Orosz tüntetők zavarták meg a szmolenszki katasztrófa évfordulóján tartott lengyel megemlékezést
Az orosz tiltakozók olyan transzparensekkel vonultak ki, amire azt írták, hogy Lengyelország történelemhamisító és a terrorizmus szponzora.
Az orosz tiltakozók olyan transzparensekkel vonultak ki, amire azt írták, hogy Lengyelország történelemhamisító és a terrorizmus szponzora.
Robbanás okozta 12 évvel ezelőtt Lech Kaczynski köztársasági elnök és kísérete halálát, a bombát talán a TU-154-es gép orosz gyártója helyezte el egy korábbi karbantartás idején – jelentette be Varsóban a légikatasztrófát vizsgáló bizottság vezetője. Bírálói szerint a sokszori halasztás után ismertetett 338 oldalas jelentés továbbra sem szolgál valódi bizonyítékokkal, viszont a belpolitikai harcban jól felhasználható.
Nem a pilóták hibája, hanem egy sor szándékos, egyebek között a gép oroszországi javításakor tett intézkedés, végül a levegőben történt robbanás miatt következett be a légi katasztrófa – olvasható az időközi műszaki jelentésben, melyet szerdán hozott nyilvánosságra Varsóban a lengyel minisztériumi vizsgálóbizottság.
Évek óta szítja a hangulatot a 2010-es szmolenszki tragédiával kapcsolatban Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormányzópárt vezetője, akinek ikertestvére is a szerencsétlenül járt gépen utazott. Most kiderül, hogy kiderül-e bármi újdonság a nyolc éve történt balesetről.
A szmolenszki repülőtragédiában elhunyt államfő ikertestvére, Jaroslaw Kaczynski egy szombaton megjelent interjúban jelentett be az exhumálást. Azt mondta: egyetért a kapcsolatos hatósági döntéssel. Lech Kaczynski maradványait az elsők között ássák majd ki.
Abszurd fordulatot vett Lengyelországban a hat évvel ezelőtti, az államfő és megannyi vezető politikus és ismert közéleti személyiség halálát okozó szmolenszki repülőkatasztrófa ügye. Egyszerűsítve: a jelenlegi hatalom válogat a halottak között, és bűnbakokat keres, nyilván csakis politikai ellenfelei között.
A lengyel katonai ügyészség (NPW) honlapján csütörtök délután megjelent a Szmolenszk mellett 2010-ben lezuhant elnöki különgép fekete dobozában rögzített adatok legújabb leirata és az ehhez kapcsolódó két szakértői vélemény, amelyek egyike kétségbe vonni látszik azt a korábban sugallt magyarázatot, miszerint a lengyel légierő parancsnoka nyomást gyakorolt a pilótákra.
Szmolenszk főterén rengeteg autó között tört fel egy hatalmas vízsugár a föld alól meleg vizet, sarat, aszfaltdarabokat szórva szét a környéken.
Nem találtak robbantásra utaló nyomokat a repülőgép roncsain, amely 2010-ben zuhant le az oroszországi Szmolenszknél, a fedélzeten Lech Kaczynski lengyel államfővel és kíséretével. A szerencsétlenség helyszínén sem bukkantak ilyen nyomokra – közölte az orosz Szövetségi Nyomozó Bizottság szóvivője. Az ügyben indított orosz-lengyel szakértői vizsgálatot csütörtökön fejezték be.
Robbanóanyagok nyomait találták lengyel pirotechnikusok a Szmolenszk mellett lezuhant kormánygép roncsain - írta kedden a Rzeczpospolita című napilap. A varsói körzeti katonai ügyészség képviselője később tagadta a hírt.
Mindenekelőtt a lengyel pilótákat tette felelőssé jelentésében a Lech Kaczynski lengyel államfő és népes kíséretének életét kioltó szmolenszki repülőgép-katasztrófa körülményeit vizsgáló orosz bizottság - értesült a Gazeta Wyborcza című lengyel napilap.
Lech Kaczynski lengyel elnök áprilisban lezuhant gépének pilótái annak ellenére döntöttek a leszállás mellett, hogy a szmolenszki irányítótorony többször is figyelmeztette őket a reptér környékén tapasztalható sűrű ködre – derül ki a gépen rögzített utolsó párbeszédek szövegéből. Egy hazai szakértő szerint a balesetben szerepet játszhatott az állami és katonai vezetők jelenléte is a pilótafülkében.
A lengyel katonai meteorológusok tudtak a Szmolenszk térségében április 10-én uralkodó rossz időjárási viszonyokról, de nem értesítették erről a Lech Kaczynski elnököt és kíséretét szállító repülőgép személyzetét - írta kedden a Rzeczpospolita című lengyel napilap.