Hullik alá a tőzsdén az OTP
Tovább gyengélkedik az OTP a részvénypiacon. Az elmúlt egy év eddigi mélypontja alá 11 óra után süllyedt pénzügyi papír kilátásai sem túl jók, ha valóban bekövetkezik az ország leminősítése.
Tovább gyengélkedik az OTP a részvénypiacon. Az elmúlt egy év eddigi mélypontja alá 11 óra után süllyedt pénzügyi papír kilátásai sem túl jók, ha valóban bekövetkezik az ország leminősítése.
Míg Orbán Viktor 2006-ban megbocsátandó bűnnek tartotta a lakosság eladósodását, addig a devizahitelezési boom idején az országot vezető Gyurcsány Ferenc tartott a kockázatoktól. Ennek ellenére a 2002 és a 2008 közötti kormányok szinte semmit nem tettek a devizahitelezés leállításáért, mert attól tartottak, hogy a lakosság haragudna, ha megfosztanák az olcsó hitelektől. A jegybankelnökök szerint közvetett módon a katasztrofális gazdaságpolitika szolgáltatta ki a fogyasztani akaró polgárokat. A cikksorozatunk második része a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány felelősségét firtatja.
A válság előtt lezajlott devizahitelezési boomnak köszönhetően ma Magyarország Európa egyik legkiszolgáltatottabb országa: bár a kormány a bankok hitelezési aktivitását kockáztató megoldásokkal próbál kitörni az adósságcsapdából, még mindig több mint egymillió ember retteg attól, hogy elveszíti lakását a svájcifrank-adóssága miatt. Pedig ezért az adósokat is nagy felelősség terheli: éveken keresztül a jövedelmi viszonyaiknál magasabb nívón éltek, a bankok pedig egymással versenyezve szórták közéjük a hiteleket. Megnéztük, ki a felelős az ötezer milliárdnyi devizahitel-állomány kialakulásáért.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 74,81 pontos, 0,43 százalékos emelkedéssel, 17 461,50 ponton zárt szerdán.
Jövő tavaszig radikálisan csökkenteni kívánja a devizahitelek arányát a kormány, ennek érdekében a következő hónapokban újabb lépések várhatók – jelentette be Lázár János pénteken. A Fidesz frakcióvezetője azt mondta, a miniszterelnök bejelentése, mely szerint a kormány ott áll a magyar bankok mögött, nem jelenti azt, hogy az állam tulajdont akar szerezni az OTP-ben vagy az FHB-ben. Ugyanakkor elismerően nyilatkozott a Fidesz és a kabinet által korábban bírált jegybank legutóbbi döntéséről.
Nem sokkal a tőzsdei kereskedés megnyitása után háromezer forint alá, 2966 forintra esett az OTP.
Egyelőre semmi sem biztos a változó cafeteria-rendszerrel és a SZÉP-kártyával kapcsolatban, a tervezett új adótörvények és rendeletmódosítások miatt nehéz felkészülni a változásokra – derült ki egy tegnapi budapesti szakmai konferencián. AZ OTP és az MKB már elkezdte a háttér-infrastruktúra kialakítását, de csatlakozhat hozzájuk a K&H is.
A devizahitelesek egy része kifejezetten spekulációs céllal vette fel a kölcsönt, állítja az OTP elnök-vezérigazgatója.