Nobel-díjas közgazdász olvasott be Orbán illiberális álmának
Joseph Stiglitz hitet tett a liberális demokrácia mint a jólét garanciája mellett, a magyar kormány több tagja pedig mindezt élőben hallhatta.
Joseph Stiglitz hitet tett a liberális demokrácia mint a jólét garanciája mellett, a magyar kormány több tagja pedig mindezt élőben hallhatta.
Egyeztetésre hívta össze péntekre a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a többi érdekképviseletet a jövő évi közoktatási költségvetés miatt, ahol javaslatot tesznek sztrájkbizottság felállítására. A Gimnáziumok Országos Szövetségének vezetője szerint még nehéz bármit is reagálni az előzetes számokra, de az biztos, hogy a kapcsolódó kormányzati nyilatkozatok pánikhangulatot keltettek az intézményekben.
Az állam zéró mértékben ösztönöz arra, hogy vállalkozz, befektess, innovatív legyél, létrehozz valami újat, tartsd el magad, netán még másoknak is munkát adj. Akár vannak kezdetben nehézségeid, akár nincsenek, százezres nettó fizetés mellett, évi minimum 1.2 milliót be kell tolnod a közösbe. - mondja Várady Zsolt, az iWiW egykori alapítója, az internetadó elleni tüntetések egyik szónoka, aki kampányt indított az adófizetési morál javítására és egy adóügyi kerekasztal létrehozására. A példa számára Németország, ahol az állam ténylegesen segíti az embereket, hogy merjenek vállalkozni.
Garantált alapjövedelem, közösségi tulajdon, zöld gazdaság, szociális szövetkezetek, nyitottság a civil szervezetek és szakmai műhelyek felé. Tóbiás József, az MSZP elnöke kivonta magát az önkormányzati választások körüli egyeztetésekből, inkább az új MSZP-s stratégiára koncentrál. Az interjú még október 23-a előtt készült, de az utóbbi napok fejleményei tükrében utólag írásban még feltettünk néhány kérdést – ezekkel nyitjuk a beszélgetést.
Találkozhatna Barack Obamával a Fehér Házban ilyen körülmények között a magyar kormányfő? Erre a kérdésre is választ adott André Goodfriend amerikai ügyvivő pénteki sajtóértekezletén.
Képtelen a kormányzati apparátus és a magyar diplomácia egy olyan súlyos krízis előrejelzésére, mint amilyet a magyar-amerikai kapcsolatokban tapasztalni. Ami ennél is rosszabb, a helyzet élesre fordulásával láthatóan a megfelelő reagálás képessége is hiányzik. Forrásaink szerint az alsóbb szinteken dolgozók félnek rossz híreket közvetíteni a vezetőiknek, így hiányoznak a fékek, a józan hangok, melyek figyelmeztetnének egy-egy döntés negatív következményére.
Lázár Jánosnak magától nem jutott eszébe, hogy akár meg is kérdezhetnék Vida Ildikót arról, egy kulcsfontosságú állami intézmény vezetőjeként érintett-e az amerikai kitiltási botrányban – derült ki a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ülésén. De köszöni szépen a felvetést, továbbítani fogja Varga Mihálynak és Orbán Viktornak. A hvg.hu kérdésére azt mondta, önfeljelentésre kötelezéssel érne fel, ha a kormányzati apparátus tagjainál érdeklődnének.
Még az eddiginél is sokkal kínosabb lehet a magyar kormány, illetve az érintett fideszes üzletemberek, háttéremberek számára a kitiltási botrány, ha nem sikerül nagyon gyorsan, az amerikai kormánynak megfelelő módon rendezni az ügyet. Edward Snowden nyilvánosságra hozott titkosszolgálati információiból ugyanis nemcsak az derült ki, hogy az amerikai fél valószínűleg lehallgatóközpontot működtet Budapesten, hanem az is, hogy a magyar politikusok árulkodósak, így aztán Washingtonban pontosan tudják, hogy mi történik Magyarországon.
Megpróbáltuk összeszedni, amit a magyar-amerikai kapcsolatok eddigi legsúlyosabb botrányáról az "utcán beszélnek". Csak minket ütnek? Ez egy sima korrupciós ügy, vagy már maga a nagypolitika? Az ellenzék ármánykodása van a kitiltások mögött? Mit tehet a kormány? És mi jöhet még? Íme, a válaszok!
Harmadannyi pénzből gazdálkodott az LMP a mostani helyhatósági választásokon, mint négy éve, mert nem vett fel hitelt a párt, ehhez, és a többi körülményhez képest nem ért el rossz eredményt – mondta a hvg.hu-nak Schiffer András, a párt társelnöke. Az interjúban szóba került természetesen az ellenzékhez és a Fideszhez való viszony is, valamint a politikus legendás mobiltelefonja.
