szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A milliárdos üzletember a hétvégén Isztambulban járt, ahol arról beszélt: ellenzi a kötelező menekültkvótákat. Szerinte egyelőre a frontországokban kellene várakoztatni a migránsokat úgy, hogy közben komoly ellátásban, oktatásban is részesítik őket, hogy "felkészülhessenek a jövőre, amikor Európa végre befogadja őket". Soros szóba hozta Orbán Viktort és azt is, hogy mi szerinte a menekültválságnak az a vakfoltja, amelyet még az európai döntéshozók sem látnak tisztán.

Törökországban járt a hétvégén Soros György, hogy a menekültkrízissel, illetve a Nyílt Társadalom Alapítványok helyi szervezeteivel kapcsolatban vegyen részt megbeszéléseken.

A The Wall Street Journal (WSJ) blogja beszámolt egy sajtóbeszélgetésről, amelyet Soros tartott Isztambulban egy maroknyi újságírónak. A WSJ úgy fogalmaz, a milliárdos befektető "hangos szószólója" annak, hogy Európa megnyissa kapuit a migránsok előtt.

Soros szerint a világ "legégetőbb problémája" ma a menekültválság. A kérdésben szerinte pánik uralkodott el, ami a hatóságokra, a közvéleményre és a menekültekre is kihat. Soros úgy tartja, hogy ez a pánik a kapkodás és a zűrzavar felé tereli az eseményeket, ami nagyon kártékony.

Túry Gergely

Az üzletember szerint menekültügyben leginkább Angela Merkel német kancellár kész az együttműködésre Törökországgal. Arra a kérdésre, hogy vajon az EU és Törökország együttműködése hogyan segít, Soros úgy válaszolt, hogy olcsóbb és hatékonyabb ott várakoztatni a menekülteket, ahol éppen vannak, mint az a kaotikus roham, ami eddig csak pánikot és további bizonytalanságot szült.

Törökországban képezné a menekült gyerekeket a jövőre

Egy lehetséges megállapodásnak tehát az lenne a célja, hogy a menekülteket ott tartsák, ahol vannak. Törökországot nyilván kárpótolni kellene mindezért, mégpedig a korábbinál nagyobb összeggel, mert a menekültek ellátásába a gyerekek képzése is beletartozik, hogy "felkészítsék őket a jövőre, amikor Európa végre befogadja őket" – fogalmazott Soros. Soros szerint ennek költsége személyenként és évente 5000 dollár, vagyis mintegy másfél millió forint lenne. Hasonló megállapodásokat kellene kötni más menekültügyi frontállamokkal, így például Jordániával és Libanonnal is.

Arra a kérdésre, hogy vajon egy ilyen megállapodásért cserébe az EU esetleg szemet hunyna a Törökországban elszaporodott alapjogsértések fölött, Soros György úgy válaszolt, hogy ha kétoldalú megállapodás jönne létre, Törökországnak is érdekében állna a kölcsönös bizalom visszaállítása, ha például vízummentes bejutást szeretne az állampolgárainak Európába. Ebben az esetben a jogsértő incidenseknek is gátat kellene szabnia.

"Ellenzem a kötelező kvótákat"

Soros szerint Európának gondot okozna egymilliónál több menekültet felszívnia, mivel az államok csak önkéntességi alapon dönthetnek a befogadásukról, és sok EU-tagállamnak ehhez semmi kedve. Törökország több mint kétmillió szíriai menekültről gondoskodik jelenleg. "Ellenzem a kötelező kvótákat" – fogalmazott Soros, aki szerint azok szembemennek az Európai Unió törvényes felépítésével, valamint a menekültügyi egyezményekkel.

MTI / Kovács Tamás

Orbánnal szöges ellentétben

Sorost arról is kérdezték, hogy alapítványainak "ellentmondásos" tevékenysége vajon nem ássa-e alá menekültügyi célkitűzéseit. Erre úgy válaszolt, hogy az Open Society alapítványokat sokan kritizálják, elveikkel nem értenek egyet, de ők akkor is ezek mentén fognak tevékenykedni. Magyarországon például a megközelítésük szöges ellentétben áll a jelenlegi miniszterelnök, Orbán Viktor által hirdetett felfogással". Orbán mostanában kezdi támadni az általuk képviselt nézeteket – tette hozzá.

Törökországban pedig azzal vádolják Sorost, hogy ő állt az egész országra kiterjedő 2013-as tüntetések mögött. Soros erre úgy reagált: nem bizonyított, hogy alapítványa támogatta és bujtogatta volna a tüntetőket.

A menekültválság vakfoltja Soros szerint

Soros szerint a döntéshozók még nem döbbentek rá a menekültválság árára. Becsléseik szerint az összeg évi 10 milliárd euró körül van, és ennek a számnak még a közelében sincs Európa. "Az egyik oka annak, hogy ezt nem ismerik fel, hogy fogalmuk sincs, honnan teremik elő a pénzt."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!