Optimistán kezdte a napot a forint és az OTP

Az IMF és az EU tárgyalódelegációja szombaton váratlanul felállt a tárgyalóasztaltól, és távozott Magyarországról, a budapesti kormány illetékesei pedig azt magyarázzák azóta is: a bankadó kivetésével egyensúlyban tartható a költségvetés, és marad a 3,8 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánycél. A forint kicsit erősödött kedd reggel, és a tőzsde is optimistán nyitott, bár a magyar pénz kedden délben átlépte a 290-es határt, pár perccel ezután 290,47 forintot kellett adni egy euróért.

  • Szegő Iván Miklós Szegő Iván Miklós
Optimistán kezdte a napot a forint és az OTP

Az IMF távozása, amint az várható volt, hétfőn beomlasztotta a forint árfolyamát, növekedtek a másodlagos állampapírpiacon a hozamok (ez nem jelent semmi jót, hiszen ez azt eredményezheti, hogy a magyar államnak többet kell fizetnie az adósságai után), és a magyar fizetésképtelenséget is negatívan árazta be a londoni piac.

Hétfőn ugyanis 50 bázisponttal romlott Magyarország fizetésképtelenség esetén történő hitelbiztosításának költsége Londonban, amint azt a CMA Vision Group hétfői késő esti, 23:30 kiadott adatai mutatják. Ezzel Magyarország megítélése romlott a legjobban hétfőn, már ami a szuverén adósokat illeti az egész világon. A CMA a magyar államadósság törlesztésének leállására kötött származékos biztosítási csereügyleteket (credit default swaps, CDS) követi, ezek szerint Magyarország esetében, ha valaki a nekünk adott hitelére „biztosítást akart kötni”, akkor minden 10 millió euró magyar adósság után évi 367 ezer euró „kvázi biztosítási díjat” kellett fizetnie a londoni kereskedésben. Az ötven bázispontos növekedés tehát 16 százalékkal rosszabb megítélést jelent, a korábbi 316 ezer eurós CDS-hez, vagyis „biztosítási díjhoz” képest. Magyarország ezzel megközelítette Románia 377 ezer eurós biztosítási díját.

Ugyanakkor keddre már javulhat Magyarország megítélése, miután a forint is kezd magához térni, a magyar deviza árfolyama kora reggel 289 forint/euró környékére erősödött a hétfőn időnként 292 közelébe gyengülő kurzushoz képest. A tőzsde is „vidámabban” nyitott: 0,82 százalékkal emelkedett a BUX-index kedden. Különösen az OTP kezdte jól a napot, plusz 2,5 százalékon is állt a legnagyobb magyar bank részvénye. Mindez azért is érdekes, mert Csányi Sándor, a bank vezére hétfőn kiállt a sokat bírált bankadó mellett, ami az OTP-nek akár 31-35 milliárd forintos pluszkiadást jelenthet.

A forint stabilizálódni látszik

A forint kedden reggel 288,8-289,2 forint/euró között mozgott, ez már eleve szűkebb sáv, mint a hétfői, amikor 10-11 forintos drasztikus zuhanással kezdődött a nap. Mindez persze a múlt heti 278-282 forint/eurós árfolyamokhoz képest még mindig lényegesen gyengébb magyar devizát jelent.

Kolba Miklós, az ING devizakereskedője a hvg.hu-nak kedden reggel elmondta, hogy a forint valóban visszanyert az erejéből a hétfői 292,50-es "tetőzéshez" képest, jelenleg 289,58 környékén áll a jegyzés az euróhoz képest. Kolba csendes napra számít kedden, a pesti devizapiaci nyitás után sem volt ugyanis nagy felfordulás a piacon. Az ING kereskedője szerint normálisnak minősíthető az is, hogy a keddi nyitás előtt regisztrált, éppenhogy 289 forint/euró alatti jegyzés után enyhén gyengült is a magyar pénz, hiszen nincs nagy forgalom. Kolba szerint a forint ezen a szinten maradhat kedden, ha nem történik valamilyen alapvető változás itthon vagy külföldön.

A svájci frankhoz képest is némileg visszanyert erejéből a forint: 211 forint/frank volt kedd reggel az árfolyam, kedd délre viszont 213-ig gyengült a forint a svájci devizával szemben. A hírügynökségi jelentések szerint a keddi nap optimistább indulását elsősorban nemzetközi hatások magyarázzák: Amerikában kedvező vállalati jelentések láttak napvilágot, és ez az ázsiai tőzsdéket is feljebb húzta hétfőről keddre virradóra. Ugyanakkor elbizakodottságra semmi ok sincs a magyar devizát illetően, hiszen a forint esetében már megjelentek olyan elemzői vélemények is, hogy 300 forint/eurós lélektani határ átlépése sem kizárt. Az árfolyam kedden délelőtt tíz óra körül megint tesztelte is a 290-es határt, de ott megtorpant, majd megint visszaerősödött a forint. Délben viszont átlépte a 290-et a kurzus, 12 óra 12 perckor például 290,47 forintot kellett adni egy euróért.

Itthon folytatódik a politikai vita

Mindeközben itthon dúl a politikai vita, a Parlamentben kezdődött szópárbajt Lázár János Fidesz-frakcióvezető és Mesterházy Attila, MSZP-s kollégája a tévék vitaműsoraiban folytatta. Elsősorban a Fidesz által javasolt bankadó volt a fő téma, amit az IMF és az EU is bírált a hírek szerint, és amely miatt megszakadtak – legalábbis részben – a tárgyalások a magyar kormány és a nemzetközi szervezetek között.

Míg Lázár szerint a bankadó kapcsán az MSZP a bankok mellé állt a kispénzűekkel szemben, addig Mesterházy azt hangsúlyozta, szolidaritási adó néven éppen az MSZP-kormány vezette be a bankadót Magyarországon, de a Fidesz javaslata – amelyről várhatóan csütörtökön szavaz a Parlament – végül mégiscsak az emberekre terheli rá a bankokra kirótt magasabb közterheket. A bankadóból mindenesetre idén 200 milliárd forintot remél a kormány, és mint az a hétfői vitákból kiderült, ez az alternatívája a keményebb lakossági megszorításoknak.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.