolgozni fogsz. Például egy startuphoz jelentkezel, és te vagy az első számú ember a marketinges csapatban, a főnököd viszont a pénzügyi részleg vezetésével foglalkozik. Ilyenkor mindenképpen meg kell vele vitatnod szemtől-szembe, mit vár tőled az elkövetkező hónapokban, az első egy évben.
2. Nincs elég vagy megfelelő képzési lehetőség
Kérdezd meg a céget a képzési lehetőségekről, és figyeld meg, hogyan írják le azokat. Magabiztosak és lelkesek, amikor erről beszélnek, vagy úgy tűnik, mintha ez csak egy mellékes dolog lenne, amiről muszáj szót ejteniük, ha már rákérdeztél?
Próbáld megtudakolni a többi csapattagtól is a képzési lehetőségeket, ha lehetőséged van személyesen is találkozni velük. Kérdezd meg tőlük, hogyan értékelnék a tréningeket, és hogyan támogatják őket az előrelépésben.
3. Nincs meg a „kémia” a HR-menedzserrel
Az emberek nem az állásukat hagyják ott, hanem a főnöküket – legalábbis elég gyakran így történik, amikor úgy érezzük, hogy a vezető stílus inkább romboló hatással van a munkánkra. A vezetővel való jó kapcsolat jele, ha úgy tekintünk rá, mint a mentorunkra, úgy érezzük, szabadon megoszthatjuk vele a kudarcainkat is, és olyan támogatást kapunk tőle, amely segít a fejlődésben. Ezzel szemben, a spektrum másik végén az a típusú rossz főnök áll, aki folyamatosan ellenőriz és figyel miket, vagy akivel nem merünk semmit megbeszélni, mert nem értünk egymás szavából. Ezért emlékezz arra, hogy a HR-menedzser sok esetben szintén a te jövőbeli főnököd lesz, ezért nem mindegy, hogy a veled szemben ülő valóban olyannak tűnik-e, akivel majd együtt tudsz dolgozni.
4. Nem tiszta a kép a hosszú távú karrierlehetőségekkel kapcsolatban
Hogyan válaszol a cég, amikor megkérdezed, milyen előrelépési lehetőségeid vannak? Mit mond arra a kérdésedre, hogy a pozícióban előtted dolgozók hova tudtak tovább lépni? Légy óvatos, ha a cég csak homályos válaszokat ad, vagy úgy tűnik, hogy nem alakított ki semmiféle koncepciót arra, hogyan tudnak a dolgozói továbblépni. Ez azt is jelentheti, hogy csak rövid távú szükségleteik vannak. Azonban egy jó munka olyan, mint egy kapcsolat. Az igényeidnek és az érdeklődésednek egyensúlyban kell lenniük a cégével.
5. Magas a fluktuáció
A fenti tényezők közül sok vezet ahhoz, hogy nagy a jövés-menés a cégnél. Ezért jobb erről tudni annak érdekében, hogy biztos legyél abban, ehhez a céghez akarsz csatlakozni. Ha lehetőséged van arra, hogy sokféle emberrel is találkozz a többlépcsős kiválasztási folyamat során, kérdezd meg tőlük, mióta vannak a cégnél. Ha nem találkozol mindenkivel a csapatodból, felmehetsz a LinkedInre az interjú után, és megnézheted, mióta vannak a cégnél a munkatársak. Jó jel, ha „matuzsálemeket” is találsz köztük.
Hogyan használd a gyakorlatban a fenti tanácsokat:
Minden interjú előtt és után nézd át ezt az öt pontot, hogy a legmegfelelőbb döntést tud meghozni. Dolgozz ki olyan kérdéseket ezek alapján, melyek segítenek több dolgot megtudni az adott cégről. Ez a pár tanács azonban nemcsak a döntéshozatalban segít, hanem abban is, hogy sokkal jobb jelentkezővé válj. Ha érdeklődést mutatsz e témák után, az azt üzeni a munkaadónak, hogy alapos, körültekintető és a karrierépítésben elkötelezett munkavállaló vagy. És ezek mindig vonzó tulajdonságok.
A Recruiter cikke nyomán.
A Jobline oldalán több mint 4000 állásajánlat vár megbízható cégektől. Iratkozz fel Álláspostára is, hogy ne maradj le a legfrissebb nyitott pozíciókról>>