A Fidesz a román szélsőjobbra fogja, hogy nem lesz a konzervatív EP-frakció tagja
Pedig az Európai Konzervatívok és Reformerek sem szeretnék, hogy a Fidesz csatlakozzon hozzájuk.
Pedig az Európai Konzervatívok és Reformerek sem szeretnék, hogy a Fidesz csatlakozzon hozzájuk.
Az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) több tagpártja is elfogadhatatlannak tartaná a Fidesz belépését.
Több feljelentést is tettek az ügyben.
A február elején kirobbant kegyelmi botrány óta a Magyar Péter körül zajló történések határozták meg a magyar politikát és a június 9-én tartott választások kampányát. Magyar fellépése bátorságot, dinamizmust, növekedést mutatott, Orbán Viktoré óvatosságot, elfáradást, visszaszorulást. A szokatlan kormánypárti dominanciavesztés eredménye, hogy a Tisza Párt csaknem 30 százalékos eredményt ért el az EP-választáson, és 2026-ra a Fidesz kihívójává válhat. Mi Magyar Péter titka, van-e egyáltalán? Somogyi Zoltán szociológus erre a kérdésre próbál válaszolni az alábbiakban.
A Tisza Párt szavazóinak 46 százaléka 40 év alatti.
Európa legdrágább online választási kampánya zajlott Magyarországon.
Lehet esély arra, hogy Novák Katalin a kegyelmi botrány után valaha visszatérjen a nagypolitikába? Nem lenne könnyű. Mindenesetre a Fidesznek talán nincs ellenére, hogy Balog Zoltán úgy kezdte elismerni saját felelősségét K. Endre ügyében, hogy azzal segíthet feledtetni Novákét.
Egyre távolabb van az egységes, nagy európai konzervatív-szélsőjobboldali frakció. A két tömörüléshez tartozó pártok ugyanis külön-külön tárgyalnak a saját összetételükről. A konzervatívok már üdvözölték az új tagjaikat, a Fidesz nincs közöttük. Egyelőre.
Pintér Bence újságíróból lehet városvezető – a szavazatokat még újraszámolják -, azt mondja, Győrt nem hódította meg az ellenzék, de leváltották a polgármestert, és azt a feladatot adták neki, hogy friss szemmel világítsa át a városházát. Borkai Zsolt ugyanezen a választáson sokak meglepetésére harmadik lett, szerinte a győriek rehabilitálták, ha már a Fidesz ezt nem tette meg. A maguk módján mind a ketten kiosztottak egy pofont Dézsi Csaba Andrásnak, aki lényegesen rosszabbul szerepelt a pártjánal a választáson. Interjú egy új és egy régi polgármesterrel.
Újraszámlálás ide, újraszavazás oda, a közgyűlés lesz a következő főpolgármester gerince. Gulyás szerint gyáva, a valóságban bölcs az Európai Bíróság (és a NATO), hogy csak a választás után megy neki Orbánnak. Közben Magyar bevihet egy újabb gyomrost a miniszterelnöknek, de a nagy veréshez máshogy kell bokszolnia. Az biztos: a szélsőjobboldali áttörés elmaradása is fáj Orbánnak, bár őt és elvbarátait még sokáig kell tűrjék a demokráciánk. Választási podcastunk utolsó előtti adása Ésik Sándorral és Nagy Iván Lászlóval.
Cser-Palkovics András nem mindig egyenlő a Fidesszel. A KDNP mindig egyenlő a Fidesszel. Mi lesz ebből?
A centrumba elemi erővel csapódott be a mérsékelt jobboldal, és a HVG által megkérdezett elemzők nem is tudnak mást tenni, mint hogy Magyar Péter és a Tisza Párt színre lépésének függvényében értékelik a választások várható következményeit.
Elindul a vérre menő kétéves maratonfutás, Magyar Péter és Orbán Viktor számára is élet-halál kérdése, hogy 2026-ban győzzön az országgyűlési választásokon – mondja Stefano Bottoni történész.
Ahogyan az sem, hogyan alakult ki az a helyzet, hogy Vitézy támogatására szólított fel a Fidesz is.
Persze azért azt leszögezi, hogy „tudomásul vették” a választók ítéletét.
A két külképviselet szerint a Fidesz valótlanul állította, hogy országaikban bevezetnék a sorkötelezettséget.
A fideszes Dézsi Csaba gratulált ugyan az őt legyőző Pintér Bencének, de megjegyezte azért, hogy újraszámoltatják a szavazatokat, amúgy meg az utódját alkalmatlannak tartja a városvezetésre. Borkai Zsolt pedig csak az MSZP trójai falova szerinte.
Magyar erősebb Orbánnál Budapesten, meccsben van a vidéki nagyvárosokban, a kormányváltáshoz a kistelepüléseket kell elhódítania – ez a június 9-i eredmények tanulsága a következő két évre előrevetítve. Az biztos: új választóvonal született a politikában. Karácsony Gergelynek kezdeményeznie kell, a közgyűlésben pedig leginkább imádkoznia. Illetve nem elfogadni a DK halálos csókját. Választás utáni elemzés Ésik Sándorral és Nagy Iván Lászlóval.
A koalíciós partner kereszténydemokraták a nagyobbik kormánypárt polgármesterjelöltjére indultak rá, és bejött nekik.
Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a választási este nagy nyertese Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke és az Európai Néppárt csúcsjelöltje volt. Ezt éreztette is, amikor Brüsszelben, az Európai Parlamentben nem sokkal éjfél előtt színre lépett, egyértelmű diadalról beszélt, amit a számok ismeretében nem is lehet megkérdőjelezni – de még árnyalni sem.