Kenedi: kideríthető, hány ügynök tevékenykedett
Kenedi János történész szerint van esély arra, hogy aprólékos, történészi munkával megállapítsák, hány hálózati személy tevékenykedett 1944 és 1990 között Magyarországon.
Kenedi János történész szerint van esély arra, hogy aprólékos, történészi munkával megállapítsák, hány hálózati személy tevékenykedett 1944 és 1990 között Magyarországon.
Egy nemzet önbecsüléséhez kell az önismeret - kezdte mai sajtótájékoztatóját Bajnai Gordon. A Nemzetbiztonsági Hivatal mágnesszalagjainak feldolgozását felügyelő civil bizottságot ismertető miniszterelnök azt mondta: a titkosszolgálatot érintő "fehér folt makacsnak bizonyult", de most minden korábbinál szélesebbre tárják az ajtót a történészek és kutatók előtt.
A kormány háromtagú civil bizottságot állít fel, amely felügyeli és ellenőrzi az NBH-nál őrzött mágnesszalagokon található adatok hiánytalan feldolgozását, minősítésük felülvizsgálatát, majd a minősítés alól feloldott anyagok levéltárba adását.
Talán a választások miatt került elő éppen most a Kósa Lajosról valótlanságokat tartalmazó videó - mondta a hvg.hu-nak az ominózus felvételen látható Rónai Attila. A Nemzetbiztonsági Iroda közleménye szerint pedig a férfit megzsaroló emberek nem a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai voltak.
A Jobbik szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal a "magyar demokrácia szégyene lett, közönséges pártcélokra használják, különösen a Jobbik ellen", ezért a radikális párt szerint szükséges feloszlatása és a vezetők elszámoltatása. A Jobbik a titkosszolgálati eszközöket elsősorban a szervezett gazdasági bűnözés felkutatására, az elrabolt nemzeti vagyon útjának felderítésére használná - közölte a párt.
Nagykoalíciós összeborulás eredményeként az év végi hajrában kinevezték a Nemzetbiztonsági Hivatal és a titkosszolgálatok technikai hátterét adó szakszolgálat főigazgatóját.
Szakmai hibák sorozatát követte el a Nemzetbiztonsági Hivatal a cigányok ellen elkövetett gyilkosságsorozat földerítése során. Valószínű, hogy a hibák négy, de lehet, hogy hat ember életét követelték – derült ki Gulyás Józsefnek, a Nemzetbiztonsági Bizottság szabaddemokrata tagjának péntek délutáni, a budapesti Fehér Házban tartott sajtótájékoztatóján. Ezek után felvethető a kérdés: a felelősségre vonás megint elmarad
Négyrendbeli hamis vád bűntette miatt tettek feljelentést az UD Zrt. vezetői Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt főigazgatója ellen – tudta meg a Népszava.
A nemzetbiztonsági szolgálatoknak fontos szerepük volt az elkövetők felderítésében, de a Nemzetbiztonsági Hivatalnál (NBH) követtek el olyan hibákat, amelyek nélkül hamarabb felmerülhetett volna a gyanúsítottak neve - ismertette a romagyilkosságok feltételezett elkövetőinek elfogása után általa elrendelt vizsgálat összefoglalóját Ficsor Ádám.
Draskovics Tibor szerint "sokadlagos kérdés, hogy kik, milyen papírokat írogatnak, és milyen céllal hozzák nyilvánosságra", ahhoz képest, hogy a lakosságot leginkább és joggal "fölizgató" mind a négy ügyben a gyanúsítottak rács mögött vannak.
Nem csak az ügyészségen múlt az UD-ügy, mert a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) hibái is közrejátszanak abban, hogy a nyomozást annak kezdete után tíz hónappal, bűncselekmény hiányában végül megszüntették - írta nevük elhallgatását kérő rendőrségi forrásaira hivatkozva a pénteki Népszabadság.
Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal hétfőn lemondott főigazgatója arra hivatkozva panaszolta meg az UD Zrt. ügyében hozott nyomozást megszüntető határozatokat, hogy szerinte nem hajtották végre a feljelentett bűncselekmények bizonyítására alkalmas nyomozati cselekményeket, és "a nyomozás metodikája az UD Zrt vezetői felelősségének elmosását eredményezte" - derül ki a főigazgató által a rendőrségnek küldött, és szerdán az MTI birtokába került dokumentumból.
Ficsor Ádámnak nem állt szándékában menesztenie Laborc Sándort - a polgári titkosszolgálatokat irányító tárca nélküli miniszter ezt arra a felvetésre jelentette ki a Népszabadságnak, hogy Laborc Sándor sokak szerint azért kérte felmentését, hogy ne menesszék.