Financial Times: Trükk lehet a Hernádi elleni pótmagánvádas eljárás

A Mol-elnök elleni pótmagánvádas eljárást elemezte a Financial Times brit üzleti napilap hétfőn. A lapnak névtelenül nyilatkozó magyar elemző szerint ha a magyar bíróság Hernádi javára dönt, akkor ezt az ítéletet el kell fogadniuk az európai uniós tagállamok bíróságainak – köztük a horvát igazságszolgáltatásnak – is, ezzel pedig gyakorlatilag semlegesíthető a Mol elnök-vezérigazgatója ellen Horvátországban kiadott elfogatóparancs.

  • MTI MTI
Financial Times: Trükk lehet a Hernádi elleni pótmagánvádas eljárás

Trükk lehet a Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója ellen a múlt héten a Fővárosi Törvényszéken indult pótmagánvádas eljárás – olvasható a Financial Times (FT) brit üzleti napilap honlapján. A per a Mol és a horvát kormány közötti csata újabb csavarja, amely befektetők szerint jogi megoldást jelenthet a két fél szembenállására – írta Kester Eddy, az FT budapesti tudósítója.

Az FT által megszólaltatott, névtelenül nyilatkozó magyar elemző szerint a trükk az, hogy ha a magyar bíróság Hernádi javára dönt, akkor ezt az ítéletet el kell fogadniuk az európai uniós tagállamok bíróságainak – köztük a horvát igazságszolgáltatásnak – is, ezzel pedig gyakorlatilag semlegesíthető a Mol elnök-vezérigazgatója ellen Horvátországban kiadott elfogatóparancs. 

A Hernádit képviselő Zamecsnik Péter tagadta, hogy szándékosan kitervelt eljárásról lenne szó, és a vádló összejátszana a vádlottal az ügyben. Azt ugyanakkor megerősítette, hogy az esetleges felmentés – amelyet az FT által megszólaltatott elemező biztosra vesz – kihathat a horvát ügyre.

Hernádi ellen Bánhegyi Ilona, a Mol korábbi vezető jogtanácsosa indított pótmagánvádlóként büntetőeljárást vesztegetés nemzetközi kapcsolatban, jelentős kárt okozó csalás, valamint különösen jelentős vagyoni hátrány okozása miatt. 

A korábban indult horvát eljárásban Hernádit azzal gyanúsítják, hogy vesztegetési pénzt fizetett Ivo Sanader volt horvát kormányfőnek azért, hogy a Mol meghatározó befolyást szerezzen a Mol–INA olajipari vállalat irányításában. A Mol többször cáfolta ezt.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.