Londoni elemzők: a piac "túl magabiztosan" árazza az MNB-szigorítás végét
Egyes piaci szereplők még kamatcsökkentést is valószínűsítenek a monetáris tanácsban esedékes váltásra hivatkozva.
Egyes piaci szereplők még kamatcsökkentést is valószínűsítenek a monetáris tanácsban esedékes váltásra hivatkozva.
Csökkent a háztartások hitelállománya januárban, miután a szezonálisan nem igazított adatok szerint - az előző hónaphoz hasonlóan - forintban több hitelt vettek fel, mint amennyit törlesztettek, azaz nettó hitelfelvevők voltak, devizában azonban nettó törlesztők voltak - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn.
A parlament február 21-i döntése értelmében a jövőben az Országgyűlés választhatja meg a monetáris tanács külső tagjait.
Nagy Márton igazgató, az MNB pénzügyi stabilitási szakterületének vezetője elmondta: a felmérés alapján elmaradt a kedvező fordulat a vállalati hitelezésben.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legújabb hitelezési felmérése szerint a vállalatok számára tovább szigorodott a hitelezés, a bankok kockázatvállalási hajlandósága nem javult.
Londoni felzárkózó piaci elemzők jóslata szerint az MNB következő kamatdöntő ülésein már szavazó új monetáris tanácsi tagok sem fogják - legalábbis azonnal - visszafordítani a magyar jegybank eddigi pénzügypolitikáját.
Romlott a bankok jövedelmezősége: az adózás előtti összesített eredményük a 2009. évi 300 milliárd forinttal szemben tavaly 73 milliárd forint volt.
Az MSZP szerint Járai Zsigmond kinevezésével lelepleződött, hogy miközben a kormány a Költségvetési Tanács hatáskörének növeléséről beszél, a testületben a kabinet elképzeléseit kívánják érvényesíteni.
Az eurót a nap folyamán tartott 270,80 forintos szint környékén jegyezték a döntés bejelentését követően is.
Járai Zsigmond szerint a Költségvetési Tanács külön apparátus nélkül is működőképes lesz, mivel munkamegosztásban működik majd a többi, költségvetési kérdésben illetékes intézménnyel.
A megkérdezett 27 elemző közül 26 vélte úgy, hogy nem változik az alapkamat. A konszenzus alapján az várható, hogy az alapkamat 2011 végén is 6,00 százalékon áll majd. Az átlagos infláció az idén 3,9 százalék lesz, az év végére 3,7 százalékra, jövőre pedig éves átlagban 3,4 százalékra csökken a felmérés szerint.
Londoni elemzők szerint az MNB leáll a kamatemeléssel, de arról megoszlanak a vélemények, hogy a Monetáris Tanács összetételének megváltoztatásával valóban nő-e a kamatcsökkentés esélye.
Londoni felzárkózó piaci elemzők szerint leállhat a magyar jegybank (MNB) szigorítási ciklusa a vártnál alacsonyabb, éves szinten 4 százalékos januári infláció és a hosszú távú potenciális ütemnél még mindig lassabb gazdasági növekedést jelző adatok nyomán.
Az MNB statisztikai mérlegéből kiderült: a bank mérlege szerint, a havi átlagállományokat tekintve, 101,8 milliárd forinttal csökkent a forgalomban lévő készpénz mennyisége januárban, tavaly decemberben az állomány még 2.464,4 milliárd forint volt, idén januárban 2.362,6 milliárd forintra csökkent.
A bankrendszer forint likviditása alacsonyabb volt januárban, mint tavaly az utolsó hónapban. Ezt elsősorban a hitelintézetek devizaswap (kamatcsere) állományának növekedése magyarázott - közölte a Magyar Nemzeti Bank hétfőn.
Király Júlia szerint a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvény tervezett módosítása nem járul hozzá a törvény szellemének jobb érvényesüléséhez, nem szolgálja a gazdaság stabilitását és a gazdaságpolitika kiszámíthatóságát sem.
Januárban 58 millió euróval, 33,616 milliárd euróra csökkentek a nemzetközi tartalékok a múlt év decemberéhez képest - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn közölt legfrissebb adataiból.
A Financial Times londoni üzleti lap online kiadásában hétfőn este megjelent, budapesti keltezésű írás - Neil Buckley és Kester Eddy tudósító tollából - idézi Simor Andrást, aki szerint a kormány részéről érkező folyamatos bírálat "komplikálja az infláció kordában tartásának feladatát".
A monetáris tanácsi tagok kinevezési rendjének és a testület összetételének várható változása után is ütemesen folytatódni fog a magyar jegybank szigorítási ciklusa, mivel a külső inflációs sokkok jellemezte mostani környezetben az MNB-nek rögzítenie kell az inflációs várakozásokat - jósolták hétfőn londoni felzárkózó piaci elemzők.
Több városban is bevezetnének soproni kékfrank mintájára helyi pénzt. Az MNB igazgatója szerint nem jelentenek a forintnak semmilyen tekintetben "konkurenciát" a regionális fizetőeszközök.