Kiegyezés: békét köthet a Mol a horvátokkal
Háromórás tárgyalás után a horvát kormány és a Mol képviselői azt mondták, mégis megállapodhatnak az INA irányításáról. A nyilatkozatok alapján a tárgyalások folytatódnak.
Háromórás tárgyalás után a horvát kormány és a Mol képviselői azt mondták, mégis megállapodhatnak az INA irányításáról. A nyilatkozatok alapján a tárgyalások folytatódnak.
Ma kezdődik a harmadik tárgyalási forduló a Mol és a horvát kormány képviselői között az INA horvát olajipari vállalat jövőjéről.
Az INA Muraköz megyében tervezett beruházásainak összértéke 360 millió kunára tehető, a helyi vállalatokkal kötött gázkitermelési szerződések összértéke pedig 240 millió kuna.
A Mol kész az INA eladására is – mondta Mosonyi György, a Mol felügyelőbizottságának elnöke a Forbes magazinnak. Inkább megyünk az Északi-tengerre, és veszünk ott mezőket – tette hozzá, és azt sem zárta ki, hogy az oroszoknak adják el az INA-t.
Január közepén folytatódnak az INA horvát olajipari vállalattal kapcsolatos tárgyalások a horvát kormány és a Mol között - jelentette be Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter, a horvát tárgyalócsoport vezetője hétfőn a zágrábi közszolgálati rádióban.
A nemzetközi hitelminősítő szerint a Mol megítélésében fontosabb az INA jövője, mint az északi-tengeri akvizíció.
Az INA-ügyről is beszélt egy esztergomi rendezvényen Hernádi Zsolt, a Mol vezére, aki felidézte, "pocsék érzés" volt gyanúsítottá válni, de ehhez képest az Interpol-körözés már "nem volt sokkoló". Azt mondta, az egyik miniszter sms-ben gratulált neki, hogy a horvát körözöttek között ő viselt egyedül nyakkendőt az Interpol oldalán.
Újabb rezsicsökkentés belengetése, tovább bugyogó NAV-botrány, állítólagos Gazpromos érdeklődés a Mol Ina-pakettje iránt, folytatódó pénztárgép mizéria. És még újabb Ryanair járatoktól is búcsút vehetünk. Kövesse a tündérmese folytatását a hvg.hu-val!
A Gazprom vezére Orbán Viktor politikai támogatását kérte, ha a Mol az INA-részesedése eladása mellett döntene – egy magas rangú, magyar politikai forrásokra hivatkozó horvát lapértesülés szerint.
A Mol-elnök elleni pótmagánvádas eljárást elemezte a Financial Times brit üzleti napilap hétfőn. A lapnak névtelenül nyilatkozó magyar elemző szerint ha a magyar bíróság Hernádi javára dönt, akkor ezt az ítéletet el kell fogadniuk az európai uniós tagállamok bíróságainak – köztük a horvát igazságszolgáltatásnak – is, ezzel pedig gyakorlatilag semlegesíthető a Mol elnök-vezérigazgatója ellen Horvátországban kiadott elfogatóparancs.
Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter szerint bűncselekmény lenne az INA dolgozói, a horvát ipar és az energiastabilitás szempontjából is, ha bezárnák az INA finomítóit. A miniszter azt is jelezte: ha a Mol stratégiája a finomítók bezárása, akkor a horvát kormány nem fog megegyezni a Mollal.
A Mol megsértette az illendőség szabályait a horvát kormánnyal folytatott kommunikációban – mondta Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter szerdán.
Csányi Sándor szerint indokolatlan, hogy a devizahitelesekkel ilyen kiemelten foglalkozik a politika. Az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a magyar Forbes magazin csütörtökön megjelenő, decemberi számában az INA-ügyről és a takarékszövetkezeti rendszer átalakításáról is beszél a havilapnak adott interjúban.
A horvát gazdasági miniszter szerint hátrányos lehet a Mol Nyrt. részvényesei számára a magyar fél "idegessége" az INA irányítása körül kialakult vitában.
A horvát kormány csütörtökön hivatalosan is egyértelmű válaszadásra szólította fel a Molt az INA-részesedésének sorsával kapcsolatban.
Zoran Milanovic horvát miniszterelnök az egyik legkomolytalanabb és legfelelőtlenebb javaslatnak nevezte, hogy a horvát államnak meg kellene vásárolnia a Mol INA-részesedését. A miniszterelnök szerdán a horvát parlamentben fejtette ki álláspontját egy ellenzéki politikus kérdésére.
Világos választ vár a Moltól a horvát kormány a magyar olajipari vállalat INA-részesedésének eladásával kapcsolatban. A kormány csütörtöki ülése után közli álláspontját az értékesítéssel kapcsolatban – írta szerdán internetes oldalán a Jutarnji List című zágrábi napilap.
Az OMV magyarországi távozásának és a Mol horvátországi akadályoztatásának az okai eltérőek - hangsúlyozza a WirtschaftsBlatt cikke, amely szerint a visszavásárolt INA-részesedés még bajt hoz a horvátokra.
Továbbra is bízik a tárgyalásokban a Mol, és ezek keretében akarja rendezni a horvát kormánnyal való nézeteltérését a horvát INA olajvállalat irányításáról és jövőjéről - hivatkozott hétfőn a Reuters hírügynökség a Mol közleményére.
"Egész biztosan vissza akarjuk kapni horvát kézbe az INA-t, mert ez a mi stratégiai vállalatunk. De nagyon komolyan kell megközelítenünk ezt a feladatot, mert az államadósságunk meghaladja az elfogadható szintet" - mondta a horvát gazdasági miniszter.