szerző:
Papós Tamás
Tetszett a cikk?

Egy 190 méter vastag, az eddigi harmadik legnagyobbnak vélt jéghegy szakadt le az Antarktiszról. A legrosszabb forgatókönyv szerint a folyamat összességében akár 10 centiméterrel is emelheti a tengerszintet, de ez inkább csak elméleti rémálom.

Évek óta figyelték a kutatók az Antarktisz nyugati részén található Larsen C nevű, félszigetszerű jégtömböt, amely elkezdett repedezni. A repedés kilométerekkel lett hosszabb az évek során, most pedig a tudósok bejelentették: leszakadt az Antarktiszról.

A letört darab az alábbi Antarktisz-térképen sárga színnel van jelezve, egy nyíl is mutat rá.

Diti Torterat / Wikipedia

A Larsen C – azóta, hogy ilyen méréseket végeznek – a történelem eddigi harmadik legnagyobb jégtömbje lehet: nagyjából 460 millió úszómedencényi, 190 méter vastag, körülbelül 1 billió tonnás jégdarabról van szó. (Sajnos nem a magyarul milliárdot jelentő angol "billion" kifejezést fordítottuk félre, valóban billió tonnáról van szó.)

Szakértők korábbi becslése szerint a leszakadásokkal járó folyamatnak köszönhetően 10 centiméterrel is emelkedhet a tengerszint, ha elolvadnak a jégtömbök. Ez a legrosszabb forgatókönyv, és valószínűleg nem következik be, legalábbis jó pár évtizeden át nem.

Egyes tudósok véleménye szerint a 2016-ban hihetetlen rekordokat döntő globális felmelegedés nagy valószínűséggel hozzájárult a mostani leszakadáshoz. Mások azt mondják: természetes folyamat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!