Rakétákat lőtt ki a kínai hadsereg a Tajvan közeli vizekre
Kína hadgyakorlatot tart a térségben, válaszul az amerikai házelnök látogatására.
Kína hadgyakorlatot tart a térségben, válaszul az amerikai házelnök látogatására.
Kizárt, hogy Nancy Pelosi tajvani látogatása ne lett volna összhangban a Fehér Ház stratégiájával, Washington nagyon is tudatosan kezdte el provokálni azt a Kínát, amely ugyanolyan nagyhatalom akar lenni, mint az Egyesült Államok. Az amerikaiak valószínűleg arra számítanak, hogy Kína nem erőszakkal válaszol a szimbolikus, de barátságtalan lépésre, ami viszont a kínai pártfőtitkár pozícióját gyengíti. Ami Tajvan körül történik, az a klasszikus példája annak, hogy két nagyhatalom egymás izmait méregeti. Csakhogy ez a fajta erőfitogtatás veszélyes játék.
Peking beszünteti a citrusfélék és halak importját a szigetről, de ami még súlyosabb, nem szállít többé homokot Tajvanra.
Pelosi tajvani látogatása miatt a kínai külügyminisztérium helyi idő szerint kedden este bekérette az Egyesült Államok pekingi nagykövetét, Peking pedig gazdasági szankciókat is kivetett Tajvanra.
Az Egyesült Államok hetedik flottája időközben közölte, hogy a július eleje óta a térségben tartózkodó Ronald Reagan repülőgép-hordozó jelenleg délre hajózik Tajvantól, a Fülöp-szigeteknél.
A kínai védelmi minisztérium közben a legmagasabb készültségi szintre helyezte a hadseregét.
A politikus útját százezrek követték a Flightradaron. Illetve: követték volna.
A kínai külügy szerint a hadseregük nem fog tétlenül ülni az amerikai házelnök látogatásakor.
A haditengerészet és légierő az amerikaiak Tajvannal kapcsolatos „rossz jeleire” reagálva tartott gyakorlatot, miközben a szigeten egy amerikai kongresszusi delegáció tett látogatást.
Az Egyesült Államok haditengerészete rutinműveletnek, Kína viszont provokációnak tartja, hogy szombaton egy amerikai hadihajó – tavaly november óta először – áthajózott a Tajvani-szoroson.