MOK: A betegellátást is veszélyezteti a katatörvény
A Magyar Orvosi Kamara azt szeretné, ha az egészségügyi dolgozók mentesülnének a katatörvény egyes részei alól.
A Magyar Orvosi Kamara azt szeretné, ha az egészségügyi dolgozók mentesülnének a katatörvény egyes részei alól.
A házi-, gyermek- és fogorvosok 90 százaléka csatlakozott már a praxisközösségekhez, az új rendszerből azonban a betegek alig érzékelnek valamit. Szűrővizsgálatok vannak ugyan, de reumatológushoz, kardiológushoz vagy neurológushoz ugyanúgy a szakrendelésen kell sorba állni. Holott a feladatok egy részét a második szakvizsgával rendelkező háziorvosok is el tudnák látni. A lehetőség megvan, a pénz viszont nincs, így nem történik semmi. Az érintettekkel folytatott beszélgetésből úgy tűnik, a pénz nem is oldana meg mindent.
A szakemberek már vizsgálják a betegséget kiváltó kórokozót. A páciensek többségében 1 hónapos és 16 év közötti gyerekek.
Prioritás Ukrajnának az Európai Unióhoz való csatlakozás, őrizetbe vették a Pénzügyminisztérium három munkatársát.
Kincses Gyula, a kamara elnöke szerint azért nincs javulás, mert a béremeléshez nem kapcsolódott célrendszer.
Leginkább a lezárások és a megnövekedett alkoholfogyasztás számlájára írható a jelenség.
Nem csak műtétek maradtak el, sok beteg a diagnózisig sem jutott el.
A kötelező oltási napok, a visszahívási kötelezettség és a tesztelési kötelezettség teljesítése részben lehetetlen a háziorvosok számára, másrészt több kárt okoznak, mint amennyi hasznot hajtanak.
Az ügyeleti díjak rendezésének szükségességre hívja fel a figyelmet a Magyar Orvosi Kamara.
Az oltási regisztráció csak hátráltatja az oltakozást – érvel a Magyar Orvosi Kamara legújabb közleményében. Szerintük teljesen felesleges minden 5 év feletti gyereknek külön e-mail-címet létrehozni, a kistelepüléseken pedig a felnőttek is megszenvednek a regisztrációval.
Betegekbe fulladó sürgősségi osztályokról, telítődött intenzívekről, kiégett személyzetről számolt be szokatlanul kemény hangú közleményében a Magyar Orvosi Kamara. A koronavírus-járvány negyedik hulláma azonban nemcsak a növekvő terhelés miatt frusztrálja az egészségügyi dolgozókat: sokan nem értik, miért nincsenek szigorítások, mások az oltásellenesség miatt érzik magukat tehetetlennek. Csilek András, a MOK B.-A.-Z. megyei elnöke szerint a járvány most az oltatlanok között tombol, de még vannak kapacitások, és a vakcináknak köszönhetően olyan betegeket is meg tudnak menteni, akiket korábban elveszítettek volna.
Szemészeket, urológusokat, sebészeket vezényelnek át a Covid-osztályokra, az intenzív osztályok korábbi dolgozói közül sokan felmondtak vagy meghaltak – olvasható a MOK elnökségének közleményében.
Pedig a negyedik hullámban nagy szükség lenne rájuk - állítja Szijjártó László, a Magyar Orvosi Kamara Győr-Moson-Sopron megyei elnöke.
A MOK elnöke szerint nem igaz, hogy az oltás mindent megold.