#Alkotmánybíróság

A
 

A "történelmi alkotmány" legyőzte Orbán Viktort

Bár a kormányfő az Alkotmánybíróság hétfői döntése ellenére is ragaszkodik a bírók korai nyugdíjazásához, a megkérdezett alkotmányjogászok és az érdekvédők szerint nem lehet megkerülni a testület hétfői határozatát. A hvg.hu által megkeresett szakemberek úgy vélik, vissza kéne fogadni az eddig menesztett 194 bírót, de ha ez mégsem történik meg, akkor perek tucatjaira lehet számítani, melyek komoly kártérítési pénzek kifizetéséhez vezethetnek.

hvg.hu hvg.hu



Bírák nyugdíjazása: a Jobbik várja az Ab-döntés következményeit
 

Bírák nyugdíjazása: a Jobbik várja az Ab-döntés következményeit

Egyetért a Jobbik a bírói nyugdíjazást érint alkotmánybírósági állásfoglalással. Gyüre Csaba, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője, a Jobbik alelnöke hétfőn úgy reagált: képviselőcsoportjuk már az Országgyűlésben is elutasította ezt a szabályozást, és a továbbiakban sem támogatja. Az érintett bírákat az Ab döntése után sem fogják visszahelyezni, legfeljebb kárrendezésről lehet szó – tette hozzá.

MTI MTI

Fellázadt az Ab: visszamenőlegesen semmis a bírók nyugdíjazása
 

Fellázadt az Ab: visszamenőlegesen semmis a bírók nyugdíjazása

Közel 300, idén nyugdíjazott bíró fordulhat munkaügyi bírósághoz az Alkotmánybíróság (AB) hétfői döntése után, amely visszamenőlegesen megsemmisítette a bírák nyugdíjkorhatárának 70 évről 62 évre csökkentését. A törvényt nemcsak az AB, hanem az Európai Bizottság és a strasbourgi emberi jogi bíróság is vizsgálja, tavaly pedig feszültségeket gerjesztett a kormánypártok között is. A hétfői döntést megosztotta a 15 tagú testületet, a határozattervezet végül az elnök voksával ment át. Az AB a történelmi alkotmányra hivatkozva messzelte el a törvényt.

MLF MLF



Bírák nyugdíjazása: az Ab elmeszelheti a rendelkezést
 

Bírák nyugdíjazása: az Ab elmeszelheti a rendelkezést

Várhatóan döntés születik a bírák nyugdíjazásának ügyében az Alkotmánybíróság (Ab) hétfői ülésén. Az origo.hu úgy tudja: a testület alkotmányellenesnek minősíti és megsemmisíti azt a törvényi rendelkezést, amely a bírák szolgálati jogviszonyát az általános öregségi nyugdíjkorhatárhoz köti, amely jelenleg 62 év.

MTI MTI