Sejtszinten épülhet be a műanyag a tengeri állatokba egy rákféle közvetítésével
A sarki krillek nanoméretűre emésztik a műanyagot, ami ezután beépül a rákot elfogyasztó állatok szervezetébe.
A sarki krillek nanoméretűre emésztik a műanyagot, ami ezután beépül a rákot elfogyasztó állatok szervezetébe.
Amióta az antarktiszi pingvinpopulációkat figyelemmel követik, nem történt ilyen eset.
Egy hűsítő hír az augusztus végi melegben: új-zélandi kutatók teljesen konzerválódott gyümölcskenyérre bukkantak a Déli-sarkvidék egyik expedíciós bázisán.
Fényvédő hatású molekulákat találtak az Antarktiszon élő két virágos növényben a Santiago de Chile-i Egyetem kutatói. A tudósok szerint a káros napsugárzás elleni fényvédő krémek előállításához és a növényvédelemben is hasznosítani lehetne a felfedezést.
Át kell rajzolni a térképeket az után, hogy egy Pest megyényi jégtömb szakadt le az Antarktiszról. Nemcsak a sarki jég vékonyodik a klímaváltozás hatására, de az állat- és növényvilág is megsínyli a környezeti viszonyok gyorsuló átalakulását.
Nézzük ezeket a fotókat, és alig akarjuk elhinni, hogy tényleg a Földön készültek, és megtalálhatók a Google Earth adatbázisában. Egy orosz dizájner gyűjtötte össze a térképszolgáltatás talán legérdekesebb képernyőképeit.
Egy 190 méter vastag, az eddigi harmadik legnagyobbnak vélt jéghegy szakadt le az Antarktiszról. A legrosszabb forgatókönyv szerint a folyamat összességében akár 10 centiméterrel is emelheti a tengerszintet, de ez inkább csak elméleti rémálom.
Be kellett zárni ideiglenesen egy kutatóállomást az Antarktiszon, mert a jégen repedések keletkeztek a meleg miatt. Az állomás fontos munkát végez a klímaváltozás feltárásában. Innen fedezték fel az ózonlyukat is 1985-ben.