Ők örülnek annak, hogy gyenge a forint
Szlovákiából több vásárlót vonzott Magyarországra a gyenge forint az utóbbi napokban-hetekben, az osztrák határ menti településeken azonban nem érződött a bevásárló turizmus erősödése.
Szlovákiából több vásárlót vonzott Magyarországra a gyenge forint az utóbbi napokban-hetekben, az osztrák határ menti településeken azonban nem érződött a bevásárló turizmus erősödése.
A péntek kora reggeli 307,27 forint után délután fél ötkor az eurót 308,30 forinton jegyezték a bankközi deviza kereskedelemben.
Gyengült a forint péntek délelőtt a főbb nemzetközi devizákkal szemben a bankközi devizapiacon.
Erősödött a forint árfolyama csütörtök délelőtt, 309 alatt jegyzik az eurót a bankközi devizakereskedelemben.
Kezdetben jelentős mértékben erősödött, majd délutánra leadta napi nyereségét a forint szerdán. Az euróárfolyam több mint három forintnyi, széles sávban ingadozott.
Nagyot erősödött a forint szerda délelőtt a fontosabb nemzetközi devizákkal szemben a bankközi devizapiacon.
Erősödött a forint kedd kora estére a főbb devizákkal szemben a délutáni jegyzésekhez képest a bankközi piacon, folytatva ezzel a reggel óta tartó trendet.
Jelentősen erősödött a forint a térségbeli devizákkal együtt kedden délelőtt: a bankközi devizakereskedelemben az euró árfolyama a kora reggeli közel 314 forintos jegyzésről 311 alá csökkent.
Alig változott a forintárfolyam keddre virradóra a devizapiacon, az eurójegyzés 314 forint közelében ingadozott.
A képviselők által közzétett 2013-as vagyonnyilatkozatokból jól látszik a trend: a magyar honatyák jellemzően devizában is vezetnek megtakarításokat. Méghozzá nem is keveset. A forint gyengülése miatt pedig akár milliók is landolhatnának a bankszámláikon, ha realizálnák az árfolyamnyereséget.
A közép-európai EU-gazdaságok feldolgozószektorának teljesítménye három éve nem volt olyan erőteljes, mint most, és a térség múlt havi gyáripari beszerzésimenedzser-indexei (BMI) általánosságban is "tisztes ütemű" gazdasági kilábalásra vallanak ezekben az országokban – közölték a januárról szóló BMI-adatok hétfői ismertetése után londoni pénzügyi elemzők. Van, aki szerint az MNB csak 340 forint fölé kúszó eurónál fontolná meg a "vészhelyzeti kamatemelést".
Amikor az előző kormány idején 300 forintnál járt az euró, a Fidesznek az volt az álláspontja, hogy Gyurcsányék gazdaságpolitikája megbukott. Ma az euró megközelítette a 314 forintot is.
Széles sávban mozgott a forint a főbb devizákkal szemben hétfőn a bankközi kereskedésben.
A forint árfolyama némileg erősödött a főbb devizákkal szemben péntek estére a délutáni jegyzésekhez viszonyítva a bankközi piacon.
A forint három napja tartó mélyrepülése összességében inkább rossz, mint jó a hazai cégeknek, de a kulcskérdés az, hogy meddig tart a gyengülés. A gyenge forint elviekben segít az exportáló cégeknek, de hosszú távon a pozitív és negatív hatások kiegyenlítik egymást. Azok, akik alapanyagot, vagy terméket hoznak be külföldről, egyértelműen veszítenek, másodlagos hatásként pedig – a lakossági fogyasztás visszafogása miatt – minden kereskedő cég megérezheti a belföldi kereslet mérséklődését.
Jelenleg nagyobb esélye van a Magyar Nemzeti Bank (MNB) forinterősítő célú intervenciójának, mint a kamatemelésnek, de az esetleges kamatemelés sem járna jelentősebb növekedési áldozattal - vélekedtek egybehangzó pénteki helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők. Citybeli vélemények szerint 340 forintos euró alatt nem feltétlenül kell vészhelyzeti MNB-kamatemeléssel számolni.
Gyengült pénteken a forint, az euró a 309,91 forintos kezdés után a legmagasabb jegyzést 314,21 forinton érte el, árfolyama azonban délután fél ötkor már 312,40 forinton állt.
Pénteken délután fél egykor 314 forint fölé emelkedett az euró árfolyama azt követően, hogy reggel Matolcsy György jegybankelnök és Orbán Viktor és a magyar gazdaságpolitikai élet több szereplője is megszólalt a monetáris politikával kapcsolatban – de a forint szempontjából semmi megnyugtatót nem mondtak.
Az ukrán hadsereg és a védelmi minisztérium szerint az országban kialakult szembenállás veszélyezteti Ukrajna területi egységét, ezért felszólították Viktor Janukovics elnököt, hogy tegyen sürgős lépéseket a helyzet stabilizálására – hozták nyilvánosságra pénteken a tárca közleményét.