Gyökeres szervezeti átalakítást hajtana végre még az idén az MSZP új országos vezetése. Ennek részeként irodákat szüntethetnek meg és költöztethetnek új helyre, Tóbiás József információink szerint drasztikusan megváltoztatná a párt költségvetésének Budapest-vidék arányát is.
Belefér a politikai játszmába, hogy a fideszesek a kampányban nem vitáznak az ellenzékkel; belefér, ha néha erőből politizálnak, úgy, hogy a másiknak fájjon, de az még szabályos legyen (csakúgy, mint Torghelle "Air" Sándor teszi az MTK-ban); és belefér, hogy a reklámadó tényleg politikai eszköz is legyen - Deutsch Tamással beszélgettünk politikáról, EU-ról, uniós biztosi jelölésről.
Az új Európai Bizottságnak november 1-jén mindenképpen hivatalba kellene lépnie, mert nagyon súlyos kérdések várnak megoldásra az unióban. Ebbe viszont nem nagyon fér bele új jelöltek kiválasztása, a portfóliók cserélgetése – ez lehet a mentőöv a meghallgatásokon leggyengébben szereplők számára.
Az MSZP EP képviselője szerint a magyar sajtóban a Gój Motorosok brüsszeli látogatásáról megjelentek nem felelnek meg a valóságnak, erre bizonyítékai is vannak, ezért fontolgatja, hogy az érintett lapokat beperli. Navracsics Tibor elkaszálásáról azt mondta, "Európa undorodik Orbán Viktor rezsimjétől".
Édesapja japán, így, bár ő maga Pécsett született, távol-keleti arcvonásaival és nevével plakátjai nagy feltűnést keltettek Óbudán. Miyazaki Jun, a Demokratikus Koalíció helyi képviselőjelöltje a hvg.hu-nak elmondta: származása miatt volt egy-két érdekesebb pillanata a kampányban, néha rossz viccekkel is találkozott, a legrosszabbat azonban szerinte a kerületi Fidesz művelte vele.
A jövőben akár rendszeressé is válthatnak az olyan nyílt bírálatok a magyar kormánnyal szemben, mint Barack Obama beszéde a civil szervezetekkel szembeni hatósági zaklatásról. Ez a beszéd súlyosabb figyelmeztetés volt annál a diplomáciai jegyzéknél is, amit 2011 őszén kapott a kormány az akkori amerikai nagykövettől. Cserébe a magyar külügy bekérette az amerikai ügyvivőt.
Nem áll rendelkezésére sem többletforrás, sem státusz a külügyminisztériumnak a tervezett mongóliai és ecuadori nagykövetségnyitásokra, ezért kellett bezárni az észtországi és ciprusi magyar missziót – mondták a hvg.hu-nak a döntésre rálátó források, akik mind a lépést magát, de annak időzítését különösen szerencsétlennek tartják. Észtország válaszul szintén bezárja budapesti misszióját, emiatt cikkünk megjelenésével egy időben tüntetés volt Budapesten.
Lázár János hozta lehetetlen helyzetbe Brüsszelben Navracsics Tibort, ennek köszönhető, hogy a magyar jelölt végül is senki által nem várt, nem túl jelentősnek mondható biztosi posztot kaphat (ha egyáltalán megválasztják) – még ilyen és ehhez hasonló összeesküvés-elméletek is keringenek diplomáciai körökben. Azt ugyanis mindenki nehezen fogja fel, miért kezdett a kormány ámokfutásba a jelölés előtt. Van, aki szerint ugyanakkor Orbán Viktor éppen a kulturális és állampolgársági portfóliót akarta „magának”. Az biztos, hogy a lemondott külügyminiszterre izzasztó meghallgatás vár az Európai Parlamentben.
Nem lehet feltartott kézzel menni a vágóhídra, és azt mondani, hogy „mindent elrontottunk”, ha Gyurcsány Ferenc nem mond le 2009-ben, nem erről szólt volna a 2010-es választási kampány a baloldalon, és nincs Orbán Viktornak kétharmados többsége – erről is beszélt a hvg.hu-nak adott interjújában Dobrev Klára, aki férje, Gyurcsány Ferenc kormányfővé választásáig a Nemzeti Fejlesztési Hivatal alelnöke volt, és uniós fejlesztéspolitikai tudását a most átalakuló családi cégben, az Altus Zrt.-ben kamatoztatja. Dobrev ritkán ad interjút, most az őszödi beszédről, férje politikai jövőjéről és az „öregecskedő feleségekről” is beszéltünk. És szóba került a terhessége is.
Rendőrségi feljelentés is született tavasszal a kamupártok ügyében, egyelőre következmények nélkül. Kíváncsiak voltunk, megéri-e nekik indulni a helyhatósági választásokon. Érdekes válaszokat kaptunk.