„Vucsics szerb elnök éppúgy Putyin trójai falova lenne az EU-ban, mint Orbán Viktor “
Milyen lenne Szerbia az EU-ban? – elmélkedett a Der Spiegel.
Milyen lenne Szerbia az EU-ban? – elmélkedett a Der Spiegel.
A Nyugat több száz millió dollárért vásárol az atomerőművek fűtőanyagából, arra nem szabott ki szankciót. A legnagyobb orosz internetes óriáscég, a Yandex társalapítója barbárnak nevezte az Ukrajna elleni háborút. Belebukhat a bankadóba az olasz miniszterelnök. Életveszélyes Szerbia, illetve a boszniai szerbek elnökének nacionalista emlékezetpolitikája. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Több civil szervezet is demonstrált az osztrák kancellár hivatala előtt, amikor Karl Nehammer fogadta Orbán Viktort és Aleksandar Vucicot, köztük az Omas gegen Rechts (Nagymamák a Jobboldal ellen).
A koszovói vezetés szerint a szerbek Koszovó területéről rabolták el a három koszovói albán rendőrt, ezt Aleksandar Vucic szerb elnök tagadta. A rendőröket Szerbia most kész szabadon engedni, Orbán Viktor szerint „a lépés világos bizonyítéka a szerb és a magyar nemzet közötti mély barátságnak és a két ország közötti stratégiai együttműködésnek".
Mozgalmas napok a Magyar-Szerb Stratégiai Együttműködési Tanács életében.
A kormány az erőszak visszaszorítása érdekében két évre még a legális fegyverek és alkatrészek kereskedelmét is be akarja tiltani, de sokak szerint túl messzire ment. A Deutsche Welle riportja.
Bár az utóbbi évek legkomolyabb zavargása tört ki múlt hétfőn a többségében szerbek lakta Észak-Koszovóban, mégis kézzelfogható közelségbe kerülhet a koszovói válság tárgyalásos megoldása. De annyi érdek ütközik, hogy még meghiúsulhat a végleges alku elfogadása.
Bár a lengyel kormány látszólag török kottából játszva igyekszik kiebrudalni a politikából az ellenzék vezetőjét, a demokráciák idővel kimetszik az ehhez hasonló vadhajtásokat – véli Wojciech Przybylski, a Visegrad Insight főszerkesztője. A lengyel politikai szakértőt a „Lex Tuskként” elhíresült törvényről, a török választásokról és a koszovói feszültségről kérdeztük, valamint arról, hogyan lehet megőrizni Európa demokratikus biztonságát az autoriter térhódítás idején. A teljes beszélgetés meghallgatható podcastként is, angolul.
A NATO csapatokat küldhet Koszovóba, hogy megerősítse a 2008-ban függetlenné vált egykori dél-szerbiai tartományban állomásozó KFOR-erőket. A döntés az után született, hogy hétfőn véres összecsapások robbantak ki a békefenntartók és a szerbek között, akik amiatt tiltakoztak, hogy az albán nemzetiségű polgármesterek el akarták foglalni hivatalukat a többségében szerbek lakta észak-koszovói városokban, Zubin Potokban, Zvecsanban, illetve Leposzavicsban. Közben a szerb hadsereg felsorakozott a szerb-koszovói határra, s Belgrádban közölték, nem hagyják magukra a Koszovóban élő szerbeket.
A Szerb Haladó Párt új elnöke Milos Vucevic védelmi miniszter lett. Aleksandar Vučić köztársasági elnök nem indult újra a tisztségért a párt kragujevaci tisztújító közgyűlésén szombaton.
Másfél nappal az után, hogy az egyik belgrádi általános iskolában egy 13 éves diák megölt kilenc embert, a szerb fővárostól ötven kilométerre, a Mladenovachoz közeli Dubona faluban egy fiatalember nyolc embert lőtt agyon fegyvereivel. Közben Leskovacban is lövöldözés volt, ott egy 19 éves férfi sebesítette meg súlyosan 18 éves barátját. Az eseményeknek súlyos politikai következményei lehetnek a szomszéd országban.
A miniszterelnök jó barátját, Aleksandar Vucic köztársasági elnököt látogatja meg, terítéken a béke, no meg a szerb- és nyugat-balkáni EU-integráció.
Zvonimir Stevic vállalta a felelősséget.
Szembement-e az Unió értékeivel Várhelyi Olivér, ezt vizsgáltatná ki az Európai Parlament. A bővítésért felelős biztos hiába marad a helyén, az EU-nak és a tagjelölt államoknak már sokat ártott.
A két politikus ideológiailag is lelki társnak számít, már elmúltak azok a idők, amikor Belgrád kétségbe vonta a vajdasági magyarok hűségét. Lapszemle.