Együtt 2014: partvonalra állítható az Ab Orbán szerint
Emberhez méltó, valódi megoldásokat vár a kormánytól az Együtt 2014 választói mozgalom a hajléktalanság kérdésében.
Emberhez méltó, valódi megoldásokat vár a kormánytól az Együtt 2014 választói mozgalom a hajléktalanság kérdésében.
A köztársasági elnök még csütörtökig kérhet előzetes normakontrollt a választási eljárási törvényre vagy vétózhatja meg a jogszabályt. A törvényben részletesen szabályozzák a korábban már alkotmányba emelt előzetes regisztrációt. Az utóbbi hetekben több ellenzéki politikus és alkotmányjogász is arra kérte Áder Jánost, ne írja alá, kérjen alkotmányossági vizsgálatot. A Népszava úgy tudta, kedden meghozza döntését, de nem így történt.
A Népszava információja szerint Áder János köztársasági elnök akár már kedden dönthet a választási eljárási törvény Alkotmánybíróságra (Ab) küldéséről.
Az LMP szerint az államfőnek az Alkotmánybírósághoz kell fordulnia a választási eljárási törvény ügyében.
Csak épp nem Magyarországon, hanem a mélyen jogállami gyökerű Egyiptomban.
Nagy próbatétel előtt áll az Alkotmánybíróság: a következő hónapokban dönthet a testület két olyan törvényről is, melyet a Fideszben a 2010 óta épített közjogi rendszer alappillérének tartanak. Információink szerint Áder János rövidesen az Ab elé küldi a választási regisztrációt, miközben a testület nekifogott az új alkotmányhoz fűzött átmeneti rendelkezések átvilágításának. A döntésre kihatással lehet, hogy két új tag megválasztásával a Fidesz átszabhatja a testületen belüli erőviszonyokat. A hvg.hu úgy értesült, az egyik nyugdíjba vonuló tag helyére Polt Péter helyettese kerülhet.
Az alkotmányügyi bizottság jelenlegi elnökét, Salamon Lászlót, és az adatvédelmi hatóság jelenlegi vezetőjét, Péterfalvi Attilát jelölheti jövőre alkotmánybírónak a kormány - írja az Origo.
A rendőrség és a közterületek felügyeletét ellátó szervek nem váltak eszköztelenné azokkal a - sok esetben a hajléktalansággal összekapcsolódó - szabálysértésekkel szemben, amelyek zavarják az embereket, vagyis sértik a közrendet - közölte Bitskey Botond, az Alkotmánybíróság főtitkára szerda este az MTI megkeresésére.
A fővárosi és a kerületi polgármesterek szerint az Alkotmánybíróság (Ab) hajléktalanokkal kapcsolatos döntése elveszi az önkormányzatoktól azokat az eszközöket, amelyekkel megteremthetnék a hajléktalan emberek létbiztonságát.
A Fidesz szerint az Alkotmánybíróság (Ab) döntése miatt a jövőben nem garantálható a hajléktalanok alacsony halálozási aránya.
Tiszteletben tartja az Alkotmánybíróság (Ab) hajléktalanokat érintő döntését a főpolgármester, ugyanakkor a Magyar Nemzetnek kijelentette: a testület "akarva-akaratlanul" lehetővé tette, hogy hajléktalanok tömegei lakhassanak a közcélú aluljárókban.
Az MSZP szerint harcolni nem a hajléktalanok, hanem a hajléktalanság ellen kell, az pedig embertelen és álszent viselkedésre vallott, hogy a kormány büntette a fedél nélkülieket.
Az Alkotmánybíróság (Ab) alaptörvény-ellenesnek nyilvánította a hajléktalanok közterületen élésének törvényi tiltását. Az Ab megállapította, összeegyeztethetetlen az alaptörvényben szabályozott emberi méltóság védelmével, ha az állam önmagában azt bünteti, hogy valaki kényszerűségből a közterületen él.
Két nagy választás előtt áll az Alkotmánybíróság, vele együtt pedig a magyar demokrácia és alkotmányosság Sólyom László szerint. A volt köztársasági elnök és az Alkotmánybíróság (Ab) első elnöke az Origón megjelent keddi írásában a bírák kényszernyugdíjazásáról született uniós ítéletet elemezve arra a következtetésre jutott, hogy az új alkotmány megszületése után már az Ab feladata, hogy a szöveget értelmezve garantálja az alkotmányos elvek működését Magyarországon.
Az Alkotmánybíróság jövő heti ülésén kezdi tárgyalni a 2006. őszi tömegoszlatásokkal összefüggő elítélések orvoslásáról szóló úgynevezett semmisségi törvény ellen benyújtott indítványokat - közölte Bitskey Botond, a testület főtitkára az MTI érdeklődésére szerdán.
Civilizáltnak tűnő vademberként csodálhatták meg a magyar Alkotmánybíróság egyik oszlopát az amerikai fővárosban, avagy miért nincs demokrácia Magyarországon?
Az Európai Unió Bírósága november 6-ra tűzte ki az ítélethirdetést a magyar bírák nyugdíjazása ügyében - közölte hétfőn az EU luxembourgi székhelyű, legfőbb bírói testületének sajtószolgálata.
Alkotmánybírósághoz fordul a XIII. kerületi önkormányzat a köznevelési törvény miatt, mert megítélésük szerint a jogszabály több paragrafusa sérti az alaptörvény több cikkét, a jogállamiságot és az önkormányzatoknak a helyi közügyek intézéséhez való jogát.
Példátlannak és alaptörvény-ellenesnek tartja az LMP két országgyűlési képviselője, hogy a házelnök visszautasította A feudális jellegű jogviszonyok megszüntetéséről címmel benyújtott törvényjavaslatukat. A politikusok az Alkotmánybírósághoz fordulnak, és ismét beterjesztették az indítványt a parlamentnek.
Az új alaptörvény az 1989-es magyar alkotmánnyal szemben nem pusztán technikai szöveg, hanem kifejezése azoknak a gondolatoknak, amelyek összefogják a nemzetet - jelentette ki csütörtökön Washingtonban Stumpf István alkotmánybíró.