szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Politikai földrengésről, bizarr, de logikus korszakváltásról írtak a hétfői német lapok a hétvégi tartományi parlamenti választásokról, amelyek hatalmas nyertese a japán atomkatasztrófa és az ennek kapcsán a németországi atomerőművekről kibontakozott vita nyomán a Zöldek pártja lett.

Az újságok egyetértenek abban, hogy a baden-württembergi és rajna-pfalzi választás eredménye komoly figyelmeztetést jelent Angela Merkel kancellár, illetve a szövetségi kormányt alkotó konzervatívok és liberálisok számára. A lapok pártállástól függetlenül úgy vélekednek: a délnyugati tartományok választói által megfogalmazott üzenet lényege, hogy a Merkel-kormány mindenekelőtt az atomenergiával, illetve az atomerőművekkel kapcsolatos politikájában gyökeres irányváltásra és ezzel összefüggésben az elmúlt időszakban alaposan megrendült hitelességének helyreállítására kényszerül.

A választások nagy vesztesei a liberálisok, akik Baden-Württembergben csak hajszállal lépték túl a parlamenti küszöböt, a rajna-pfalzi törvényhozásból azonban kiestek. Csaknem hasonlóan nagy vesztes a kereszténydemokrata CDU, amely a stuttgarti parlamentben 58 éve tartó uralmát vesztette el. Így a gazdaságilag legfejlettebb német tartományban szociáldemokrata-zöld kormány alakulhat, mégpedig a szövetségi köztársaság történetében először környezetvédő miniszterelnökkel. A Merkel-kormány számára mindez egyes értékelések szerint "a vég kezdetét" jelentheti.

A vesztes csapaton változtatni kell?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung ezzel összefüggésben olyan horderejű kudarcról beszélt, mint amilyen a Schröder-kormány számára a szociáldemokraták 2005-ös  veresége volt Észak-Rajna-Vesztfáliában, vagy a keresztényszociális CSU számára a több évtizedes abszolút többség elvesztése Bajorországban. A konzervatív újság szerint a "vesztes csapaton" mindenképp változtatni kell. Ezt azzal indokolta, hogy a konzervatív-liberális koalíció egyre inkább elvesztette arculatát, a keresztény és liberális értékek melletti, sokat hangoztatott elkötelezettséget a koncepciótlanság váltotta fel. A választók viszont a határozottságot, a megbízhatóságot, a szavahihetőséget kérték számon.

Veszélyzónában a kancellár kormánya
AP

A lapok egyetértenek abban is, hogy a hétvégi tartományi választás a fukusimai atomkatasztrófa nyomán valójában a németországi atomerőművek jövőjéről történt szavazás volt. A választók egyértelműen az erőművek, illetve az atomenergia ellen foglaltak állást - írták az újságok, magyarázva a "zöld forradalmat". Ennek tartósságát illetően azonban egyes kommentárok óvatosságra intettek.

Fukusima előtt is nőtt a Zöldek népszerűsége

A pártok hétfőn megkezdték a választási eredmények elemzését. A Zöldek társelnöke, Renate Künast egy interjúban úgy vélte, hogy a baden-württembergi változások egész Németországot megváltoztatják majd. Visszautasította azokat a feltételezéseket, amelyek szerint a környezetvédők mindenekelőtt a japán atomkatasztrófának köszönhetik sikerüket. A párt támogatottsága már Fukusima előtt is gyors ütemben növekedett - érvelt a környezetvédők vezetője.

A Spiegel Online szerint kifejezetten Baden-Württembergben számít korszakhatárnak a mostani választás. A Zöldek ugyanis a konzervatívok egyik legfőbb bázisában szerezhetik meg a miniszterelnöki posztot. A tisztség várományosa Winfried Kretschmann. Ő a szociáldemokratákkal közösen kormányozhatja az egyik leggazdagabb német tartományt, ahol olyan autógyárak működnek, mint a Mercedesről ismert Daimler vagy az Opel, illetve a beszállítók közül a Bosch. A 62 éves Kretschmann azonban visszafogottan reagált élete talán legnagyobb győzelme után: "Ma örülünk és ünneplünk, de holnap újra munkába megyünk."

Kretschmann hidegvére sokat számított a lap szerint abban, hogy sikerült legyőznie legfőbb ellenfelét, az inkább temperamentumos Stefan Mappust, az eddig kormányzó CDU emberét. Berlinben is örültek a Zöldek, a párt vezetője, Claudia Roth is politikai korszakváltásról beszélt mindezek után. A Zöldek egyébként megduplázták baden-württembergi eredményüket, így 24,2 százalékig jutottak, megelőzve a szociáldemokratákat, akik 23,1 százalékot kaptak. A tartomány legnagyobb pártja a CDU maradt 39 százalékkal (több mint öt százalékos szavazatvesztesége ellenére), de ez nem elég a kormányzás megtartásához, hiszen koalíciós partnerük, az FDP éppenhogy csak bejutott a tartományi parlamentbe, 5,3 százalékkal.

A Spiegel felidézi azt is, hogy Stefan Mappus miniszterelnökségével 58 éves korszak ért véget: a CDU 20 997 napja kormányzott Baden-Württembergben, és most kénytelen átadni az irányítást a Zöldeknek és a szociáldemokratáknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Már százezrek tüntetnek az atomerőművek ellen Németországban

Egy nappal a kulcsfontosságú baden-württembergi és rajna-pfalzi tartományi parlamenti választások előtt összesen kétszázezer ember vonult az utcákra szombaton Németország négy legnagyobb városában, Berlinben, Hamburgban, Münchenben és Kölnben, hogy az atomerőművek ellen tiltakozzon.

MTI Világ

Saját gazdasági minisztere torpedózza meg Merkel kampányát?

Két nappal a konzervatív-liberális német kormánykoalíció jövője szempontjából kulcsfontosságú tartományi parlamenti választások előtt újabb politikai bomba robbant Berlinben. Pénteki értékelések szerint Angela Merkel kancellár kampányát saját gazdasági minisztere torpedózta meg, taktikai manővernek minősítve az atomerőművekkel kapcsolatos német kormányzati álláspontban bekövetkezett 180 fokos fordulatot.

MTI Világ

Németország: a Zöldek történelmi győzelme, a liberálisok keserű veresége

A Zöldek történelmi győzelemről, a liberálisok keserű vereségről beszéltek a Németországban vasárnap tartott tartományi parlamenti választások eredményei kapcsán. A környezetvédők mind Baden-Württembergben, mind Rajna-Pfalzban rendkívül jól szerepeltek, míg a szabad demokraták Rajna-Pfalzban kiestek a helyi parlamentből és a baden-württembergi törvényhozásba is csak egy hajszállal jutottak be.

MTI Gazdaság

Németországban kissé romlott az üzleti hangulat

A müncheni Ifo gazdaságkutató intézet németországi üzleti bizalmi mutatója márciusra 111,1 pontra csökkent a februári 111,2 pontról, de jobb maradt az elemzők által várt 110,5 pontnál. Kilenchavi emelkedés után először romlott a mutató, az Ifo pénteki közleménye szerint.

MTI Világ

Sorsdöntő tartományi parlamenti választások kezdődtek Németországban

Az Angela Merkel kancellár vezette konzervatív-liberális kormánykoalíció jövője szempontjából sorsdöntőnek tartott parlamenti választások kezdődtek vasárnap reggel két németországi tartományban. Baden-Württembergben csaknem 8 millióan, Rajna-Pfalzban pedig több mint 3 millióan járulhatnak az urnákhoz, hogy új törvényhozást válasszanak, és egyben a berlini szövetségi kormánynak is üzenjenek.