Die Presse: Orbán csak magának köszönheti, hogy elszigetelődött
A többi uniós ország megvan Orbán nélkül is, legalábbis egy bizonyos pontig.
A többi uniós ország megvan Orbán nélkül is, legalábbis egy bizonyos pontig.
A magyarországi Felcsút alig kétezer lakosú falu, de van futballarénája, egy országos élvonalban szereplő fociklubja és egy romokból épült luxuskastélya. Az osztrák lap a Magyar Péter felbukkanása óta sokat változott magyar politikai helyzetet is ismerteti olvasóival.
Hiába csodálja Herbert Kickl a magyar miniszterelnököt, nem képes ripsz-ropsz átültetni annak politikáját – mutat rá a Die Pressében megjelent elemzésében a Duna-térséggel és Közép-Európával foglalkozó bécsi intézet magyar tudományos munkatársa.
Az Unió oly mértékben lépéskényszerbe hozta saját magát a bővítés ügyében, hogy már nincs bátorsága olyan jelöltországokat bírálni, amelyek pedig nem demokratikusak, viszont korruptak – írja Oliver Grimm Brüsszelből.
Walt a Die Pressének adott interjújában a Trump beiktatása után várható Európa-Egyesült Államok-kapcsolat mellett többek közt a jelenlegi világrend széteséséről, Putyin alkuképességéről, és az amerikai-kínai konfliktusról beszélt.
Már több mint egy hete szünetel a szállítás, az ártárgyalások folytatódnak.
Magyarország gazdaságilag leszakadt, és aki kezdeni akar valamit az életével, anélkül, hogy behódolna a Fidesznek, az elmegy. Lehet akármilyen magabiztos a miniszterelnök, az uniós statisztikák azt bizonyítják, hogy Magyarország hanyatlik – fejti ki Brüsszelből a lap újságírója, Oliver Grimm.
Az osztrák lap helyzetelemzést közölt arról, vajon hova is lehet besorolni a politikai térben a Tisza Párt politikusát.
A cikk – mely kitér a Magyar Péter-jelenségre is – az orbáni Magyarországot az EU legputyinbarátabb tagországának nevezi, ahol “az intézményes rubeljobboldal” van hatalmon.
Fenyegetést jelent a demokratikus intézményekkel szemben, hogy egyre több országban kísérelnek meg bevonni a kormányba jobboldali radikális pártokat, írja Rosa Balfour, a Carnegie Europe elemző intézet igazgatója.
A világhírű amerikai politológus azt mondta a Die Pressének, Trump úgy jelenik meg, mint kívülálló, aki szembemegy az elittel és megszegi a normákat. Kapóra jön neki, hogy mint általában a nyugati világban, a hatalom az Egyesült Államokban is népszerűtlen.
Az osztrák újságírás magyar születésű doyenje a Die Pressének adott interjút, melyben a demokráciák állapotáról és az osztrák belpolitikáról is beszélt.
A Nemzeti Együttműködés Rendszere valójában az élet minden területét megszállta, írja az osztrák lap.
A Szuverenitásvédelmi Törvény és -Hatóság tervét akár a Kremlben is kifőzhették volna, írja cikkében az osztrák lap szerzője.
Megalapozott a döntés, hogy Magyarország megkapta a befagyasztott EU-s pénzek egy részét, vagy Ursula von der Leyenék kínos módon megalkudtak, teszi fel a kérdést a lap szerzője.
A rendszer eddig is a nem baráti szerkesztőségek kiéheztetésén dolgozott, írja a lap budapesti tudósítója.
Tisztán keresztény Nyugatra van szükség, mondta az olasz miniszterelnök a budapesti találkozón, miközben az aktuális olasz államháztartási törvény külön kitér a bevándorlás kedvező gazdasági hatásaira, írja az osztrák lap.
John Kornblum volt berlini nagykövet szerint Putyin fenyegetőzései megbénították a nyugati vezetőket, így a Kreml jelentős retorikai előnyre tett szert, miközben a demokratikus Nyugat léte forog kockán.
Az autokraták szövetsége, bár közös ellenségük a Nyugat, nem működik igazán. Az önkényurakat Pekingtől Moszkván át Ankaráig a paranoia és az üldözési mánia vezérli. Betegesen csakis a saját érdekeiket nézik, ezért soha nem megbízható partnerek.
Ha a NATO felkínálná az orbáni Magyarországot Moszkvának, a magyar vezető kutyaszorítóba kerülne: választania kellene Moszkva és a katonai szervezet között, írják a Die Pressében a berlini Global Ideas Center virtuális nonprofit agytröszt munkatársai.