Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
John Kornblum arra figyelmezteti az Egyesült Államokat és Németországot, nehogy kitáncoljanak Kijev mögül, mert csakis nekik van kellő anyagi erejük, illetve tekintélyük, hogy döntő segítséget adjanak az ukránoknak. Ám a jelek szerint inkább arra igyekeznek rávenni Zelenszkij elnököt, hogy menjen bele a tárgyalásokba, noha azok eleve kudarcra vannak ítélve, annyira nem készítették elő őket.
A Die Weltben megjelent elemzésben a szakértő, aki 35 éven át dolgozott a State Departmentben, és volt többek közt helyettes államtitkár, azt hangsúlyozza, hogy Ukrajnát a lehető legjobban fel kell szerelni, ha a világ el akarja kerülni a katasztrófát. Mert óhatatlanul oda vezetne, ha az orosz feltételek mellett kötnének kompromisszumot. Emellett – a kudarc elkerülésére – azt is meg kell engedni számára, hogy oroszországi célpontokat támadjon.