Megugrott az áram ára Németországban a Zöldek győzelme után
A 2012-re szóló határidős kontraktus ára megawattóránként 59,30 euróra emelkedett hétfőn reggel, ami a legmagasabb 2008 ősze óta.
A 2012-re szóló határidős kontraktus ára megawattóránként 59,30 euróra emelkedett hétfőn reggel, ami a legmagasabb 2008 ősze óta.
Politikai földrengésről, bizarr, de logikus korszakváltásról írtak a hétfői német lapok a hétvégi tartományi parlamenti választásokról, amelyek hatalmas nyertese a japán atomkatasztrófa és az ennek kapcsán a németországi atomerőművekről kibontakozott vita nyomán a Zöldek pártja lett.
A Zöldek történelmi győzelemről, a liberálisok keserű vereségről beszéltek a Németországban vasárnap tartott tartományi parlamenti választások eredményei kapcsán. A környezetvédők mind Baden-Württembergben, mind Rajna-Pfalzban rendkívül jól szerepeltek, míg a szabad demokraták Rajna-Pfalzban kiestek a helyi parlamentből és a baden-württembergi törvényhozásba is csak egy hajszállal jutottak be.
A környezetvédő Zöldek a vasárnapi parlamenti választások hatalmas győztesei a németországi Baden-Württemberg és Rajna-Pfalz tartományokban.
Több évtizedes múltra tekint vissza az atomenergia-, illetve az atomerőmű-ellenes mozgalom Németországban, de az erőművek jövőjével kapcsolatos vita talán soha nem volt még olyan éles, mint most.
Az Angela Merkel kancellár vezette konzervatív-liberális kormánykoalíció jövője szempontjából sorsdöntőnek tartott parlamenti választások kezdődtek vasárnap reggel két németországi tartományban. Baden-Württembergben csaknem 8 millióan, Rajna-Pfalzban pedig több mint 3 millióan járulhatnak az urnákhoz, hogy új törvényhozást válasszanak, és egyben a berlini szövetségi kormánynak is üzenjenek.
Egy nappal a kulcsfontosságú baden-württembergi és rajna-pfalzi tartományi parlamenti választások előtt összesen kétszázezer ember vonult az utcákra szombaton Németország négy legnagyobb városában, Berlinben, Hamburgban, Münchenben és Kölnben, hogy az atomerőművek ellen tiltakozzon.
A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet németországi üzleti bizalmi mutatója márciusra 111,1 pontra csökkent a februári 111,2 pontról, de jobb maradt az elemzők által várt 110,5 pontnál. Kilenchavi emelkedés után először romlott a mutató, az Ifo pénteki közleménye szerint.
Két nappal a konzervatív-liberális német kormánykoalíció jövője szempontjából kulcsfontosságú tartományi parlamenti választások előtt újabb politikai bomba robbant Berlinben. Pénteki értékelések szerint Angela Merkel kancellár kampányát saját gazdasági minisztere torpedózta meg, taktikai manővernek minősítve az atomerőművekkel kapcsolatos német kormányzati álláspontban bekövetkezett 180 fokos fordulatot.
Egy fémfogót felejtettek műtétje során egy német nő hasában orvosok Alsó-Szászországban.
A húsz évvel ezelőtt bekövetkezett német változás sokak szerint nagyon nehezen megy, hiszen negyven év tervgazdálkodás után nem megy egyik napról a másikra a volt NDK átalakítása - emlékezik vissza az egykori berlini rádiótudósító a Német egység visszatekintő blogon.
Németország részt kíván venni az Afganisztán feletti AWACS felderítő repülésekben, ezért bővíti az országban állomásozó katonái létszámát.
A NATO líbiai beavatkozása után Németország minden csapatát kivonta az észak-atlanti szövetség földközi-tengeri műveleteiből.
A családtagjai ellen 23 év alatt számtalanszor követett el nemi erőszakot.
Kevesebbet hozott a vártnál a német államkasszának az új repülési adó, a Handelsblatt a pénzügyminisztériumra hivatkozva hétfőn azt írta, hogy az első két hónapban csak 59,1 millió euró volt az ebből származó bevétel.
A franciák és a britek tépik a hajukat, az amerikaiak morognak és felvetik a kérdést, hogyan merészelte Németország megtörni a Nyugat egységét. Ezt mi is megkérdeztük a nagyobbik német kormánypárt, a Merkel vezette CDU háttéragytrösztjeként működő Konrad Adenauer Alapítvány vezető kül- és biztonságpolitikai stratégájától, Patrick Kellertől. Szavaiból kitetszik: nincs igazi, nincs átgondolt nyugati stratégia a líbiai beavatkozás mögött, az ügy vége beláthatatlan.
A német kancellár által használt helikopter majdnem lezuhant. A gépen tartózkodott Angela Merkel is. Jóllehet még a múlt héten történt, az esetről vasárnap számolt csak be a német kormányszóvivő.
Németország nyugati szövetségesei megütközéssel fogadták, hogy a Merkel-kormány nem támogatta az ENSZ Biztonsági Tanácsának a Líbia feletti légtérzárral kapcsolatos határozatát, és a katonai beavatkozásban való részvételt elutasítva - Oroszország és Kína társaságában - tartózkodott a szavazástól.
Pártállástól függetlenül élesen bírálták a német újságok szombaton a Merkel-kormányt amiatt, hogy nem támogatta az ENSZ Biztonsági Tanácsának a Líbia feletti légtérzárlatról elfogadott határozatát, elutasítva az esetleges katonai beavatkozásban való részvételt. A konzervatív Die Welt súlyos hibáról beszélt, a baloldali Berliner Zeitung pedig feltette a kérdést: vajon a britek és az amerikaiak bátrabbak, mint a németek?
A címben olvasható kérdésre igennel válaszolt a hvg.hu-nak adott telefoninterjújában a földszerkezettel és tektonikai mozgásokkal foglalkozó német tudós, Klaus Reicherter professzor, a Rajna-Wesztfáliai Műszaki Egyetem (RWTH) intézetvezetője. A szakértő a hamarosan publikálandó kutatásának eredményei alapján is rendkívüli felelőtlenséget vádolja a nukleáris erőművek tervezőit, kivitelezőit és problémákat a szőnyeg alá söprő politikusokat.