Flash mobot szerveznek az Alkotmánybíróság épülete elé
A SZEMA- Liberális Párt hétfő este 19 órakor az Alkotmánybírósága elé szervez flash mobot.
A SZEMA- Liberális Párt hétfő este 19 órakor az Alkotmánybírósága elé szervez flash mobot.
Az MSZP csütörtöki közleményében elfogadhatatlannak nevezte az Alkotmánybíróságról szóló törvény koncepcióját. Az MSZP szerint a Fidesz az uralma alá akarja vonni a jogvédelem legfőbb szervét, az Alkotmánybíróságot.
Az Alkotmánybíróság elnöke szerint az általa vezetett testületen és a bíróságokon múlik majd az új alaptörvény értelmezése. Paczolay Péter erről egy, az új alaptörvényt elemző könyv keddi budapesti bemutatóján beszélt.
Durva beavatkozás a piacgazdaság rendjébe a végtörlesztésről szóló kormánydöntés, amely ellentétes a hatályban lévő alkotmánnyal és a jövőre életbe lépő új alaptörvénnyel is - vélik a Portfolio.hu-nak nyilatkozó alkotmányjogászok.
Szinte biztosra veszik a Fideszben, hogy az egykulcsos adó bekerül abba az adóalkotmánynak nevezett sarkalatos törvénybe, amelynek Orbán Viktor a felelőse. A miniszterelnök a párton belüli konfliktusokat is vállalva szeretné kétharmadossá tenni a közteherviselés alapvető szabályait, hogy évtizedekre előre "stabilizálja" az ország gazdaságpolitikáját.
Angela Merkel kancellárral az élen a német kormány megkönnyebbüléssel fogadta az alkotmánybíróság szerdai határozatát, amely - a korábbi aggodalmak ellenére - nem nyilvánította alkotmányellenesnek a tavaly elfogadott görög, illetve euróövezeti mentőcsomagot.
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője az alkotmánybírósági törvény tervezetét a parlamenti pártok frakcióvezetőihez, az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága elnökéhez és Paczolay Péterhez, az Alkotmánybíróság (Ab) elnökéhez is eljuttatta – közölte a kormánypárti képviselőcsoport sajtóosztálya.
Jelenleg nincs az Alkotmánybíróság (Ab) előtt olyan utólagos normakontrollra irányuló indítvány, amelyet az országgyűlési képviselők negyede vagy a kormány kezdeményezett volna; ombudsmani beadványból 12 van folyamatban - közölte a testület sajtófőnöke. Egy fideszes tervezet szerint megszűnnek a jövő év január 1-jén folyamatban lévő eljárásai, ha a kifogásolt jogszabály utólagos vizsgálatát nem a kormány, az országgyűlési képviselők negyede vagy az alapvető jogok biztosa kezdeményezte.
Az Alkotmánybírósághoz fordult Bárándy Péter, a Medgyessy-kormány volt igazságügy-minisztere, mert az új alaptörvény szerinte nem egyértelmű, ezzel pedig veszélyezteti a jogbiztonságot.
Több jogszabály-módosítás lép ma hatályba: változik több, a foglalkoztatást érintő rendelkezés, átalakul a lakásfenntartási támogatás, hatályba lép a népegészségügyi termékdíj, a sporthuliganizmussal kapcsolatos jogszabály, szigorodnak a külföldi rendszámú autók magyarországi használatának szabályai, és tizenöt tagúra bővül az Alkotmánybíróság.
Megszűnnek az Alkotmánybíróság (Ab) jövő év január 1-jén folyamatban lévő eljárásai, ha a kifogásolt jogszabály utólagos vizsgálatát nem a kormány, az országgyűlési képviselők negyede vagy az alapvető jogok biztosa kezdeményezte - ezt tartalmazza az alkotmánybírósági törvény fideszes tervezete .A szerdán az MTI birtokába került koncepció szerint ugyanakkor az így megszűnő eljárás indítványozói egyes esetekben alkotmányjogi panaszt nyújthatnak be a testületnek 2012. március 31-ig, föltéve, hogy a megjelölt kérdés az új alaptörvény rendelkezéseivel összefüggésben is vizsgálható, és a jogszabály megsemmisítése számukra előnyös következményekkel járna.
Csütörtökön lép hatályba az az alkotmánymódosítás, amely az alaptörvény januári életbelépését megelőzően szükséges átmeneti rendelkezésként 15 tagúra növeli az Alkotmánybíróság létszámát.
Nem született döntés a nyugdíjkasszák ügyéről az Alkotmánybíróságon. Bár a testület kedden már a harmadik alkalommal tárgyalt a kész határozattervezetről, a bírák nem szavaztak a javaslatról – melynek megvitatása a júniusban megválasztott öt új bíró szeptember 1-i csatlakozásával tovább húzodhat.
Kedden mondhatja ki a végső szót az Alkotmánybíróság a nyugdíjkasszák ügyében. Információink szerint még a héten, az öt új bíró megérkezése előtt elfogadhatja az Ab azt a határozattervezetet, amely két ponton is alkotmányellenesnek találta a kormány által kidolgozott, a Fidesz-KDNP által a parlamentben megszavazott törvényt.
Ha az Alkotmánybíróság (Ab) úgy dönt, hogy a megmaradt magán-nyugdíjpénztári tagok nem jogosultak az állami nyugdíjra, akkor az MSZP a strasbourgi bírósághoz fordul az ügyben - mondta hétfői, az Alkotmánybíróság épülete előtt tartott sajtótájékoztatóján Korózs Lajos.
Ha az Alkotmánybíróság hétfői ülésén nem születik döntés a nyugdíjkasszákról, akár szeptember végéig is kitolódhat a döntéshozatal, és a júliusban megszövegezett első határozattervezetet már a Fidesz-KDNP által jelölt öt új bíró és véleményezni fogja. A hvg.hu információi szerint szinte kizárt, hogy hétfőn nyugvópontra jut a vita.
Hétfőn már nyilvánosságra is hozhatja az Alkotmánybíróság a magán-nyugdíjpénztári tagok státusával kapcsolatos döntését – írja a Napi Gazdaság csütörtöki számában. Az Ab ugyanis augusztus végén tér vissza a nyári szünetről.
Baka András, a Legfelsőbb Bíróság (LB) elnöke az Alkotmánybírósághoz fordult, a büntetőeljárási törvény egyes pontjai alkotmányellenességének megállapítását kérve – tudta meg szerdán az MTI.
Sem cáfolni, sem megerősíteni nem kívánta a magánnyugdíjpénztárakra vonatkozó alkotmánybírósági döntés tervezetéről szóló sajtóhíreket a testület elnöke pénteken.
Megszületett egy alkotmánybírósági határozattervezet a magánnyugdíjpénztárak államosításáról szóló törvényről – tudta meg az Origo. A hírportál információja szerint a tervezet kimondja, hogy azoknak is jár állami nyugdíj, akik pénztártagok maradtak. Végleges döntés azonban még nem született.