Volt MI6-vezér: Nem éri meg Putyinra nyomást gyakorolni
A brit külső hírszerzés (MI6) előző vezetője szerint az ukrajnai válság súlyos eszkalálódásához vezethet, ha a Nyugat még nagyobb nyomást gyakorol Vlagyimir Putyin orosz elnökre.
A brit külső hírszerzés (MI6) előző vezetője szerint az ukrajnai válság súlyos eszkalálódásához vezethet, ha a Nyugat még nagyobb nyomást gyakorol Vlagyimir Putyin orosz elnökre.
A Kreml tájékoztatása szerint Angela Merkel, Vlagyimir Putyin és Petro Porosenko a térségbeli tűzszünetről, a kelet-ukrajnai Debalceve település környékén kialakult helyzetről, valamint az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelőinek szerepéről egyeztetett.
Az államtitkár magas rangú cseh, észt, litván, lengyel, román és ukrán diplomatákkal tárgyalt Lódzban. Többen is megkérdezték, miért jöt az orosz elnök Budapestre. Mikola szerint azonban nem kell ebbe semmit belelátni.
Az összes harci cselekmény beszüntetésére szólította fel a feleket hétfőn az Európai Unió Kelet-Ukrajnában, ahol az előző nap életbe lépett tűzszünet ellenére néhány helyen folytatódtak a harcok az oroszbarát szakadárok és az ukrán kormányerők között.
A három vezető, akik hétfő délután telefonon egyeztettek a kelet-ukrajnai helyzetről, azt szeretnék, hogy a szombat éjfélkor életbe lépett tűzszüneti megállapodás értelmében engedjék be a térségbe az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) ukrajnai megfigyelőcsoportjának tagjait.
Az ukrán kormány rontotta az idei évre vonatkozó gazdasági előrejelzését: számításai szerint a bruttó hazai termék (GDP) 5,5 százalékkal fog zsugorodni az eddig várt 4,3 százalék helyett - jelentette be Natalja Jareszko ukrán pénzügyminiszter.
Az ukrán katonák készek a nehézfegyvereket hátrább vonni a frontvonaltól, ahogy arról a minszki megállapodás rendelkezik, de nem tudják megkezdeni a műveletet az oroszbarát szakadárok folytonos tüzérségi támadásai miatt - mondta hétfőn Kijevben Andrij Liszenko, a kelet-ukrajnai "terrorellenes" hadművelet parancsnokságának szóvivője.
A délkelet-ukrajnai tűzszünet a Debalcevénél bekerített ukrán katonák sorsától függ - erre a megállapításra jutottak a vezető orosz napilapok által megkérdezett szakértők.
Merkel, Hollande és Putyin telefonon egyeztetett, és szerintük betartják a tűzszünetet, annak ellenére, hogy éjfél óta egy területen már 60 alkalommal lőttek a szakadárok az ukránokra. Debalceve város környékén egy falut is megpróbáltak bevenni.
Debalcevében lőttek is, és az EBESZ megfigyelőit sem engedték be.
Egy szakadár vezető kifejtette a Reutersnek, hogy azért lőhetnek a tűzszünet ellenére, mert Debalceve az övék.
A német konzervatívok szerint Merkel olyan jól kezelte az ukrán válságot, hogy megérdemelne egy Nobel-békedíjat.
A szombat éjfélkor életbe lépett tűzszünet ellenére egy több mint 90 járműből álló orosz konvoj érkezett Délkelet-Ukrajnába, amely elvileg segélyszállítmányt, főként élelmiszert vitt a térségbe.
Csütörtökön sikerült tető alá hozni a fegyverszünetet Ukrajna és az oroszok által támogatott szakadárok között, kérdés, hogy az egyezmény pontjait mennyire sikerül betartatni a felekkel. Miközben a nemzetközi tárgyalások zajlottak, a hvg.hu munkatársai a Magyar Református Szeretetszolgálat segélyszállítmányát kísérve Kárpátalján jártak, ahol azt tapasztalták, hogy a lakosság értelmetlen háborúként éli meg a kelet-ukrajnai harcokat, a gazdaság csődközelben, a közigazgatás pedig romokban.
A szombat éjfél óta életben lévő tűzszünet ellenére 10-szer a szakadárok tüzérsége is lőtt Ukrajna felé.
A múlt hét csütörtökön kötött minszki megállapodás értelmében magyar idő szerint szombat este 11 óta tűzszünet van Délkelet-Ukrajnában. A megállapodás egyelőre mindkét fél betartja, csak 1-1 lövést lehetett hallani.
Továbbra is harcolnak a debalcevói területen, mert azt a sajátjuknak tekintik.
Az oroszbarát szeparatisták ugyanis szerinte nem tartják be a tűzszünetet.
Kijev szerint a tűzszünet nem hozott fegyvernyugvást.