Újabb úttorlaszokat építettek a szerbek Koszovóban – a koszovói haderő is készültségben
Újabb úttorlaszokat emeltek a szerbek Koszovó északi részén, a nemzetközi közösség felszólításai ellenére. Egyre nagyobb a feszültség a határmenti régiókban.
Újabb úttorlaszokat emeltek a szerbek Koszovó északi részén, a nemzetközi közösség felszólításai ellenére. Egyre nagyobb a feszültség a határmenti régiókban.
Minden alakulatot a vezérkari főnök parancsnoksága alá rendeltek azután, hogy lövöldözés volt az észak-koszovói Zubin Potok városban.
A szerb-koszovói határra vezényelte Alekszandar Vucsics szerb államfő Milan Mojszilovics vezérkari főnököt, miután a térségben újabb lövöldözés tört. A független N1 televízió közben arról számolt be, hogy a határtól két kilométerre nagy hatótávolságú szerb ágyúk jelentek meg, és újabb katonai egységeket is a határra küldtek.
Az ország elnöke szerint nincs más alternatíva, mint az uniós csatlakozás.
A feszültségek egy rendszámokat érintő rendelet miatt nőttek meg, azóta volt, ahol barikádokat emeltek a szerb határon, és letartóztattak egy rendőrt lövöldözés miatt, ami szintén nem tetszett mindenkinek.
A díjak csökkentése jövő októbertől kezdődik, és a tervek szerint 2027-re fejeződik be.
A Koszovói Labdarúgó Szövetség panaszt nyújtott be a FIFA-hoz a zászló miatt.
EU-s közvetítés csökkentheti a két ország közötti feszültséget.
Súlyos biztonsági válság alakult ki a többségében szerbek lakta Észak-Koszovóban, ahol a pristinai kormány döntése ellen tiltakozó helyi rendőrök egységesen kiléptek a testületből. A nyugati hatalmak sikertelenül próbálják kompromisszumra bírni a feleket.
A koszovói szerbek nem hajlandók lecserélni a rendszámtábláikat, a vita nyomán tömegesen mondtak fel rendőrök, Észak-Koszovó egy része így rendőri jelenlét nélkül maradt.
Nemcsak Szerbiát, a teljes Nyugat-Balkánt integrálná Németország vezetésével az Európai Unió, miközben vannak olyan országok, amelyek még el sem ismerték egymást független államként. Miközben a hírek itthon a szerb-koszovói határmenti incidensről szóltak, mindkét irányban történt egy határozott lépés. A Deutsche Welle riportja.
A kábítószert Szerbiából és Koszovóból csempészték be.
Az ukrajnai válság elhúzódása is közrejátszik abban, hogy csökkenőben van Oroszország balkáni befolyása. A legfontosabbnak számító szövetséges, Szerbia pedig lassan ugyan, de érezhetően elindult a Nyugat irányába.
Szolgálati idején kívül halt meg Horváth Csongor.
Bár a szerb tiltakozók elvitték az útakadályokat a szerb–koszovói határról, miután a pristinai kormány elhalasztotta az új határátlépési rend bevezetéséről szóló rendelet életbe léptetését, a koszovói válság megoldása semmivel sem került közelebb.
Koszovói szerbek kezdtek tiltakozásba, ennek eredménye lett a blokád is.
Minden jel arra utal, hogy a nagy többséggel nemrég újraválasztott elnök, Aleksandar Vučić kapott még némi haladékot a nyugati vezetőktől a feltételeik teljesítésére, és időt a szerb társadalom putyinista vonzalmainak leépítésére, akárcsak a „koszovói realitás” elfogadtatására. Vélemény.
Harminc évvel a délszláv háborúk után újabb konfliktus éleződik egy Magyarországgal határos országban, ezúttal Ukrajnában. Akkor – ellentétben az ukrajnaival – a magyar kormányok a nyugati szövetségesekkel összhangban cselekedtek. A két válságban viszont közös vonás, hogy ártott a helyi magyar közösségeknek.
A koszovói rendőrség szombaton közölte, hogy nem engedte be a határon a Szerbiából a koszovói szerb kisebbségnek küldött népszavazási dokumentumokat.