Fotó: Óriási krátert fedeztek fel a Szaturnusz holdján
A becsapódási kráter szélessége 450 kilométer, ami mintegy fele a Tethys 1062 kilométeres átmérőjének. Az Odüsszeusznak elnevezett képződmény színe lényegesen világosabb, mint környezetéé.
A becsapódási kráter szélessége 450 kilométer, ami mintegy fele a Tethys 1062 kilométeres átmérőjének. Az Odüsszeusznak elnevezett képződmény színe lényegesen világosabb, mint környezetéé.
A New Horizons űrszonda megközelítette a Plútót, és a korábbiaknál jóval részletesebb képeket készített a törpebolygóról. A talált dolgok egy része a kutatókat is meglepte. Íme kilenc dolog, amit most tudtunk meg a bolygóról és a felszínéről.
Megkezdték a világ legnagyobb, 30 focipálya nagyságú parabolaantennával rendelkező egytányéros űrfigyelő rádióteleszkópjának összeszerelését Kínában.
Kik élhetnek a most felfedezett, Föld 2.0-nak is nevezett Kepler-452b jelzésű bolygón? A NASA szerint egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bolygón van élet, de elvileg alkalmas lehet a lakhatásra. Ön szerint hogy nézhetnek ki a kepleriták?
Egy olyan naprendszert találtak csillagászok, amelynek csillagja hasonlít a Napra, egy bolygója pedig a Jupiterre.
Stephen Hawking világhírű brit fizikus is segít a Földön kívüli élet keresésében: csatlakozott Jurij Milner orosz milliárdos Breakthrough Initiatives projektjéhez.
A Hortobágy fölötti égbolton fotózták le a Tejút fényes sávját.
Gigantikus égi gyűrűt, a világegyetem eddig észlelt legnagyobb szabályos alakzatát fedezték fel magyar csillagászok.
Szabad szemmel nem láthatók az aszteroidák (kisbolygók), pedig van belőlük bőven. Az alábbi videó ezeket teszi láthatóvá.
Már csak 18 napot kell várni, hogy a Naprendszer törpebolygója, a Plútó felületéről csillagászati mérföldkőnek számító felvételeket készítsen a New Horizons űrszonda. Készült egy szép és hangulatos videó, illetve egy honlap is, amelyek beharangozzák a nagy napot.
Több mint kéthónapos megszakítás után szerdán újraindítják a világ egyik legnagyobb teleszkópja, a harminc méteres tükörátmérőjű TMT építését Hawaiin, a Mauna Kea vulkán csúcsán. A munkálatokat áprilisban függesztették fel az őslakosok tiltakozása miatt.
Kockázatos manővert terveznek az Európai Űrügynökség tudósai. Közelebb akarják navigálni a Rosettát a 67P/Csurjumov-Geraszimenko üstököshöz, hogy az űrszonda képes legyen kommunikálni az üstökös felszínén lévő leszálló egységével, és megkezdhessék a kísérleteket az univerzum titkainak feltárására.
A Szaturnusz külső gyűrűje a feltételezettnél sokkal hatalmasabb – derítették ki amerikai kutatók a NASA széles látószögű infravörös felfedező műholdja, a WISE segítségével végzett megfigyelések alapján.
Összesen ötszázmillió dollárt szavazott meg a világ legnagyobb távcsövének megépítésére a projektben részt vevő 11 intézmény. A csillagászati obszervatórium a tervek szerint 2021-ben kezd üzemelni.
Egy érdekes és ingyenes alkalmazásban egy helyen nézhetjük át az elérhető felvételeket a Holdról, akár 3D-ben is.
A NASA és a Magyar Csillagászati Egyesület szerint is hamarosan megtalálhatják a Földön kívüli élet nyomait.
Kozmikus gyilkosságok felderítésére vállalkoztak a Cambridge-i Egyetem és az Edinburghi Királyi Obszervatórium csillagászai, akik szerint "fojtogatás" áldozataivá válnak a halott galaxisok, bár "gyilkosuk" kiléte egyelőre homályban marad.
A Jupiter negyedik legnagyobb holdján, az Európén megfigyelt rejtélyes sötét foltok nagy valószínűséggel a felszín alatti óceánból származó só lerakódásai, amelyek a sugárzás hatására "barnultak be" - jelentették be a NASA szakemberei.
A Földtől 50 millió fényévnyire történő csillagászati eseményt sikerült megfigyelni a chilei Atacama-sivatagból. Először sikerült megfigyelni egy úgynevezett gömbhalmaz születését. A születőben lévő gömbhalmaz óriási sűrűségű, gigantikus tömegű molekuláris gázfelhő, amelyben jelenleg nincsenek csillagok.
Továbbra sem sikerült kapcsolatot teremteni a kedden fellőtt orosz Progressz teherűrhajóval, hivatalos források pedig az AFP-nek megerősítették, hogy a jármű vissza fog zuhanni a Földre. Az űrhajó valószínáleg elég majd az atmoszférában.