Több mint 7 milliárd forintról indul a licitje egy Stradivari-hegedűnek
A hegedű szerepelt az 1925-ös Óz, a nagy varázsló című némafilm eredeti filmzenéjében, és játszottak rajta a világ vezető zenekarainak felvételein.
A hegedű szerepelt az 1925-ös Óz, a nagy varázsló című némafilm eredeti filmzenéjében, és játszottak rajta a világ vezető zenekarainak felvételein.
A világon először sikerült azonosítani a Stradivari-hegedűk faanyagának kezelésére használt kemikáliák nagy részét, megerősítve egy magyar professzor évtizedekkel ezelőtti felfedezését, amely szerint a kártevők távoltartására használt oldat kulcsszerepet játszott a hangszerek lenyűgöző hangzásában.
Névadójuk hajdani „popsztársága” is minta a megújuló Liszt Ferenc Kamarazenekar számára az együttes művészeti vezetője szerint.
Egy szíriai származású hegedűművésznő Olaszországban felejtette egy vonaton a hangszerét. Valamiért csak napokkal később érdeklődött utána, de meglett az értékes Stradivari: Németországban.
Egy nyugat-németországi regionális vonaton felejtette 2,6 millió dollárt érő 1727-es Stradivariját egy amerikai hegedűművész, aki igencsak megkönnyebbült, amikor a rendőrség a vonat indulása előtt egy perccel megtalálta a hangszert.
Tizenhat évvel ellopásuk után találtak meg két hegedűt Québecben, az egyiket feltehetően a híres olasz hegedűkészítő mester, Stradivari készítette. A hangszereket 1998-ban lopták el Montrealban, egy parkoló autóból, és múlt héten kerültek elő teljesen ép állapotban – közölte Richard Gauthier québeci rendőrkapitány.
Hatvan év után először adnak el árverésen Stradivari-brácsát, amelyért rekordösszeget vár a Sotheby's aukciósház. A hangszer értékét több mint 32,6 millió euróra, vagyis átszámítva körülbelül 10 milliárd forintra becsülik. A vevők június 26-ig tehetnek ajánlatot.
Két ember ellen emeltek vádat a múlt héten történt wisconsini Stradivari-rablás ügyében, a bűncselekmény kitervelője élete rablását akarta elkövetni a több millió dollárt érő 300 éves hegedű megszerzésével.
Stradivari-cselló tört el balesetben a madridi királyi palotában, az udvar azonban nem közölt részleteket a több évszázados és kincset érő hangszerrel történtekről.