Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
"Egész biztosan vissza akarjuk kapni horvát kézbe az INA-t, mert ez a mi stratégiai vállalatunk. De nagyon komolyan kell megközelítenünk ezt a feladatot, mert az államadósságunk meghaladja az elfogadható szintet" - mondta a horvát gazdasági miniszter.
Mégis érdekelné Horvátországot a Mol INA-részesedésének megvásárlása: Ivan Vrdoljak horvát gazdasági miniszter szerint a kormányt "elviekben érdekli" a Mol részesedésének megvásárlása, de a magas horvát államadósság miatt ez nehézségekbe ütközhet.
Ivan Vrdoljak hétfőn nyilatkozott a horvát állami rádióban. Elmondása szerint meg fogják vitatni a jogi tanácsadóikkal, hogy mit jelent a Mol INA-részesedés eladásának előkészítése, és mit jelentnek a konkrét ajánlatok. Vrdoljak az információk és a levél alapján, amit kaptak, azt mondta, hogy szeretnék "megfontolni" az elővásárlási jogukat is.
"Egész biztosan vissza akarjuk kapni horvát kézbe az INA-t, mert ez a mi stratégiai vállalatunk. De nagyon komolyan kell megközelítenünk ezt a feladatot, mert az államadósságunk meghaladja az elfogadható szintet" - nyilatkozta a Reuters szerint Ivan Vrdoljak.
Zoran Milanovic horvát miniszterelnök szerint a horvát államnak elővásárlási joga van a Mol részesedésére, de szombaton még "üzleti kalandorságnak" nevezte a több milliárd eurós pakett esetleges felvásárlását. Milanovic a Mol pénteki bejelentésére reagált, amelyben a magyar olajipari cég a társtulajdonos horvát állammal való nézeteltérések miatt, a tárgyalásokkal párhuzamosan elkezdte előkészíteni az INA-ban lévő 49,1 százalékos részesedésének értékesítését.
Vrdoljak hétfőn tagadta, hogy nézeteltérés lenne közte és Milanovic miniszterelnök között arról, hogy Horvátországnak élnie kell-e elővásárlási jogával. A horvát Hina hírügynökség szerint Vrdoljak nem jelentette ki azonnal kategorikusan, hogy nincs elég pénz az INA részvények megvételére.
Vrdoljak szerint megtesznek minden tőlük telhetőt, tárgyalnak, olyan modellt keresnek, hogy meg tudják venni a részvényeket. Ha sikerül, akkor az nagyon jó, ha nem, akkor azt fogják mondani, hogy most nincsenek abban a helyzetben, hogy megvegyék. A gazdasági miniszter szerint esetleg valamilyen külső vagy belső finanszírozási forrást lehetne találni az üzlethez, illetve megemlítette, hogy egyes nyugdíjalapok is érdeklődhetnek a részvények iránt.
A gazdasági miniszter ugyanakkor hangsúlyozta: nem szabad, hogy a most felmerülő új témák (elővásárlási jog és részvényeladások) hátráltassák az INA irányítási jogáról és a horvát olajvállalat stratégiai érdekeiről folytatott tárgyalásokat. Vrdoljak szerint előző pénteken a horvát delegáció konkrét javaslatokat ismertetett az INA vállalatirányításáról, és ígéretet tettek, hogy hétfőn hivatalosan is átadják az új rendszer részletes leírását. Elmondása szerint a Mol pedig vállalta, hogy a lehető leghamarabb választ ad erre.
A horvát állam és a Mol Nyrt. tulajdonában lévő INA olajipari vállalat jövőjéről szeptemberben kezdődtek megbeszélések. A horvát állam birtokolja az INA részvényeinek 44,84 százalékát, a Mol tulajdonában van a részvények 49,1 százaléka, valamint a magyar cég rendelkezik az irányítói jogokkal. A tulajdonosok közötti vita egyik fő pontja az irányításon belüli viszonyok kérdése.
A Reuters információi szerint Budapesten a Concorde Értékpapír Zrt. 2,3 milliárd dollárra becsülte a Mol INA-részesedésének az értékét. A Reuters horvát lapokra hivatkozva azt írta, hogy a Mol a hónap végéig adott haladékot a horvát kormánynak, hogy eldöntse, hogy él-e az elővásárlási jogával, de Vrdoljak ezt nem erősítette meg.
Vrdoljak a maga részéről annyit mondott, hogy szerinte sok a bizonytalanság, de a következő év közepére már nem lesz ilyen tisztázatlan a helyzet. Szerinte ez túl drága lenne a Molnak is, és nekik is az az érdekük, hogy a lehető leghamarabb záródjon le az egész ügy.
A Mol október 3-i közleményében ugyanakkor azt közölte, hogy a horvát fél korábbi szerződésszegései következtében Horvátország már nem rendelkezik azzal az elővásárlási joggal, amelyet a 2009-es szerződések aláírásával szerzett meg. Ennek ellenére a Mol, ha a részvények eladása mellett döntene, mindenképpen konzultálna a horvát kormánnyal is, amelyet potenciális vevőként tartanak számon.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Hangulatjavító intézkedések özönét zúdítja a kormány a választókra a Pride után, de még a támogatott lakáshitel is arról szól, hogy az állam kivonul a család- és szociálpolitikából, és a felelősséget az egyénre tolja. Hogyan járhatnak jól a magas jövedelműek az új kedvezményes hitellel? Miért maradnak ki a közszféra dolgozói ebből az osztogatásból is? Mi történne, ha nálunk is lengyel mintára emelnék a nyugdíjakat? Három szakértőt kérdeztünk.
Talán mindenki halott már Bugyiról és Taktaharkányról, ám ezeken kívül is rengeteg érdekes nevű település található Magyarországon. Játsszon velünk!
Megdöbbentő részletek derülnek ki a kép történetét felkutató tanulmányából.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.