Genetikai elemzési igazolta az első Alzheimer-esetet
Több mint száz évvel az első Alzheimer-beteg halála után német és ausztrál kutatók genetikai elemzéssel igazolták a férfi betegségét.
Több mint száz évvel az első Alzheimer-beteg halála után német és ausztrál kutatók genetikai elemzéssel igazolták a férfi betegségét.
Hatásos lehet az Alzheimer-kór ellen is egy, a pikkelysömör miatti gyulladás csökkentésére kifejlesztett terápiás megközelítés - állapították meg egérkísérletekben német és svájci kutatók.
Amerikai kutatók az Alzheimer-kór olyan korai jeleit azonosították, amelyek már évtizedekkel az első észlelhető tünetek felbukkanása előtt jelzik az agyi eltéréseket.
Egy régóta zajló hormonterápiás tanulmány legújabb adatai arra utalnak, hogy a hormonpótlást a menopauza bekövetkezte utáni öt éven belül megkezdő nőknél 30 százalékkal kisebb valószínűséggel fejlődik ki Alzheimer-kór.
Down-szindrómával élő emberek vizsgálatával keresik amerikai kutatók a demenciák, köztük az Alzheimer-kór gyógyításának kulcsát, a most induló, 3 évig tartó tanulmányba tizenkét pácienst vonnak be.
Egy népszerű étrendkiegészítő, a ginkgo biloba szedésével nem előzhető meg az Alzheimer-kór idősebb embereknél - állapították meg nagyszabású tanulmányukban francia kutatók.
Újabb tanulmányok igazolják, hogy az alvás mennyisége és minősége kapcsolatban lehet a szellemi leépüléssel - számoltak be róla kutatók az amerikai Alzheimer Szövetség Vancouverben megrendezett nemzetközi konferenciáján hétfőn.
Olyan génváltozatot talált egy nemzetközi kutatócsoport, amely védhet az Alzheimer-kór ellen, így ígéretes lehet a szellemi leépülés egyes formáinak jövőbeli kezelésében.
Először számoltak be az Alzheimer-kór elleni aktív vakcina fejlesztése során pozitív hatásról a svéd Karolinska Intézet kutatói, akiknek tanulmánya a Lancet Neurology című szakfolyóiratban jelent meg.
Az Alzheimer kór az agysejtek kapcsolódási pontjain át úgy terjed egyik agyi zónáról a másikra, mint egy fertőzés – állapította meg egy egerekkel végzett amerikai tanulmány, amely olyan humán kezeléseket eredményezhet, amelyek segítségével már a kezdetén meg lehetne gátolni a betegség kiterjedését.
Egy egyszerű vérvizsgálattal meg lehet állapítani, kik azok az idős emberek, akiket enyhébb fokú szellemi leépülés sújt, és kik azok, akiknél kifejlődik az Alzheimer-kór - állítják finn kutatók.
A rák után az Alzheimer-kór az a betegség, amelytől sok ember a leginkább fél. A témáról az Alzheimer Europe csúcsszervezet és a Harvard School of Public Health öt országban - az Egyesült Államokban, Németországban, Franciaországban, Spanyolországban és Lengyelországban - végzett kutatást, amelynek során több mint 2600 embert kérdeztek meg.
Az omega-3 zsírsavakat tartalmazó tabletták hatástalannak bizonyultak az Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél - erre a következtetésre jutottak amerikai kutatók, akik vizsgálataikról a JAMA (Journal of the American Medical Association) legújabb számában számoltak be.
A világhírű angol író, Sir Terry Pratchett Alzheimer kóros, és ezen a héten, a BBC egyik műsorában szívhez szóló beszédet intézett a lakossághoz az eutanáziával kapcsolatban. Az író családi körben szeretne meghalni, az ő általa megválasztott időben, még mielőtt a kór teljesen megfosztja őt az emlékeitől. Ez azonban Angliában (és nálunk is) jelenleg illegális, az öngyilkosság ugyan nem büntetendő, de aki segít ebben (akár csak tétlenséggel is), arra emberölésért komoly börtönbüntetés vár.
A mobiltelefonok sugárzása egy amerikai laboratóriumban egereken végzett kísérlet során megakadályozta az Alzheimer-kór kifejlődését, a már beteg rágcsálóknál pedig visszafordította az agyi elváltozásokat.
Beépített helymeghatározó eszközzel (GPS) ellátott cipő kifejlesztésére szövetkezett egy technológiai és egy cipőgyártó vállalat: a találmánnyal megakadályozhatnák a szellemi leépüléssel járó Alzheimer-kóros pácienseknél gyakorta előforduló "elveszést".