A forint 287-nél tart
Miután pénteken két nagy hitelminősítő is negatív híreket közölt, sőt az S&P-nél előrejelezték akár a magyar államkötvények "bóvlivá" minősítését is, a forint kétszer is esésnek indult pénteken.
Miután pénteken két nagy hitelminősítő is negatív híreket közölt, sőt az S&P-nél előrejelezték akár a magyar államkötvények "bóvlivá" minősítését is, a forint kétszer is esésnek indult pénteken.
A S&P magyar szuverén adósbesorolás kilátásának negatívra rontása újabb forintgyengülést okozott.
A forint 286-ig gyengült az euróval szemben azt követően, hogy a Moody's hitelminősítő kilátásba helyezte a magyar államadósság leminősítését - közölték devizakereskedők az MTI-vel pénteken kora délelőtt. Az esés délelőtt tíz órakor megállt, a magyar pénz 285,50 forint/eurós árfolyam körül stabilizálódni látszott, majd 285-286 forint/euró között ingadozott délután fél egyig.
Erősödött a forint péntek reggel a nemzetközi bankközi devizapiacon; egy euró 283,20 forintot ért 7 óra körül, az előző esti 285,12 forint és az egy nappal korábbi 284,64 forint után.
Erősödött a forint szerda estére a reggeli euróárfolyamhoz viszonyítva, de gyengült a szerda délutáni szinthez képest a londoni bankközi devizapiacon.
A kedvező nemzetközi befektetői hangulatnak köszönhetően a forint lassacskán kiheveri a hétvégén megszakadó EU-IMF-tárgyalások okozta sokkot és már visszanyerte a hét végén és hétfőn elszenvedett veszteségének mintegy kétharmadát.
Javuló nemzetközi piaci hangulatban erősödött a forint, az eurót szerdán délelőtt 10 órakor 286,07 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben, szemben a kedd délutáni 287,90 forinttal, és a kora reggeli 286,90 forinttal.
Szerda reggel a forint 286,90/euró volt vételi oldalon, kissé gyengébb a keddi késői 286,26/eurónál. A svájci frankkal szemben 211,77/franknál tartott, ez 0,07 százalékkal gyengébb a kedd estinél.
Miközben Spanyolország, Írország és Görögország mintegy 10 milliárd euró értékben voltak képesek államkötvényt kibocsátani, azaz államadósságukat értékesíteni, refinanszírozni, addig Magyarország a tervezett 45 milliárd forint helyett csak 35 milliárd forint értékben tudott három hónapos államkötvényeket értékesíteni kedden, a hozam pedig kamat pedig 5,47 százalékra nőtt az előző heti 5,28 százalékról - írja a Bloomberg hírügynökség, az adósságproblémákkal küszködő országokat elemezve. Közben Orbán Viktor is megszólalt az IMF-tárgyalások megszakadása kapcsán.
A gyenge forint rövid távon elsősorban a charterutakat szervező cégeknek okozhat nehézségeket, de ha a forint hosszú távon is gyenge marad, az utazási piac többi szereplője is bajba kerülhet.
A forint kedden erősödve nyitott, és gyenge forgalom mellett araszolgatott az árfolyam kezdetben a 289 forint/eurós érték körül. Délelőtt tízkor a magyar pénz egy kicsit gyengült, tesztelte a 290-es határt, de ott gyorsan visszafordult, és 289,80 körüli értéket vett fel. Elemzők szerint a piacon nem várható komolyabb változás, 289-290 környékén mozoghat a magyar pénz kedden, ha nem történik nagyobb nemzetközi vagy hazai esemény.
Az IMF és az EU tárgyalódelegációja szombaton váratlanul felállt a tárgyalóasztaltól, és távozott Magyarországról, a budapesti kormány illetékesei pedig azt magyarázzák azóta is: a bankadó kivetésével egyensúlyban tartható a költségvetés, és marad a 3,8 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánycél. A forint kicsit erősödött kedd reggel, és a tőzsde is optimistán nyitott, bár a magyar pénz kedden délben átlépte a 290-es határt, pár perccel ezután 290,47 forintot kellett adni egy euróért.
A forint hétfőn délután a pesti devizapiac zárásakor 292 forint/euró szintig gyengült, ez napon belül már a második gyengülési hullám volt. Csajbók Róbert, az ING devizakereskedője a hvg.hu-nak elmondta, hogy mindez nem jó jel, mert a forint a térségbeli devizáktól leszakadva gyengült délután, vagyis a cseh korona és a lengyel zloty is erősödött az euróval a reggeli pánik után, a forinttal azonban nem ez történt. Hétfő este fél nyolc körül a forint 290,28 forint/euróig erősödött vissza.
Tovább gyengült hétfőn délután a forint az euróval szemben, röviddel 16 óra előtt több mint 290 forintot kértek egy euróért a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Hétfőn reggel 290 fölé is elszaladt a forint árfolyama - került 290,20 forintba is az euró -, aztán egy kicsit korrigált a kurzus a 288-289-es tartományba. Kolba Miklós, az ING devizakereskedője szerint három folyamat eredményeként alakult ki a mostani árfolyam.
A forint drámaian vesztett értékéből hétfőn reggel a kereskedés elején, aztán egy kicsit erősödött, délután viszont megint 290 fölé szökött a kurzus. Egy ideig nap közben 287-289 forint/euró körül stabilizálódott az árfolyam, ez azonban átmeneti megnyugvást jelentett csak. A BUX is nagyot esett reggel, délutánra viszont egy kicsit visszanyert erejéből, a kedvező amerikai - nyitás előtti - tőzsdei tendenciák nyomán.
Gyengült a forint, pénteken délután 16 órakor az eurót 282,04 forinton jegyezték a bankközi devizapiacon a csütörtök délutáni 278,90 forint után.
Stabilizálódott a forint árfolyama pénteken reggel: egy euró 279,54 forintot ért a londoni bankközi devizapiacon, míg csütörtökön későn 279,62 forinton jegyezték az eurót.
A forint csütörtök délelőtt is tartja az euróval szembeni 278-as szint fölötti jegyzését, ahová előző nap délután gyengült.
Gyengült a forint szerda estére a reggeli euróárfolyamhoz viszonyítva, de erősödött a szerda délutáni szinthez képest a londoni bankközi devizapiacon.