Magyar ötlet a remek mesekönyv: cuki rókákkal az asztrofizikáról
Nem egyszerű feladatba vágott egy magyar szabadúszó illusztrátor: elhatározta, hogy igenis felkelti a gyerekek érdeklődését – az asztrofizika iránt.
Nem egyszerű feladatba vágott egy magyar szabadúszó illusztrátor: elhatározta, hogy igenis felkelti a gyerekek érdeklődését – az asztrofizika iránt.
A múlt csütörtökön bejelentett tudományos világszenzációban, a gravitációs hullámok első közvetlen megfigyelésében és megmérésében több mint ezer kutató vett részt, többen közülük Magyarországról. De különösen kiemelkedően fontos szerepet játszott a tudományos sikerben a New York-i Columbia Egyetemen dolgozó három magyar tudós. Márka Szabolcsot, a feleségét, Zsuzsát és Bartos Imrét a tudomány egyik Szent Gráljához való viszonyukról is kérdeztük.
Magyar asztrofizikusok felfedezése segíthet a világegyetem titokzatos hideg foltjának megértésében.
Két amerikai asztrofizikus szerint két éven belül kiderülhet, hogy egy eddig ismeretlen, bolygó rejtőzik a Naprendszer külső tartományában. Ha a gyanújuk beigazolódik, átalakulhat a közelünkben keringő égitestek méretbeli sorrendje, és ismét kilenctagú lehet a Naprendszer azután, hogy a Plútótól öt éve megvonták a bolygó besorolást.
A Mars atmoszférája vékony és rendkívül hideg. Ennek elsősorban az az oka, hogy a vörös bolygó légköre állandóan fogyatkozik. Jelentős része ugyanis az űrbe szökik, aminek az oka, hogy folyamatos „napszéllökéseknek” van kitéve a Mars atmoszférája, illetve nem tudja pótolni elég gyorsan a légkörét – írja a Discovery News.
Először észlelhették a sötét anyagot - adta hírül a National Geographic News, ami feltétlenül izgalmas hír, bár egyelőre a lap szerint sem biztos a felfedezés. Különösen azért nem, mert egyrészt a tudósok szerint még az sem egyértelmű, hogy létezik-e egyáltalán a sötét anyag. Ha pedig sikerült valóban észlelni, akkor sem feltétlenül az első ilyen esetről van szó.