szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A „középvonal” egy nem hivatalos, de nagyrészt betartott demarkációs vonal, amely a Tajvani-szoros közepén húzódik, elválasztva Kínát és Tajvant. Ritkán fordul elő, hogy katonai repülőgépek átlépik, most mégis megtörtént.

Kína 22 vadászgépet küldött át a Tajvani-szorosban húzódó "középvonalon" csütörtökön – közölte a tajvani honvédelmi minisztérium. A tárca szerint „légvédelmi rakétarendszereket” vetettek be a sugárhajtású gépek követésére, és rádiós figyelmeztetéseket sugároztak.

A „középvonal” egy nem hivatalos, de nagyrészt betartott demarkációs vonal, amely a Tajvani-szoros közepén húzódik, elválasztva Kínát és Tajvant. Ritkán fordul elő, hogy katonai repülőgépek átlépik.

Az elmúlt két évben Peking fokozta katonai behatolásait Tajvan légvédelmi azonosító területére (ADIZ). Az ADIZ nem azonos Tajvan légterével, hanem egy sokkal nagyobb területet foglal magába, amely átfedésben van Kína saját légvédelmi azonosító övezetének egy részével, sőt a szárazföld egy részét is magában foglalja.

A kínai ADIZ repülések túlnyomó többsége Tajvan délnyugati szélénél történik. Az elmúlt napokban azonban jelentősen megnőtt a középvonali behatolások száma, miután Peking hatalmas hadgyakorlatot jelentett be, hogy tiltakozzon Nancy Pelosi amerikai házelnöknek a szigetországba tett e heti látogatása ellen.

A szerdán és csütörtökön Tajvan által bejelentett 49 behatolásból 44 esetben kínai repülőgép lépte át a középvonalat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Miért olyan fontos Tajvan a nagyhatalmak játékában?

Kizárt, hogy Nancy Pelosi tajvani látogatása ne lett volna összhangban a Fehér Ház stratégiájával, Washington nagyon is tudatosan kezdte el provokálni azt a Kínát, amely ugyanolyan nagyhatalom akar lenni, mint az Egyesült Államok. Az amerikaiak valószínűleg arra számítanak, hogy Kína nem erőszakkal válaszol a szimbolikus, de barátságtalan lépésre, ami viszont a kínai pártfőtitkár pozícióját gyengíti. Ami Tajvan körül történik, az a klasszikus példája annak, hogy két nagyhatalom egymás izmait méregeti. Csakhogy ez a fajta erőfitogtatás veszélyes játék.