Lecsaptak ma reggel az Iszlám Állam 30 lehetséges tagjára
Őrizetbe vett a török rendőrség 30 személyt, akiket azzal gyanúsít, hogy az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezethez tartoznak – jelentette a Dogan török hírügynökség.
Őrizetbe vett a török rendőrség 30 személyt, akiket azzal gyanúsít, hogy az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezethez tartoznak – jelentette a Dogan török hírügynökség.
A török rendőrség rajtaütést hajtott végre hétfőn egy olyan házon az ország főleg kurdok lakta délkeleti részén, amelyben az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet embereit sejtette. A kialakult tűzharcban meghalt négy szélsőséges és két rendőr.
Egy német lap szerint Brüsszel nem hoz nyilvánosságra egy Törökországról szóló, számos bírálatot tartalmazó országjelentést, gyaníthatóan azért, mert az unió most azt várja a törököktől, hogy ne segítsen visszatartani a menekültáradatot.
Törökország hajlandó lenni elfogadni, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnök hatalma szimbolikusan megmaradjon egy fél éves átmeneti időszakra – ezt két török kormányzati tisztségviselő mondta kedden a Reuters brit hírügynökségnek. Egyik szerint "folyamatban van az Aszad kiiktatását célzó terv kidolgozása", és ennek részeként maradhatna még egy ideig Szíria elnöke.
A török kormányfő arról beszélt: nem fogadják el az EU ajánlatát, hogy pénzért fogadják be a visszatoloncolt menekülteket, és ezt megmondta a német kancellárnak is. A 3 milliárd euró egyébként is kevés – tette hozzá. Azonnal meg lehetne nyitni hat újabb fejezetet az ország európai uniós csatlakozási tárgyalásain – mondta még Davutoglu.
Orosz gyártmányú volt, de Oroszország állítása szerint nem az orosz erők használták az a drónt, amelyet múlt héten lőtt le a török légierő, miután az Szíria irányából megsértette az ország légterét – ezt mondta hétfőn Ahmet Davutoglu török miniszterelnök. Davutoglu az AHaber televízió élő adásában hozzátette: lehet, hogy a drónt Bassár el-Aszad szíriai elnök erői, a Népvédelmi Egységek nevű szíriai kurd milícia vagy más fegyveres csoportok használták.
Újabb kezdeményezéssel áll elő a magyar menekültsegítő társadalom oszlopos tagja, a Migration Aid szóvivője, Zsohár Zsuzsanna. A cél immáron túlmutat az országhatáron, és még igazodik is az EU által szorgalmazott irányhoz: Törökországban tartani a menekülteket úgy, hogy ne fulladjanak a menekülttáborban tétlenségbe és apátiába? A terv ambiciózus, de ettől igazán vonzó az aktivista számára.
Törökország le fogja lőni a légterét megsértő harci repülőgépeket - közölte Ahmet Davutoglu miniszterelnök szombaton, egy nappal azután, hogy a NATO-tagország lelőtt egy ismeretlen eredetű drónt a szíriai határ mentén.
Egy eddig azonosítatlan repülő szerkezetet lőtt le a török légierő Törökország szíriai határánál – jelentették a hírügynökségek magyar idő szerint péntek kora délután török forrásokra hivatkozva. Egyes források szerint egy vadászrepülőt, más értesülések szerint egy drónt szedtek le. Az oroszok azt közölték, hogy egy sem hiányzik a Szíriában állomásozó vadászgépeik illetve drónjaik közül.
Az európai uniós tagországok állam- és kormányfői hárommilliárd eurós nagyságrendű támogatást fontolgatnak Törökországnak. Így segítenék Ankarát abban, hogy megelőzze a szíriai menekültek Európába vándorlását – erősítette meg Angela Merkel német kancellár a péntekre virradóra véget ért csúcstalálkozó után. Hozzátette, hogy nem döntöttek a támogatás pontos összegéről.
Féleredményt értek el az uniós tagállamok vezetői az Európai Tanács ülésén: fontos lépést tettek afelé, hogy Törökországgal megállapodjanak, nem döntöttek viszont a görög–török határ lezárásáról – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a pénteken virradóra véget ért csúcstalálkozó után. Arra a kérdésre, hogy mikor döntenek a horvát határzár ügyében, a kormányfő közölte: péntek dél körül érkezik vissza Budapestre, ezt követően összehívja a nemzetbiztonsági kabinetet, amellyel kora délután megvitatják a helyzetet ,és meghozzák a szükséges döntéseket.
Jelentős anyagi támogatással, vízumkönnyítéssel és más engedményekkel járulhat hozzá az Európai Unió Törökország terheinek enyhítéséhez a menekültválság kezelésében - derül ki abból a megállapodás-tervezetből, amelyet az EU-tagországok állam- és kormányfői találkozójának helyszínén, Brüsszelben szivárogtattak ki csütörtök este.
Oroszország nagy hibát követett el, amikor katonailag beavatkozott Szíriában Bassár el-Aszad szíriai elnök rendszere oldalán – vélte csütörtökön ismét Feridun Sinirlioglu török külügyminiszter szaúdi kollégájával, Ádel el-Dzsubeirrel közösen tartott sajtótájékoztatóján. A beavatkozásnak semmi haszna sem lesz, csupán késlelteti azt a folyamatot, amely révén Szíria kikerülhetne a káoszból – tette hozzá.
Felfüggesztették tisztségéből Ankara rendőrkapitányát, valamint hírszerzési és közbiztonsági vezetőjét az október 10-i robbantásos merényletekkel kapcsolatos vizsgálattal összefüggésben.
A török kormánytól származó médiaértesülések szerek az ankarai kormány nem fogja tűrni, hogy az általuk ellenségként kezelt kurdokkal kiegyezzenek és támogatást kapjanak az amerikai és orosz hadsereg részéről. Az orosz és amerikai közeledés lényege, hogy az Iszlám Állam ellen eddig leghatékonyabban harcoló kurd csapatokat erősítsék, akik szövetségben állnak a szír kormányellenes erőkkel is.
Törökországban a legmagasabb terrorfenyegetettség van jelenleg érvényben a szombati békemeneten történt robbantás miatt, de a KKM nem tervezi, hogy megváltoztatja Törökország biztonsági besorolását. Azt viszont javasolják a magyar állampolgároknak, hogy kerüljék el a tömegrendezvényeket, a pályaudvarokat és a bevásárlóközpontokat.
Tovább emelkedett a hét végi ankarai kettős robbantás halálos áldozatainak száma. A török kormány hétfői közlése szerint 97-en vesztették életüket a támadásban.
Legkevesebb 11 afrikai és szíriai menekült megfulladt, amikor elsüllyedt egy csónak az egyiptomi partoknál.
Az Ankarában elkövetett merénylet áldozatairól és sebesültjeiről emlékezett meg Ferenc pápa a Szent Péter téren vasárnap délben mondott beszédében.
Jelentősen emelkedett az áldozatok száma a két öngyilkos merénylő által szombat délelőtt történt bombarobbantásban. A török kormány háromnapos nemzeti gyászt rendelt el, a belügyminiszter szerint a biztonsági erők nem hibáztak.