Történelmi látogatást tesz Clinton Mianmarban
Fél évszázad után Mianmarba látogat az amerikai külügyminiszter.
Fél évszázad után Mianmarba látogat az amerikai külügyminiszter.
Hét évig volt házi őrizetben a béke Nobel-díjas mianmari politikai aktivista, Aung Szan Szú Kji. Az elmúlt 21 évből 15-öt töltött fogságban a szabadságjogokért küzdő asszony, a meggyilkolt U Aung Szan tábornok lánya.
Harcok robbantak ki Mianmar - korábbi nevén Burma - keleti részén a lázadók és kormánykatonák között a katonai uralom alatt álló országban rendezett parlamenti választások után.
A legfontosabb burmai ellenzéki párt, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) társalapítója, a béke Nobel-díjas Aung Szan Szú Kji egykori főtanácsadója, U Win Tin 18 évet töltött börtönben politikai fogolyként. Két éve szabadult, sokáig nem beszélhettek vele újságírók: az első nemzetközi tévéinterjút a Spektrum riportereinek, az On The Spot című műsor dokumentumfilmeseinek adta. S. Takács András interjújának teljes szövegét csak a hvg.hu-n olvashatják, a teljes műsor pedig ma este látható 22.35 órakor a Spektrumon.
Burmában 20 év után először tartanak választásokat november 7-én, részben erről is szól a Spektrum tévécsatorna On The Spot című műsorának következő epizódja. A csatorna két riportere, Cseke Eszter és S. Takács András magukat turistáknak kiadva jutott be és forgatott a világ egyik legkeményebb katonai diktatúrájában, ahol az egyik legfontosabb ellenzéki vezetővel, U Win Tinnel készített titkos interjút.
Az amerikai külügyminiszter csütörtökön ismételten felszólította a mianmari kormányt, hogy feltételek nélkül engedje szabadon az évek óta házi őrizetben tartott Aung Szan Szú Kji ellenzéki vezetőt.