szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kutatók régóta értetlenül álltak a Marie Byrd Land nevű terület furcsa viselkedése előtt. A terület rövid időn belül képes volt 6 métert süllyedni és emelkedni – mintha csak lélegezne a földrész. Most rájöttek, mi állhat a háttérben.

A globális felmelegedés miatt az elmúlt évtizedben a tudósok kiemelt figyelmet fordítottak az Antarktisz jegének, ez azonban nem azt jelenti, hogy más helyzetben ne kutatnánk a területet. Az Antarktisz kapcsán már jó néhány különös kérdés felmerült, most azonban úgy tűnik, az egyik legfurcsább jelenségre sikerült végre magyarázatot találni.

Az Antarktisz nyugati részén található Marie Byrd Land nevű terület jege a megfigyelések szerint "önálló életét él". A mérések alapján a terület rövid időn belül 6 méterrel képes emelkedni vagy épp süllyedni. A NASA kutatói szerint a jelenséget a felszín alatt meghúzódó, rendkívül forró köpenydiapír okozza – számolt be róla a BGR.

NASA

A köpenydiapír a Föld magjából feláramló forró lávát jelenti, ami képes elérni a felszínt, a tektonikai lemezek mozgásától azonban független. A NASA kutatói szerint ez lehet a felelős a nagy kiterjedésű víz alatti tavak kialakulásáért, valamint a jégtakaró alatti víz áramlásért. A jelenség a szakemberek szerint nem állandó, ezért az emelkedés és a süllyedés a jégréteg alatti víz felgyülemlésének és kiáramlásának eredménye.

A kutatók a Yellowstone-ban megfigyelhető geotermikus aktivitás alapján következtettek a jelenség okára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Papós Tamás Tech

Leszakadt egy 1 billió (!) tonnás jégdarab az Antarktiszról

Egy 190 méter vastag, az eddigi harmadik legnagyobbnak vélt jéghegy szakadt le az Antarktiszról. A legrosszabb forgatókönyv szerint a folyamat összességében akár 10 centiméterrel is emelheti a tengerszintet, de ez inkább csak elméleti rémálom.