Több százan vettek búcsút Kiss Pétertől
Eltemették Kiss Péter szocialista képviselőt, volt kancelláriaminisztert Budapesten, a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben, pénteken délután.
Eltemették Kiss Péter szocialista képviselőt, volt kancelláriaminisztert Budapesten, a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben, pénteken délután.
Az MSZP és a XIII. kerület mellett a parlament is saját halottjának tekinti a kedden elhunyt Kiss Pétert.
Ahogyan az előző parlamenti ciklus egészében, úgy az új Országgyűlés munkájának első két hónapjában is az LMP frakcióvezetője, Schiffer András beszélt a legtöbbször és a legtöbbet plenáris ülésen. Május 6-a óta egyébként a képviselők kétharmada szólalt meg a Házban.
Hasztalan próbáltuk megtudni a reklámadó módosítójára szavazó képviselőktől, kik azok a magánszemélyek, akik hirdetik magukat és mentesülnek a reklámadó alól. Ilyenek például a politikusok. De kik még? A párkeresők? A saját magukat reklámozók? A KDNP-s Rubovszky Györgytől csak annyit tudtunk meg, hogy tüdőgyulladással rángatták be szavazni, frakciótársa, Hargitai János szerint pedig politikailag motivált kérdéseket tettünk fel. A fideszes Németh Zsolt nem így szokott interjút adni, Fónagy János viszont elismerte, hogy a parlamenti szavazás nem mindig lexikális tudáson alapul.
A kormánytagok megváltozott feladat- és hatáskörével kapcsolatban módosított több törvényt pénteken az Országgyűlés. A határozatról 130 igen, 54 nem és 3 tartózkodó szavazat mellett döntöttek a képviselők.
Hétfőn és pénteken folytatja rendkívüli nyári ülésezését a parlament, a képviselők egyebek mellett elfogadhatják a kabinet bankszanálásról és kormányzati szerkezetátalakításáról szóló javaslatait, de módosíthatják a földtörvényt és az elektronikus sportfogadás szabályait is.
Tucatnyi távozó parlamenti képviselő kapott bruttó hárommillió feletti búcsúpénzt – írja a Blikk az Országgyűléstől kapott adatok alapján. Összesen több mint 500 millió forintról van szó, az érintett politikusok hathavi ellátással számolhatnak, de volt, aki egyben kérte a pénzt.
Mintegy négyszáz hazai és Kárpát-medencei magyar lovas felvonulásával szombaton megkezdődött az idei hortobágyi nyeregszemle és lovasnapok programsorozata.
A képviselők az utolsó szovjet katona távozásának évfordulóját ünneplik csütörtök délelőtt, majd belecsapnak a bankszanálás és vélhetően a távszerencsejáték témájába is.
Legkésőbb csütörtökön kell leadniuk vagyonnyilatkozatukat az új parlament tagjainak. Az országgyűlési törvény kimondja, hogy a képviselőknek a megbízatásukat, azaz az alakuló ülés utáni harminc napon belül, majd azután minden évben január 31-ig kell vagyonnyilatkozatot tenniük.
Csaknem unalomba fulladt forrásaink szerint az MSZP szombati választmánya, ahol eredetileg Mesterházy Attila pártelnök leváltására készültek. Ám az elnök beelőzte a "lázadást" és csütörtökön lemondott. Úgy tudjuk, most két fiatalabb politikust, Botka Lászlót és Tóbiás Józsefet győzködik, hogy álljanak az MSZP élére, a frakcióvezetésért viszont komoly harcok dúlnak majd az MSZP-ben.
A magyar Országgyűlésben régóta szokás, hogy az ülést vezető elnök csak akkor voksol, ha szavazategyenlőség áll elő. Rogán Antal most ezzel szakítana, állítólag az elnök és az alelnökök jogainak biztosítása érdekében. Valószínűbb azonban, hogy a szűken meglévő kétharmados többséget akarja bebiztosítani ilyen trükkös módon.
A frakcióvezető módosíttatja a korábban általa is beterjesztett házszabályt. Miért is?
Az EP-választások eredményét értékelték hétfőn kora délután a parlamentben. Rogán Antal szerint a 21 magyar képviselőnek egységesen kellene védenie a rezsicsökkentést, Harrach Péter gyurcsányozott egy kicsit, Balczó Zoltán pedig annak örült, hogy a kémügy sem tudta megtörni a Jobbik erejét. A szocialisták és az LMP messzire elkerülték a választások témáját.
Csak lassan rázódik bele a munkába az Országgyűlés, így az sem derül ki egyelőre, mennyire működőképes a törvényhozás az új házszabály alapján. Hétfőn mindössze egy kötelező gyakorlatot tudnak le a képviselők, persze csak az után, hogy ki-ki a saját szempontja szerint elemezte az EP-választás eredményét.
A Ház a szokásoknak megfelelően 13 órakor, napirend előtti felszólalásokkal kezdi munkáját. A képviselők először véleményezhetik, majd el is fogadhatják az új kormányszerkezetről szóló javaslatot, amelyről a korábbiakban a bizottságokban folyt részletes vita.
Megtartotta első ülését szerdán az Országgyűlés Kulturális Bizottsága, a következő ciklusban a kultúra mellett az oktatás, a sport és a média szakbizottságaként is működő testület elnöke Dúró Dóra (Jobbik), alelnökei Pósán László (Fidesz), Kunhalmi Ágnes (MSZP), Szászfalvi László (KDNP), Ikotity István (LMP) és Törő Gábor (Fidesz) lettek.
Az Országgyűlés kormánypárti kezdeményezésre elfogadta hétfőn azt a törvénymódosítást, amellyel a képviselők csak parlamenti képviselői tiszteletdíjat vehetnek fel a jövőben. Az országgyűlési törvény módosítását az ülésteremben tartózkodó valamennyi képviselő támogatta, csak a független Vadai Ágnes tartózkodott.