65 000-nél is több tavat találtak az Antarktiszon, és ez nagyon nagy baj
Az Antarktisz 5 millió négyzetkilométernyi területéről készült műholdfelvételt vizsgáltak meg a tudósok, hogy megnézzék, mennyire rossz a helyzet.
Az Antarktisz 5 millió négyzetkilométernyi területéről készült műholdfelvételt vizsgáltak meg a tudósok, hogy megnézzék, mennyire rossz a helyzet.
Az Amery parti jégmezőről több mint fél évszázada nem tört le ekkora jéghegy.
Vakbélműtéten kellett átesniük az Antarktiszra induló ausztrál orvosoknak, hogy ezzel csökkentsék az esetleges komplikációk veszélyét, amikor az elszigetelt kutatóállomásokon fognak dolgozni.
Ambiciózus, de kissé őrült tervet eszelt ki Abdulla Alshehi üzletember, hogy hazáját tiszta ivóvízhez juttassa: egy hatalmas jéghegyet vinne az Egyesült Arab Emírségekbe az Antarktiszról.
Műholdfelvételek szerint rekordalacsonyra zsugorodott az Antarktika körüli tengeri jég kiterjedése az elmúlt öt évben. A kutatók értetlenül állnak a jelenség előtt, 35 évnyi növekedés lett oda.
A Naprendszer keletkezését is segíthet megismerni az a meteoritdarab, amit az antarktiszi jégnél találtak a tudósok.
A laposföld-hívők egy csoportja azt tűzte ki célul, hogy elutaznak az Antarktiszhoz, hogy kiderüljön, valóban az-e a világ széle.
A világ egyik legnagyobb jéghegyéhez, az Antarktiszról 2017-ben leszakadt A68 jégtömbhöz indul tudományos expedíció a héten.
Az Egyesült Államok ezekben a napokban nem csak a lehetőségek, de a sarkvidéki időjárás hazája is: a levegő hőmérséklete helyenként a -40 Celcius-fokot közelíti.
Az Atlanti-óceán, az ultramaratoni távok és Grönland meghódítása után Rakonczay Gábor eljutott a Föld legdélebbi pontjára is, és – mint mondja – még csak most kezd az expedíciózásba úgy igazán belemelegedni. Az Antarktiszról néhány napja hazajött kalandorral a déli-sarki túra legélvezhetőbb részeiről, az embert próbáló kihívásairól és arról is beszélgettünk, hogy a nemzetközi elismerésért még a mostani teljesítményénél is nagyobbat kellene dobnia.
Nem csak tapasztalható a jégolvadás az Antarktiszon, egy kutatócsoport új mérései szerint a folyamat nagyon gyors is lett az elmúlt évtizedekben. A rosszabb, hogy már ott is érzékelni, ahol korábban nem volt jellemző.
Csapatban ment, de ő haladt elől, és az ő csomagja volt a legnehezebb.
Csaknem három mázsa – talaj, napfény és növényvédőszerek nélkül termelt – zöldséget takarítottak be a Német Űrközpont (DLR) antarktiszi növényházában tavaly, a kísérleti program első évében.
Az extrémsportoló első magyarként, a szárazföld, vagyis az Antarktisz partjáról indulva 44 nap és 4 óra alatt teljesítette a 917 kilométeres távot, egy 94 kilós szánt húzva maga után – közölte az expedíció PR-ügynöksége hétfőn este.
Az ezer méter mélyen található tó vizéből azóta már mintákat is vettek a kutatók.