Osztrák anyák: ne kelljen óvodába járni
Alkotmánybírósághoz fordult két osztrák anya az ötéves korú gyerekek kötelező óvodai nevelésének bevezetése miatt - számolt be róla vasárnap az osztrák rádió.
Alkotmánybírósághoz fordult két osztrák anya az ötéves korú gyerekek kötelező óvodai nevelésének bevezetése miatt - számolt be róla vasárnap az osztrák rádió.
Alkotmánybírósághoz fordultak közszolgálati szakszervezetek, mert álláspontjuk szerint alkotmányellenesek a köztisztviselők és kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvények azon rendelkezései, amelyek lehetővé teszik a jogviszony megszüntetését a "méltatlanság" és a "bizalomvesztés" alapján.
Az MSZP elnöke szerint nem válhat gyakorlattá a visszamenőleges hatályú jogalkotás, a szocialisták ezért nem törődnek bele, hogy az Országos Választási Bizottság (OVB) elutasította az annak tilalmára vonatkozó népszavazási kezdeményezésüket.
A szlovákiai Híd párt harminc képviselői aláírást akar összegyűjteni, hogy az alkotmánybíróság elé vigye az állampolgársági törvényt.
Nehezen értékelhető Schmitt Pál egyéves tevékenysége, ha az alkotmányból a köztársasági elnökre „rótt” feladatok, „kötelezettségek” szempontjából vesszük szemügyre működését – derül ki a hvg.hu által megkérdezett szakértők véleményéből. Egyéves az „álamfő” – összeállításunk második része.
A kormány szerdai ülésén döntött arról, hogy az Alkotmánybíróság (AB) szeptembertől esedékes létszámnövekedése miatt a testület 2011-es költségvetését 264,2 millió forinttal megemeli - mondta el az MTI-nek a kormányzati kommunikációért felelős államtitkár a kormányülést követően.
Megsemmisítette az Alkotmánybíróság (Ab) Eger közgyűlésének az önkormányzati tulajdonú ingatlanok pártoknak történő bérbeadásáról szóló rendeletét - ismerteti a pénteki Népszabadság.
Szabó Máté országgyűlési biztos szerint az ombudsmani hivatal a jövő évtől az Alkotmánybíróság (Ab) egyfajta "előretolt helyőrsége", "ügyfélszolgálata" lesz, mivel az alkotmányjogi panasz általános lehetősége megszűnik, az állampolgárok és a civil szervezetek pedig részben a hivatalon keresztül fordulhatnak majd az Ab-hoz.
Elutasította az Alkotmánybíróság (Ab) napokban hozott határozatában azokat az indítványokat, amelyek a tavalyi jogkörszűkítés alkotmányellenességének megállapítását célozták – írja a Magyar Nemzet. Az Ab szerint azonban a hatáskör szűkítésével egy ponton túl felborul a hatalommegosztás rendszere. Indoklásában a testület élesen bírálta az alkotmánymódosítások fideszes gyakorlatát is.
Paczolay Péter, az Alkormánybíróság elnöke "gyakorlatilag elképzelhetetlennek" tekinti, hogy az unió bírósága az új alkotmánynak a Velencei Bizottság által kifogásolt pontjait megsemmisítse.
Súlyos politikai felelősséggel járó döntésnek nevezte az Alkotmánybíróság (Ab) elnöke annak meghatározását, hogy mit kezdjen az Ab az előtte fekvő mintegy kétezer beadvánnyal, amelyek a jelenleg hatályos, jövőre érvényét vesztő alkotmányra hivatkozva készültek. Paczolay Péter a Népszabadság online-on vasárnap megjelent interjújában kitért arra is, hogy a testület korábbi döntéseit nem kell automatikusan hatályon kívül helyezni.
Hétfő délután az Országgyűlés kétszázhetvenhat igen, hetvenhat nem szavazattal és hat tartózkodással Paczolay Pétert újjáválasztotta az Alkotmánybíróság elnökének. Mivel – mint általában a személyi döntések – a választás titkos volt, így csak nyomozni és találgatni lehet, az egyes frakciók tagjai hogyan szavaztak. Nyomoztunk, találgattunk.
A párt az Alkotmánybírósághoz fog fordulni, ha átmegy a parlamenten az ombudsmani rendszer módosítása.
Az Ab az OVB-t új eljárás lefolytatására utasította a büntethetőségről szóló népszavazás ügyében.
A parlament az Alkotmánybíróság jelenlegi elnökét választotta újra a tisztségre. Megválasztásához a titkos szavazáson az országgyűlési képviselők kétharmadának - azaz 257 képviselőnek - az "igen" szavazatára volt szükség.
Az Alkotmánybíróság elnökének megválasztásához az országgyűlési képviselők kétharmadának - azaz 257 képviselőnek - az "igen" szavazata szükséges.
Az Alkotmánybíróság (Ab) elnökjelöltje szerint az új alaptörvényben és a majdani új Ab-törvényben foglaltak egy újfajta, karakterében jelentősen megváltozó alkotmánybíráskodás kezdetét jelentik. Paczolay Péter - aki jelenleg is a testület vezetője - ezt parlamenti meghallgatásán mondta hétfőn, az alkotmányügyi bizottságban.
A Fidesz elfogadásra váró törvényjavaslatának egyes elemei a jelenlegi és a jövőre hatályba lépő alkotmányt is sértik, és szembe mennek nemzetközi kötelezettségeinkkel - írja hétfői közleményében az LMP. A párt képviselői a jogsértő rendelkezések megsemmisítését kérik az Alkotmánybíróságtól.
Az Országgyűlés mai egynapos ülésén újraválaszthatja Paczolay Pétert az Alkotmánybíróság (Ab) elnökévé, emellett dönthet számos javaslat elfogadásáról, így például a büntetőeljárási törvény módosításáról is.
Az utóbbi napokban ismét felvetődött az a Pokol Béla nevéhez fűződő gondolat, hogy a parlament érvénytelenítse az elmúlt huszonegy év alkotmánybírósági döntéseit. Ez sziszifuszi erőfeszítés.